Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Ile powinien jeść pies?
  3. Ile powinien jeść pies?

Ile powinien jeść mój pies? To pytanie pojawia się w głowie każdego właściciela. Chcemy przecież, aby dieta pupila była pełnowartościowa i odpowiadała na jego potrzeby. Odpowiedź na to pytanie wymaga uszczegółowienia. Jaki Pies? Jakiej rasy? Duży czy mały? Szczeniak czy dorosły? Kanapowiec czy biegający kilka godzin dziennie? 
 

Ile powinien jeść pies?

Potrzeby żywieniowe psów są różne. Wszystko zależy od rasy, wielkości, wieku i aktywności pupila. Podczas planowania jadłospisu dla psa trzeba wziąć też pod uwagę jego stan zdrowia i ewentualne alergie bądź nietolerancje pokarmowe. 

Są psy, które same doskonale regulują sobie ilość pożywienia, ale i takie, które są łakomczuchami. Czasami na skłonności żywieniowe wpływ ma rasa: znane są problemy braku opanowania w przypadku niektórych ras (np. mops), a niektóre rasy opisywane są jako niejadki (np. yorkshire terrier). Apetyt psa może determinować również stan psychiczny i… nawyki właściciela. Podawanie psu resztek z obiadu, zbyt częste nagradzanie przysmakami lub zbyt duże porcje jedzenia są częstymi przyczynami nadwagi u zwierząt. Ten ostatni aspekt jest ważny, bo to my – właściciele psów – mamy obowiązek karmienia psa. Musimy wiedzieć, kiedy pies jest naprawdę głodny, kiedy je „na zapas”, a kiedy je zachęcony przez innego psa (w przypadku, gdy posiadamy więcej zwierząt). 

Szczególną uwagę powinni zachować właściciele leniwych psów, które bardziej niż długie spacery cenią sobie odpoczynek na kanapie. W ich przypadku bardzo łatwo o nadwagę, która jest dla nich tak samo niebezpieczna jak dla ludzi. Psom, które są mało aktywne wystarczą dwa posiłki dziennie - rano i wieczorem. W przypadku małych psów zaleca się też dzielenie porcji na kilka mniejszych, które podajemy w regularnych odstępach czasu. Pamiętaj, aby przekąski wliczać w dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. 

Aktywne psy, które uwielbiają zabawy, uprawianie sportu i długie spacery automatycznie mają większe potrzeby żywieniowe. Jest to bardzo ważne - jeśli pies nie będzie otrzymywał odpowiedniej ilości jedzenia, a jego dieta nie będzie odpowiednio kaloryczna, Twój pupil nie będzie miał wystarczająco dużo energii. Poza tym będzie narażony na niedobory poszczególnych składników odżywczych, co grozi poważnymi chorobami i schorzeniami. 

Podsumowując: wielkość porcji dopasowujemy do rasy, wieku, aktywności, wielkości i stanu zdrowia psa. Najlepszym sposobem na określenie dziennego zapotrzebowania na jedzenie jest obserwacja pupila i wybór dedykowanej karmy. Jeśli nie jesteś pewien co do tego, ile powinien jeść Twój pies, możesz skorzystać z rady weterynarza lub hodowcy. 
 

Ile razy dziennie karmić psa?

To ile razy dziennie powinien pies również zależy od jego aktywności czy wielkości, ale szczególne znaczenie ma tutaj wiek. Szczenięta i młode psy powinny jeść więcej mniejszych posiłków niż dorosłe psy. Ile posiłków dziennie powinien jeść Twój pies?

Szczenięta mają specyficzne wymagania żywieniowe. Powinny przyjmować więcej białka i innych składników odżywczych niż dorosłe psy. Dlaczego? Ich organizm stale się rozwija. Poza tym są żywiołowe i ciekawe świata - potrzebują sporej dawki energii, dzięki której będą mogły brykać przez cały dzień. Przyjmuje się, że szczenięta między 6 a 8 tygodniem życia powinny jeść do 5 posiłków dziennie, a do 6 miesiąca życia - od 3 do 4. Posiłki powinny być podawane w równych odstępach czasu i łącznie stanowić dzienne zapotrzebowanie. 

Dorosłe psy karmimy zazwyczaj dwa, do trzech razy dziennie. W ich przypadku posiłki (łącznie) również nie powinny przekraczać dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze i kalorie. Przyjmuje się zasadę, że psy ras mniejszych powinny jeść częściej, ale mniejsze porcje, ponieważ mają szybszą przemianę materii. 

Producenci karm umieszczają na etykietach swoich produktów informacje odnośnie wielkości dziennej porcji, jaką powinien przyjmować pies w danym wieku i o określonej wadze. Pamiętaj jednak o tym, że zalecenia żywieniowe producentów zazwyczaj nie uwzględniają aktywności zwierzęcia, dlatego najlepiej jest dopasowywać wielkość porcji indywidualnie. 

Tradycyjna, uogólniona dawka mięsa to 1 dkg na 1 kilogram wagi ciała. Pies o przykładowej wadze 20 kilogramów powinien zjeść ok. 60 dkg jedzenia, z czego 20 dkg samego mięsa. Oczywiście są to dane wyjściowe, zmieniamy je, gdy np. nasz pies ma skłonność do tycia, ma bardzo dużą energię lub nawet w zależności od pory roku. Mówiąc o energii, można dojść do pewnej konkluzji: pies musi „spalić” to, co zjadł. To aktywność fizyczna naszego przyjaciela ma największy wpływ na ilość podawanego jedzenia. Jeśli zatem poza głowni  posiłkami lubimy przekupywać pupila dodatkowymi smakołykami, nie zapomnijmy o zapewnieniu mu odpowiedniej ilości ruchu. 
 

Domowe jedzenie dla psa - tak czy nie?

Alternatywą dla gotowych karm dla psów jest samodzielne przygotowywanie posiłków. Gotując pupilowi posiłki mamy kontrolę nad tym, co trafia do jego miski. Dzięki temu mamy pewność, że jedzenie jest pełnowartościowe i bezpieczne. Domowe posiłki sprawdzają się w diecie zarówno zdrowych psów, jak i tych, które borykają się z różnymi schorzeniami. Samodzielne przygotowywanie jedzenia daje też gwarancję tego, że do miski psa nie trafią surowce, które wywołują u niego problemy gastryczne. Domowe jedzenie będzie przygotowane tylko z tych składników, które lubi nasz pies, dzięki czemu mamy pewność, że ze smakiem zje swój posiłek. 

Samodzielnie przygotowując jedzenie dla psa szczególną uwagę musimy zwracać na zachowanie odpowiednich proporcji. W przeciwnym przypadku narazimy pupila na niedobory składników odżywczych i problemy ze zdrowiem. Jak powinny wyglądać domowe posiłki dla psa?

Jeśli chcesz gotować dla swojego pupila, pamiętaj, o tym, że w jego jadłospisie nie może zabraknąć przede wszystkim:

  • białka - podstawowego budulca całego organizmu i źródła energii
  • tłuszczu - źródła energii i kwasów tłuszczowych, które m.in. obniżają ciśnienie krwi oraz pielęgnują skórę i sierść 
  • witamin i minerałów - wspierają pracę całego organizmu, podnoszą poziom odporności i zapobiegają chorobom

Domowe posiłki dla psa powinny mieć też odpowiednie proporcje: 60% mięsa, 20% podrobów, 10% warzyw, 5% owoców i 5% suplementów diety
 

Po czym poznać, że pies ma nadwagę lub niedowagę?

Przy określaniu ilości podawanego jedzenia posługujemy się po prostu wyglądem psa. Przyjmuje się, że pies o dobrej sylwetce powinien mieć wyczuwalne, ale też nie nadmiernie wystające żebra. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój pies nie ma nadwagi, możesz skorzystać ze specjalnej skali BCS, która składa się z 9 punktów. Według niej nadwagę rozpoznajemy po tym, że:

  • żebra są wyczuwalne, ale przykryte nadmierną tkanką tłuszczową
  • wcięcie w talii (patrząc z boku) jest słabo wyraźne
  • tworzą się widoczne fałdy tłuszczu

Z otyłością mamy do czynienia, gdy:

  • żebra są niewyczuwalne pod grubą warstwą tkanki tłuszczowej
  • talia jest niewidoczna
  • powiększony obrys brzucha na boki 

Niedowagę rozpoznajemy po tym, że:

  • żebra, kości miednicy i kręgi lędźwiowe są łatwo wyczuwalne i widoczne
  • nie wyczuwamy tkanki tłuszczowej
  • mocno zaznaczona talia
  • wyraźnie podkasany brzuch

Idealna sylwetka:

  • żebra są łatwo wyczuwalne, ale niewidoczne, pokrywa je minimalna warstwa tkanki tłuszczowej
  • widoczna talia (gdy patrzymy z góry)
  • lekko podkasany brzuch

Najlepsza karma dla Twojego psa

Jaka jest najlepsza karma dla Twojego psa? Ta, która odpowiada na jego potrzeby żywieniowe: jest pełnowartościowa i zapewni mu odpowiednią dawkę energii na cały dzień. Staraj się wybierać karmy wysokiej jakości, dopasowane do wymagań Twojego pupila. Przed zakupem dokładnie przeczytaj skład, aby mieć pewność, że karma nie zawiera zbędnych dodatków chemicznych lub składników, które mogą wywołać problemy gastryczne. 

Zaplanuj dietę psa z karmą Wataha

Oferujemy szeroki wybór karm suchych i mokrych dla psów. W naszym sklepie internetowym znajdziesz pełnowartościowe karmy dostosowane do potrzeb pupili różnych ras i w różnym wieku. Zdajemy sobie sprawę z tego, że właściciele poszukują dla swoich pupili jak najlepszych karm, dlatego szczególną uwagę zwracamy na to, skąd pochodzą surowce wykorzystywane do produkcji. 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?           

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki           
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso           
  • Jasny i przejrzysty skład           
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości           
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)           
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat 

W ofercie posiadamy również karmy bezzbożowe, które są przeznaczone przede wszystkim dla tych psów, które borykają się z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Jeśli chcesz, taką karmę możesz podawać psu profilaktycznie - bezzbożowe karmy Wataha są pełnowartościowe - dostarczą Twojemu pupilowi najważniejsze składniki odżywcze.

Jeśli poszukujesz zdrowych i smakowitych przysmaków dla psów, bardzo dobrze trafiłeś! Nasze przysmaki charakteryzują się naturalnością i wyśmienitym aromatem, który przyciąga psiaki. Smakołyki marki Wataha świetnie sprawdzają się podczas tresury, na spacerze czy w podróży - są zamknięte w wygodnych opakowaniach, które zatrzymują zapach i świeżość na dłużej. 

Wataha to również karmy dla kotów - suche, mokre i bezzbożowe. Znajdziesz u nas karmy dla kotów różnych ras i w różnym wieku. 

Na naszym blogu znajdziesz więcej ciekawostek i przydatnych informacji na temat psów i kotów. Ostatnio pojawiły się tam takie wpisy:

1. Pies wegetarianin - tak czy nie?

2. Karma dla szczeniąt - jaką wybrać?

3. Psie zmysły - jak pies postrzega świat?

4. Ile palców ma kot? Charakterystyka kocich łap 
 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!