Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Ile powinien jeść kot?
  3. Ile powinien jeść kot?

Prawidłowe karmienie kota jest bardzo ważne. Posiłki są dla niego nie tylko źródłem energii, ale przede wszystkim składników odżywczych, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Zbyt małe porcje posiłków mogą doprowadzić do niedożywienia, zbyt duże - do nadwagi. Obie sytuacje stanowią spore zagrożenie dla Twojego pupila. Ile powinien jeść kot? Jak często go karmić? Wszystkie informacje znajdziesz w dalszej części tego artykułu. 

Ile powinien jeść kot?

To, ile powinien jeść Twój kot zależy od kilku podstawowych czynników: jego wieku, rasy, wielkości i poziomu aktywności. Aby dobrze zaplanować jadłospis swojego mruczka, musisz go dokładnie obserwować. 

Koty wychodzące i te o dużej aktywności będą miały większe zapotrzebowanie kaloryczne, niż kanapowce. To samo tyczy się kociąt, które są żywiołowe, stale rosną i rozwijają się. Natomiast koci seniorzy mają znacznie wolniejszy metabolizm niż młodsze osobniki. Nie są też tak aktywni - nie poświęcają już tyle czasu na zabawę, co wcześniej. Uwaga: nie daj się nabrać! Mruczki znają wiele różnych sposobów, aby przekonać swojego opiekuna do podania kolejnej przekąski. Jeśli już ustalisz, ile karmy dziennie powinien zjadać Twój kot, staraj się tego trzymać - dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. 

Ogólnie przyjmuje się, że dorosły kot o przeciętnej masie ciała powinien zjadać dziennie 300 g karmy. Jeśli planujesz karmić pupila karmą mokrą i suchą, pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji. 

Pomocne w ustaleniu odpowiednich porcji karmy są zalecenia producenta. Większość karm na opakowaniu posiada tabelę żywieniową, z której możesz wyczytać ile gramów karmy (dziennie) powinien jeść kot o danej masie ciała. Oczywiście są to wartości orientacyjne - niektóre koty będą potrzebowały więcej/mniej karmy niż zaleca producent. Wytłumaczymy to na przykładzie. 

Mokra karma dla dorosłego kota

Za przykład posłuży nam mokra karma dla dorosłego kota - Wataha Hunt Łosoś & Kurczak. Karma jest przeznaczona dla dorosłych kotów różnych ras. Głównym źródłem białka jest mięso z kurczaka z dodatkiem łososia. Wataha Hunt Łosoś & Kurczak to pełnoporcjowa i zbilansowana mokra karma w formie pasztetu. Z tabeli żywieniowej możemy wyczytać, ile dziennie tej karmy powinien dostawać kot w zależności od jego wagi i aktywności, np.:

waga kota: 3-4 kg
aktywność mała: 135-163 g karmy 
aktywność średnia: 160-191 g karmy
aktywność duża: 225-273 g karmy

Do kotów o małej aktywności zaliczamy m.in.: 

  • kota perskiego
  • Maine Coona 
  • Ragdolla

Koty charakteryzujące się dużą aktywnością to np.: 

  • kot bengalski
  • kot abisyński 
  • Savannah 

W celu ustalenia, jak dużo powinien jeść Twój kot, udaj się po pomoc do Waszego weterynarza. Lekarz zna stan zdrowia Twojego pupila, a po krótkim wywiadzie na temat jego zachowania będzie w stanie określić, ile powinien jeść Twój kot. Jeśli nie jesteś pewien, która karma będzie najlepsza dla Twojego mruczka, weterynarz również może polecić Ci sprawdzone i przetestowane produkty. 

Ile razy dziennie karmić kota?

W naturalnych warunkach koty polują na niewielkie gryzonie, m.in. myszy. Ich posiłki są zatem niewielkie, dlatego dziko żyjące mruczki jedzą często. Koty niewychodzące zachowują się w podobny sposób: jedzą mało, ale często. Rzadko kiedy zdarza się, że kot zjada całą porcję jedzenia za jednym razem. Swojego pupila powinieneś karmić w zgodzie z jego naturą - kilka razy dziennie, w mniejszych porcjach, o regularnych porach. 

Zdarzają się wyjątki od reguły - niektóre mruczki nie znają umiaru i są w stanie zjeść dużą porcję karmy na raz. Niestety, najczęściej kończy się to wymiotowaniem zaraz po opróżnieniu miski. Dla kota-łakomczucha przyda się miska spowalniająca jedzenie. Posiada ona specjalne dziurki i wypustki, z których trudniej jest wydobyć pożywienie. Suchą karmę możesz wsypywać do specjalnych kocich zabawek interaktywnych. Aby wydobyć wszystkie smakołyki Twój kot będzie musiał się trochę postarać!

Suchą karmę bez obaw możesz pozostawić w misce kota na cały dzień, ale nie nasypuj jej więcej, niż pupil jest w stanie zjeść. Szanse na to, że będzie jadł ją na drugi dzień są niewielkie - przez tak długi czas karma zwietrzeje i straci swój aromat. Mokrą karmę należy dzielić na małe porcje, najlepiej takie, które kot zje na raz. Mokra karma, szczególnie latem, bardzo szybko może się zepsuć i zmarnować. Jeśli nie masz możliwości karmienia pupila codziennie o tych samych porach, możesz rozważyć zakup automatycznego podajnika karmy. 

Jakość karmy nie bez znaczenia

To, jaką karmę je Twój kot również jest istotne. Popularne, marketowe karmy niestety zazwyczaj nie są najlepszej jakości. Mają niską zawartość mięsa i śladowe ilości witamin i innych składników odżywczych. Aby kot mógł najeść się taką karmą, będzie potrzebował jej więcej. Jak widzisz, kupowanie tańszej karmy nie jest do końca takie ekonomiczne. 

Istotny jest też rodzaj karmy. Karma sucha jest kilka razy bardziej kaloryczna, niż karma mokra, dlatego kot nie musi jeść jej tyle samo, co karmy mokrej. Do innych zalet suchej karmy możemy zaliczyć jej większą wydajność i to, że na dłużej zachowuje swoją świeżość. 

Sucha karma dla kotów ma swoich zwolenników i przeciwników. Utarła się opinia, że koty nie mogą być karmione wyłącznie suchą karmą. Jest w tym cień prawdy - mruczki są znane z tego, że niechętnie piją wodę. To, w połączeniu z suchą karmą może doprowadzić do problemów z nerkami. Aby temu zapobiec, należy zachęcać kota do picia wody. Możesz zachęcać go do wodnych zabaw lub zaopatrzyć pupila w specjalną fontannę. Istotne jest również to, aby woda w kociej misce była stale świeża, w przeciwnym razie mruczek nie będzie chciał jej pić. 

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest podawanie kotu jednocześnie suchej i mokrej karmy. Niestety, nie jest to rozwiązanie dla każdego kota. Niektóre osobniki borykają się z alergiami lub/i nietolerancjami pokarmowymi, które czasem są tak silne, że kot musi jeść specjalistyczną karmę hipoalergiczną. Takie karmy najczęściej występują tylko w wariancie suchym. 

Karma Wataha dla Twojego kota

W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór karm dla kotów. W asortymencie znajdują się karmy suche i mokre, dla pupili różnych ras i w różnym wieku. Dla alergików i osobników z wrażliwym układem pokarmowym mamy coś specjalnego - zbilansowane, pełnowartościowe karmy bezzbożowe

Co odróżnia karmy Wataha od innych?           

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso           
  • Jasny i przejrzysty skład           
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości           
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)           
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Na KarmaWataha.pl znajdziesz też karmy dla psów. W ofercie posiadamy karmy na bazie jagnięciny, indyka, kurczaka, dziczyzny czy koniny. Mamy karmy monobiałkowe, które możesz podawać pupilowi w trakcie diety eliminacyjnej. Dla wrażliwych osobników również przygotowaliśmy bezzbożowe karmy Wataha

Tylko pełnowartościowe posiłki zapewnią Twojemu pupilowi źródło najważniejszych składników odżywczych. Dieta psa oraz kota ma ogromny wpływ na jego samopoczucie i zdrowie. 

Zależy Ci na tym, aby zapewnić swojemu czworonogowi wszystko to, co najlepsze? Wejdź na KarmaWataha.pl i zamów karmę już dziś!

Na naszym blogu regularnie pojawiają się nowe artykuły. Ostatnio poruszyliśmy takie tematy:

1. Żwirek dla kota - jaki wybrać?

2. Czy kot może jeść psią karmę?

3. Czy koty płaczą? Wszystko o kocich łzach

4. Papillon - opis rasy



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!