Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Terier australijski - opis rasy
  3. Terier australijski - opis rasy

Terier australijski jest najmniejszy wśród terierów. Wyglądem przypomina dobrze nam znanego Yorka, tylko bardziej dzikiego i odważnego. Początkowo służył jako pies stróżujący, polował też na gryzonie, a nawet węże! Można powiedzieć - pies do zadań specjalnych. Teraz pełni rolę psa do towarzystwa. 

Terier australijski - historia

Nazwa rasy nie jest mylna - ojczyzną Teriera australijskiego jest Australia, choć jego przodkowie wywodzą się z Europy. Te sprytne psiaki przybyły do Australii razem z osadnikami z Anglii i Szkocji, gdzie krzyżowano je z tamtejszymi terierami, m.in. Carin Terrierem, Yorkshire Terrierem czy z Norwich Terrierem. 

Teriery australijskie szybko zyskały popularność na nowym kontynencie. Świetnie radziły sobie z pilnowaniem posesji, tępieniem gryzoni czy polowaniem na węże. Rasę pierwszy raz zaprezentowano na wystawie w Melbourne w 1890 roku. Za oficjalną datę rozpoczęcia hodowli uznaje się 1921 rok, kiedy to powstał Klub Teriera Australijskiego. W tym samym czasie ustalono również wzorzec rasy. 

Charakter Teriera australijskiego 

Terier australijski jest towarzyskim psem. Nie sprawia większych problemów wychowawczych, dlatego nawet mniej doświadczony właściciel powinien sobie z nim poradzić. Przedstawiciele tej rasy dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, trzeba jednak zadbać o odpowiednią socjalizację w wieku szczenięcym. 

Przed podjęciem decyzji o przygarnięciu Teriera australijskiego trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Pierwszą z nich jest to, że psy tej rasy potrzebują odpowiedniej dawki aktywności. Od leżenia na kanapie zdecydowanie wolą zabawę i aktywne spacery. Terier australijski, jak na prawdziwego teriera przystało, niestety bywa uparty. Trzeba brać to pod uwagę i liczyć się z tym, że czasem może nie chcieć wykonywać poleceń opiekuna. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni trening i wychowanie pupila. 

Tak jak wspominaliśmy, Teriery australijskie pierwotnie służyły do polowań na małe zwierzęta. Przedstawiciele tej rasy wciąż mają dobrze rozwinięty instynkt łowiecki - może dojść do sytuacji, w której spuszczony ze smyczy terier australijski ochoczo ruszy na poszukiwania gryzoni. 

Terier australijski jest wesołym psem, który lubi dzieci, dlatego często pełni rolę towarzysza rodzin. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom dobrze czuje się nawet w niewielkich mieszkaniach. Swojego pupila nie powinieneś jednak na długo pozostawiać samego w domu - teriery australijskie potrzebują towarzystwa swojego opiekuna. 

Wygląd i budowa ciała

Terier australijski - choć niewielki - jest silnym i dobrze zbudowanym psem o wydłużonej sylwetce. Jego głowa jest długa i płaska, oczy małe, owalne i ciemne. Uszy Teriera australijskiego są spiczaste i małe. Ogon jest wysoko osadzony i noszony blisko grzbietu. Maksymalna waga samców wynosi 6,5 kg, wzrost do 25 cm. Samice są odrobinę lżejsze i niższe. 

Terier australijski ma szorstką sierść i miękki podszerstek. Jego szyję zdobi tak zwana kryza - sierść w tym miejscu jest dłuższa niż na reszcie ciała. Zgodnie z wzorcem rasy, Terier australijski może mieć umaszczenie w odcieniach niebieskiego, podpalane rude lub piaskowe. 

Akcesoria dla Teriera australijskiego 

Teriery australijskie uwielbiają spacery i przeróżne zabawy. Opiekun Teriera australijskiego powinien wyposażyć swojego pupila w kilka zabawek, np. piłkę do aportowania czy szarpak. Jeśli Twój pies będzie musiał zostawać sam w domu, powinien mieć jakieś zajęcie. Znudzony pies pozostawiony bez swoich zabawek najprawdopodobniej zacznie demolować mieszkanie. 

Teriery australijskie są inteligentne i lubią się uczyć. Dobrym pomysłem jest kupienie psu maty węchowej lub innej podobnej zabawki. W specjalnych otworach umieszcza się smakołyki lub karmę, a zadaniem psa jest ich znalezienie i wydobycie. Zabawka interaktywna dla psa zajmie go na dłuższą chwilę. 

W wyprawce dla psa nie może oczywiście zabraknąć smyczy i obroży lub szelek. Wybieraj te wykonane z solidnych materiałów, aby mieć pewność, że podczas spaceru smycz nie zepsuje się. Szelki/obroża muszą być wygodne. Nie mogą być, ani za duże, ani za małe. Nie mogą też obcierać psa. Dobrym pomysłem jest wyposażenie szelek lub obroży psa o adresówkę. Kiedy stracisz pupila z oczu, osoba która go znajdzie będzie mogła się z Tobą skontaktować. 

W domu warto mieć także transporter - może być potrzebny do przewiezienia psa do weterynarza, podczas podróży samochodem (Bezpieczne przewożenie psa w samochodzie - wszystko, co powinieneś wiedzieć) lub pociągiem - psy jadące w transporterze nie potrzebują osobnego biletu. Teriera australijskiego warto oswoić też z kagańcem. Są miejsca, w których pies musi mieć ubrany kaganiec, np. komunikacja miejska. Pamiętaj o tym, że przebywając z pupilem w miejscach publicznych musisz mieć na uwadze bezpieczeństwo swojego psa, ale też innych osób. 

O tym, jaki kaganiec wybrać dla psa pisaliśmy tutaj.

Pielęgnacja i żywienie 

Sierść Teriera australijskiego nie jest trudna w pielęgnacji. Oczywiście, trzeba ją regularnie wyczesywać, aby zapobiegać powstawaniu kołtunów. Potrzebne są również wizyty u groomera (psi fryzjer), który profesjonalnie wytrymuje sierść Twojego pupila. 

Teriera australijskiego nie trzeba kąpać częściej niż inne rasy psów. Robimy to tylko wtedy, kiedy pies się ubrudzi. Zbyt częste kąpiele mogą doprowadzić do problemów skórnych i pogorszenia jakości sierści. Pamiętaj, że psy kąpiemy wyłącznie w szamponach dla zwierząt. 

Karma dla Teriera australijskiego 

Terier australijski należy do psów ras małych (do 10 kg). W związku z tym powinien być karmiony dedykowaną karmą. Jeśli będziesz kupować szczeniaka od hodowcy, ten powinien dać Ci porcję karmy, którą podaje swoim szczeniętom. Możesz dalej karmić pupila tą karmą lub zmienią ją na inną. Pamiętaj, aby robić to stopniowo, przez kilka dni. Starą karmę mieszamy z nową. Gwałtowna zmiana pożywienia poskutkuje biegunką i wymiotami. 

Psy ras małych często mają wrażliwy układ pokarmowy. W związku z tym ich karma powinna być bogata w błonnik, który usprawnia proces trawienia. Warto wybierać karmy na bazie lekkostrawnego białka pochodzenia zwierzęcego, np. jagnięciny. Profilaktycznie możesz zrezygnować z karm ze zbożami w składzie. Zboża mogą wywoływać alergie i nietolerancje pokarmowe. 

Psy ras małych, takie jak Terier australijski zaleca się karmić kilka razy dziennie w małych porcjach. Ważne jest, aby pupil jadł codziennie o tych samych godzinach, w regularnych odstępach czasu. Jaka jest optymalna wielkość posiłków dla Teriera australijskiego?

Wszystko zależy od wagi psa, jego wielkości, wieku i poziomu aktywności. Młode psiaki, które wciąż rosną i poznają świat będą miały inne zapotrzebowanie energetyczne niż dorosłe psy. To samo tyczy się psów mniej aktywnych i starszych. Obserwuj swojego pupila - to na podstawie jego wyglądu i zachowania będziesz w stanie stworzyć dla niego zbilansowaną dietę. 

Karma Wataha dla Twojego pupila

W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór karm dla psów, w tym dla Teriera australijskiego. W ofercie mamy karmy dopasowane do potrzeb pupili różnych ras i w różnym wieku. Jeśli szukasz najlepszej karmy dla swojego psa - jesteś w dobrym miejscu!

Co odróżnia karmy Wataha od innych?           

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso           
  • Jasny i przejrzysty skład           
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości           
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)           
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Na KarmaWataha.pl znajdziesz też karmy dla kotów. Zbilansowane i pełnowartościowe posiłki, które zapewnią Twojemu pupilowi dostęp do najważniejszych składników odżywczych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że właściciele poszukują dla swoich czworonożnych przyjaciół jak najlepszych karm. Dlatego szczególną uwagę zwracamy na to, co trafia do opakowań z naszymi produktami. Karmy i smakołyki Wataha są wolne od konserwantów, polepszaczy, sztucznych barwników i aromatów. Stawiamy na zdrowie oraz szczęście Waszych psów i kotów.

Sprawdź ofertę naszego sklepu i już dziś zamów najlepszą karmę dla swojego zwierzaka.

Regularnie publikujemy artykuły na temat psów i kotów. Znajdziesz je na naszym blogu. Ostatnio pojawiły się tam takie wpisy:

1. Koty miniaturki - najmniejsze rasy kotów domowych

2. Kot egipski mau - opis rasy

3. Jak przygotować się na szczeniaka?

4. Jak pomóc kotu przetrwać upalne dni?



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!