Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Żwirek dla kota - jaki wybrać?
  3. Żwirek dla kota - jaki wybrać?

Koty to prawdziwe czyściochy, dlatego wybór żwirku do ich kuwety czasem może okazać się nie lada wyzwaniem. Niektóre mruczki bywają bardzo wybredne - jeśli coś im nie podpasuje, odmówią korzystania z kuwety, a swoje potrzeby będą załatwiać wszędzie poza nią. Co trzeba wiedzieć o żwirkach dla kotów? Który będzie najlepszy dla Twojego pupila? 

Żwirek dla kota - rodzaje

Obecnie producenci oferują wiele różnych rodzajów żwirków. Każdy posiada swoje specyficzne właściwości, które nie zawsze przypadają do gustu każdemu kotu bądź jego właścicielowi. Zanim dokonasz zakupu, zapoznaj się z opisem każdego z nich. Ułatwi Ci to wybór najlepszego żwirku dla Twojego kota. Aby Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy zestawienie wszystkich dostępnych rodzajów żwirków. 

Żwirek zbrylający i niezbrylający - który lepszy?

Jednym z pierwszych wyborów, przed którym stają właściciele podczas zakupu żwirku dla kota. Zbrylający czy nie? Który jest lepszy?

Żwirek zbrylający to taki, który w kontakcie z kocim moczem tworzy bryłki. Zdecydowanie ułatwia to sprzątanie kociej kuwety - zużyty żwirek nie rozpada się i nie miesza z czystym - zbitą bryłkę wystarczy usunąć za pomocą łopatki. Żwirki zbrylające są zazwyczaj wykonane z bentonitu - rodzaju skały, która bardzo dobrze chłonie wilgoć i nieprzyjemne zapachy. 

Żwirki zbrylające występują w różnych wariantach zapachowych, mogą mieć różny kolor, teksturę i wielkość ziaren. Minusem tego typu żwirków jest fakt, że zazwyczaj się pylą. Tańsze żwirki zbrylające często przyklejają się do dna kuwety, przez co trudniej jest ją utrzymać w czystości. Aby uniknąć pylenia i przywierania żwirku do kuwety, warto wybierać produkty lepszej jakości, od znanych i sprawdzonych producentów. 

Żwirek niezbrylający po prostu nie posiada wyżej opisanych właściwości. Jest najbardziej zbliżony do zwykłego piasku, w którym wcześniej koty załatwiały swoje potrzeby. Żwirki niezbrylające bardzo dobrze chłoną wilgoć, jednak nie tworzą bryłek. Przez to zużyty żwirek miesza się z czystym. Żwirek niezbrylający musi być wymieniany w całości i stosunkowo często, przez co jest mniej ekonomiczny. 


Żwirek silikatowy

Żwirek silikatowy, popularnie nazywany silikonowym, ma postać przezroczystych kuleczek. Niewątpliwą zaletą tego żwirku jest to, że jest on niezwykle chłonny i lekki. Żwirek silikatowy bardzo dobrze maskuje nieprzyjemne zapachy. Po zużyciu zmienia swój kolor, dzięki czemu będziesz wiedzieć, kiedy należy sprzątnąć kuwetę

Żwirki silikatowe nie pylą się, co również jest ich zaletą. Niestety, koty rzadko kiedy je akceptują. Kuleczki są twarde i szeleszczące, a dodatkowo najmniej przypominają naturalny piasek. Jeśli obawiasz się, że Twój kot może nie polubić żwirku silikatowego, najlepiej zrezygnuj z jego zakupu. 

Żwirek drewniany

Mianem żwirku drewnianego określa się wszystkie żwirku, które zostały wykonane z włókna roślinnego. Tego typu żwirek ma zazwyczaj postać drobnych granulek lub pelletu. Żwirki drewniane są naturalne i ekologiczne. Występują zarówno w wariancie zbrylającym i niezbrylającym. Posiadają bardzo dobre właściwości chłonące wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. Niestety, żwirek drewniany z łatwością wydostaje się poza kuwetę i roznosi się po całym mieszkaniu. Nie jest polecany dla kotów ras długowłosych, ponieważ wplątuje się w futerko. 

Żwirki drewniane są w 100% biodegradowalne. Można utylizować je w toalecie, ale trzeba robić to z zachowaniem ostrożności. Zbyt duża ilość żwirku drewnianego może zapchać odpływ. 

Żwirek sepiolitowy

Żwirek sepiolitowy jest bardzo podobny do żwirku bentonitowego. Warto jednak pamiętać o tym, że żwirek sepiolitowy nie posiada właściwości zbrylających. Oznacza to, że trzeba wymieniać go w całości co kilka dni. Ten rodzaj żwirku jest ceniony ze względu na swoje działanie antybakteryjne i wysoką chłonność. Dodatkowym atutem jest fakt, że żwirek sepiolitowy nie pyli się. 


Który żwirek jest najlepszy?

To pytanie pojawia się najczęściej i trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od preferencji kota, ale również Twoich - to Ty będziesz czyścić kuwetę, a na pewno zależy Ci na tym, aby robić to szybko i sprawnie. Dużo zależy też od wieku kota. Dla kociąt zaleca się kupowanie żwirku niezbrylającego. Dlaczego? Kociaki są ciekawskie - bardzo często, zamiast załatwiać swoje potrzeby w kuwecie, po prostu się w niej bawią. Popularnym problemem jest też zjadanie żwirku. Wariant zbrylający, po znalezieniu się w żołądku kota zacznie tworzyć bryłki, co stanowi poważne zagrożenie życia zwierzęcia. 

Jak często należy sprzątać kuwetę?

Kocia kuweta musi być sprzątana regularnie. Koty cenią sobie czystość i higienę - jeśli nie będziesz spełniać swojego obowiązku, spodziewaj się, że mruczek zacznie załatwiać się obok kuwety czy na Twoje ubrania. 

Koty załatwiają się raz-dwa razy dziennie plus kilkukrotnie oddają mocz. W związku z tym, kuwetę warto oczyszczać przynajmniej raz w ciągu dnia. Jeśli masz taką możliwość, rób to rano i wieczorem. Po czyszczeniu kuwety należy dosypać do niej żwirek. Optymalna ilość powinna zapewnić kotu możliwość swobodnego zakopywania swoich odchodów. 

Żwirek zbrylający zaleca się wymieniać w całości co 4 tygodnie. Żwirek niezbrylający - przynajmniej raz w tygodniu. Podczas podmiany żwirku warto wyczyścić kuwetę wodą i delikatnym środkiem czyszczącym. 

Żwirek roznosi się po całym domu - co zrobić?

Opiekunowie kotów borykają się z problemem wydostającego się żwirku poza kuwetę. Niektóre rodzaje żwirków roznoszą się bardziej, inne mniej. Niestety, niewiele da się z tym zrobić. Ze swojej strony możemy doradzić kupno zamkniętej kuwety - podczas kopania, kot nie wysypuje żwirku poza kuwetę. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy kot będzie mógł i chciał korzystać z takiej kuwety. 

Innym rozwiązaniem, które również polecamy, jest wyposażenie się w specjalną matę zatrzymującą żwirek. Należy ułożyć ja przed kuwetą. Kiedy kot będzie z niej wychodził, żwirek z jego łapek pozostanie na macie. Alternatywą dla maty może być np. mały ręcznik. 

Czy można zmienić żwirek na nowy?

Oczywiście, że tak. Czasem okazuje się, że dany żwirek nie był trafionym wyborem. Spokojnie możesz go wymienić na nowy. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego gwałtownie. Najlepiej mieszać stary żwirek z nowym, aby kot przyzwyczaił się do nowej struktury i zapachu. Jeśli od razu wymienisz całość żwirku, może okazać się, że mruczek nie będzie chciał korzystać z kuwety. 

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego żwirku dla kota może spędzać sen z powiek. Producenci oferują nam wiele różnych wariantów, każdy o specyficznych właściwościach. Problemy mogą pojawić się zwłaszcza wtedy, kiedy pod opieką mamy wyjątkowo wybrednego kota. Najlepszy żwirek dla kota to taki, który ma optymalną cenę, jest wygodny w obsłudze, a przede wszystkim - nie zniechęca kota do korzystania z kuwety. 

Pamiętaj o tym, aby zawsze sprawdzać zalecenia producenta dotyczące utylizacji żwirku. Niektóre żwirki, np. żwirki drewniane, są biodegradowalne i można spuszczać je w toalecie. Jeśli chcesz utylizować kocie nieczystości w ten sposób, rób to ze szczególną ostrożnością. Zbyt duża ilość każdego żwirku może zatkać toaletę. 

Karma Wataha dla Twojego kota

W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór karm dla kotów. Oferujemy karmy mokre i suche, dopasowane do potrzeb pupili różnych ras i w różnym wieku. Zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre mruczki mają specyficzne wymagania żywieniowe. Specjalnie dla nich powstały bezzbożowe karmy Wataha - pełnowartościowe posiłki bez zbóż, bezpieczne dla alergików i kotów z wrażliwym układem pokarmowym.

Co odróżnia karmy Wataha od innych?           

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso           
  • Jasny i przejrzysty skład           
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości           
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)           
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Wataha to również produkty dla psów. Znajdziesz u nas zbilansowane i pełnowartościowe karmy oraz smakowite przysmaki.  

Dla swojego pupila wybieraj karmy jak najlepszej jakości. Pamiętaj, że posiłki Twojego psa lub kota powinny być bogate m.in. w białko, witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe. Są to składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Niedobór któregoś z nich może doprowadzić do poważnych chorób i schorzeń. 

Postaw na zdrowie i szczęście swojego pupila - zamów karmę Wataha już dziś!

Na naszym blogu regularnie pojawiają się wpisy o psach i kotach. Te artykuły mogą Cię zainteresować:

1. Choroba lokomocyjna u kota

2. Zakłaczenie u kota - wszystko, co powinieneś wiedzieć

3. Buldog angielski - charakterystyka rasy

4. Kot senior - kiedy zaczyna się kocia starość?



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!