Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Inwazja komarów w lecie - sprawdź jak uchronić psa przed owadami
  3. Inwazja komarów w lecie - sprawdź jak uchronić psa przed owadami

Letnie upały to przyjemność i możliwość do spędzenia dnia w ogrodzie. Lato sprzyja wypoczynkowi, spędzanie czasu na świeżym powietrzu to świetna forma wypoczynku. Jednak, gdy zbliża się wieczór dobiega do nas bzyczenie z otoczenia, zaczynają latać wokół nas meszki, kąsać komary i skutecznie przeganiają nas z letnich wypoczynków, szczególnie nad wodą czy wśród natury. Te małe stworzenia skutecznie uprzykrzają życie. Niestety ten problem nie dotyczy tylko ludzi, ale również towarzyszy naszym ukochanym czworonogom. O ile nam samym jest łatwiej uciec od problemu, tak pieski bez pomocy właścicieli nie są wstanie uchronić się przed inwazją owadów. O tym jak pupile znoszą towarzystwo owadów, czy ich obecność stanowi zagrożenie dla ich życia, jak się z nimi uporać i jak pomóc pupilowi w walce z komarami piszemy w poniższym artykule. 

Inwazja komarów w lecie - czy jest zagrożeniem dla zdrowia psa?

Komary to niezwykle irytujące owady. Małe, niepozorne, ale skutecznie zakłócają relaks swoją obecnością. Komary poza tym, że latają blisko nas i po prostu rozpraszają to są nosicielami wielu chorób, zatem komary są zagrożeniem - także dla zdrowia psów. Komary nie są zbyt wybrednymi owadami i przyczepią się do każdego osobnika, które ma w swoim organizmie krew. Jeżeli owad tylko znajdzie okazję do wbicia się w skórę - zrobi to. 
Naturalną barierą ochronną zwierząt jest ich sierść. W rzeczywistości komary stanowią mniejsze zagrożenie dla psów z grubą, gęstą sierścią, ponieważ trudniej jest im się przez nią przebić. Niemniej jednak nadal pozostają miejsca w ciele psa, które są odsłonięte. Okolice odbytu, oczu, pyska czy nosa to szczególnie wrażliwe miejsca, narażone na uszkodzenia. Z racji łatwego dostępu do skóry komary najczęściej wybierają te miejsca do skutecznego ukąszenia. Ukąszony przez komara może zostać każdy pupil, jednak zdecydowanie w grupie najbardziej narażonych są pieski krótkowłose, z delikatną i rzadką sierścią, psy obcięte na bardzo krótko oraz psy bez sierści. 

Jakie choroby u psa może wywołać ugryzienie przez komara?

Ugryzienie przez komara w pierwszej kolejności wywołuje świąd. Psu niełatwo powstrzymać się od drapania i tym sposobem często robi sobie samodzielnie rany na ciele. Niewyleczone, podrapane to możliwość wystąpienia zakażenia, które może rozprzestrzenić się na cały organizm. Pies nie jest w stanie zrozumieć jak poważne w konsekwencjach może być drapanie ugryzienia po komarze, ale też nie jest w stanie sobie poradzić z towarzyszącym dyskomfortem, dlatego rana często nie może się zagoić przez długi czas. 

Największym zagrożeniem dla życia i zdrowia psa są jednak bakterie przenoszone przez komary. Mogą one wywołać wiele chorób wewnętrznych, a nawet śmierci. Do najpopularniejszych chorób spowodowanych przez komary zalicza się:
- leiszmaniozę - chorobę pasożytniczą, która objawia się znacznym osłabieniem organizmu, powoduje powstanie licznych wewnętrznych stanów zapalnych, obfite pocenie się, nudności. Podczas tej choroby u psa wystąpić może obrzęk węzłów chłonnych, utrata masy ciała, anemia, krwawienie z nosa, biegunki, uczucie dyskomfortu i bóle narządów wewnętrznych. Objawy mogą mieć również zewnętrzną postać - łuszczenie się skóry, sucha sierść lub jej wypadanie. 
- dirofilarioza - to również choroba pasożytnicza, której głównym objawem jest kaszel, duszności, zaburzenie rytmu serca, niewydolność oddechowa. Ta choroba szczególnie niekorzystnie wpływa na pracę serca i może prowadzić do jego trwałego uszkodzenia. 

Inwazja komarów w lecie - jak uchronić psa przed ugryzieniem komara?

W rzeczywistości nie da się w 100% uchronić psa przed komarami. Te małe, wredne bzyczące stworzenia są wszędzie. Jednak, aby chociaż trochę odroczyć spotkanie pies-komar można:
- nie otwierać okien i drzwi - komary sprytnie wlatują również do naszych mieszkań, zaszywają się niepozornie by w chwili okazji zaatakować swój cel. Jeśli nie dopuścimy ich do mieszkania to zmniejszamy ryzyko spotkania z komarem;
- nie zabierać psa na spacery do lasu/ na łąkę - naturalne środowisko to siedlisko komarów, w plenerze jest ich najwięcej i mimo, że my jako ludzie chcemy spędzać czas na łonie natury i chętnie zabieramy ze sobą kudłatych przyjaciół to wieczorny spacer może się odbić niekorzystnie na ich zdrowiu, szczególnie tych pupili bez grubego zabezpieczenia w postaci sierści;
- zmienić rutynę dnia - zamiast wieczornych spacerów wybierz poranne, zamiast harców w parku zabierz swojego psa na boisko w otwartej przestrzeni bez towarzystwa drzew, krzaków czy roślin. Z rozsądkiem wybieraj miejsca do spędzania wolnego czasu;
- założyć specjalistyczną obrożę - kiedy już musimy lub bardzo chcemy wystawić się na towarzystwo komarów pomocne mogą być specjalistyczne środki na komary takie jak obroże przeciw owadom w tym komarom, pchłom czy kleszczą. Takie obroże odstraszają owady, a także często niwelują świąd i mają właściwości łagodzące;
- stosować preparaty i leki przeciw komarom - specjalistyczne środki farmaceutyczne, które zazwyczaj aplikuje się na sierść psa, mają na celu chronić przed inwazją komarów lub kleszczy.

Ważne! Nie należy podawać psom preparatów przeznaczonych dla ludzi. Te produkty mogą być nieskuteczne u zwierząt, a nawet wywołać niekorzystne skutki dla psiego organizmu takie jak uczulenie czy anergia.

Komary pogryzły psa - co robić?

Ugryzienie przez komara może zostać nawet niezauważone i wcale nie musi być tragiczne w skutkach dla psa. Pies jest w stanie poradzić sobie samodzielnie i przetrwać świąd wywołany przez owada bez rozdrapywania. Niemniej jednak, jeżeli wyrządzi sobie znaczącą ranę, którą ciągle rozdrapuje i nie pozwala jej się zagoić konieczne jest udzielenie wsparcia. Najlepszym sposobem jest wizyta u weterynarza, który specjalistycznym okiem oceni stan zakażenia i przepisze odpowiednie środki wspomagające regenerację i zażegnanie infekcji.
W przypadku pojawienia się objawów wewnętrznych, wystąpienia apatii lub innych objawów wskazujących na chorobę pasożytniczą konieczna jest jak najszybsza konsultacja z weterynarzem, aby w porę zapobiec rozwijaniu się choroby. 

Podsumowanie

Komary podczas swoich letnich harców skutecznie utrudniają funkcjonowanie ludzi jak i zwierząt. Dokuczają swoją obecnością i kąsaniem, ale również stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia czworonogów. W pierwszej kolejności wywołują świąd, a także są nosicielami poważnych chorób pasożytniczych. Ciężko skutecznie ograniczyć kontakt zwierzęcia z komarami niemniej jednak należy ograniczyć wycieczki do lasu, a także warto wypróbować specjalne preparaty odstraszające komary. W przypadku pojawienia się znacznego uszczerbku na zdrowiu wywołanego przez kontakt z komarami wskazana jest jak najszybsza wizyta u weterynarza. 

Karma Wataha dla Twojego kota i psa

W naszym sklepie internetowym KarmaWataha.pl znajdziesz wiele smakowitych propozycji, które przypadną do gustu Twojemu pupilowi. W swoim asortymencie mamy karmy dla kotów i psów, które powstały z myślą o zdrowiu i prawidłowym rozwoju czworonogów. Stworzyliśmy wygodny podział na kategorie, dzięki czemu w szybki sposób znajdziesz u nas między innymi:
- karmę dla kota seniora,
- karmę dla kota dorosłego,
- karmę dla kociaka,
a także specjalistyczne karmy dostosowane do potrzeb kotów rasowych

Wśród karm dla psów przygotowaliśmy klasyfikację ze względu na rasę, wiek i wagę psa. Dodatkowo mamy w swoim asortymencie karmy bezzbożowe - specjalistyczne receptury, które sprawdzą się u psów z nietolerancjami pokarmowymi lub alergiami. 

Wypróbuj naszych produktów i podziel się z nami swoją opinią. Jesteśmy ciekawi czy nasze karmy przypadły do gustu również Twojemu pupilowi. 

Po więcej ciekawostek ze świata psów i kotów zapraszamy na naszego bloga. Ostatnio pojawiły się tam takie wpisy:

1. Żwirek dla kota - jaki wybrać?

2. Ile powienien jeść pies?

3. Snowshoe - wszystko o kocie w skarpetkach



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!