Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Psy i Szczeniaki
  3. Karma według wieku psa
  4. Karma dla szczeniaka
  5. Karma dla szczeniaka

Karma dla szczeniaka

Karma dla szczeniaka

Dieta szczeniąt powinna być odpowiednio zbilansowana, aby ich organizmy były silne i zdrowe. Z tego względu młode psy potrzebują odpowiedniego planu żywieniowego. Szczeniakom i juniorom najlepiej podawać suchą karmę dla szczeniaków. U nas znajdziesz zdrową, pełnowartościową, bezzbożową, a także wysokomięsną karmę dla szczeniąt, która zawiera naturalne białko, witaminy A i D (odpowiedzialne za stan skóry i sierści), czy mnóstwo składników mineralnych m.in. wapń i fosfor (odpowiedzialnych za kości). Sprawdź naszą karmę już teraz, w naszej ofercie dostępna jest sucha karma dla szczeniaka, jak i mokra.

Żywienie szczeniaka - co należy wiedzieć?

Szczeniaki, które niebawem wejdą w dorosłe życie, muszą mieć odpowiednio zaplanowany i zbilansowany jadłospis. Istotne są właściwe proporcje mikro- i makroskładników, by psiaki mogły się prawidłowo rozwijać. Żywienie ma wpływ na budowę ich stawów, mięśni i ścięgien, jak i również na samopoczucie i poziom energii do zabawy i poznawania świata.

Pierwsze miesiące życia szczeniaka są niezwykle ważne. To czas, gdy ma on nieco inne potrzeby żywieniowe. W jego organizmie zachodzą ogromne zmiany - zwiększa się jego masa, rozwija się układ pokarmowy i immunologiczny itd… Aby to wszystko przebiegało prawidłowo, to niezbędne jest nośnik energii. Może nim być najlepsza sucha karma dla szczeniaka, która wspiera proces rozwojowy, dzięki czemu pupil wyrośnie na zdrowego i silnego psa. 

Najlepsza karma dla szczeniaka

Po upływie kilku pierwszych miesięcy życia dieta młodych psów powinna się zmieniać. Karma dla psa powinna być najwyższej jakości, jedzenie musi zastąpić mleko matki i być idealną odpowiedzią na potrzeby dorastającego organizmu. Wysokiej jakości karma dla szczeniaka powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym spore ilości dobrej jakości białka zwierzęcego, wapnia, fosforu, tłuszczy, nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasy tłuszczowe omega i witamin.

Istotne jest zatem, aby najlepsza karma dla szczeniaka była wysokoenergetyczna, wzbogacona o najwyższej jakości składników, a także stworzona z wykorzystaniem technologii, dzięki której mamy pewność, że wszelkie cenne składniki trafią do młodego organizmu. Taką ofertę karm dla szczeniąt, znajdziesz właśnie w ofercie naszego sklepu internetowego marki Wataha. W swojej ofercie posiadamy karmy dla szczeniąt małych ras, średnich, jak i dużych.

Karma dla psa - jak żywić szczeniaka?

Szczeniak w wieku 4-6 tygodni powinien już powoli przechodzić na pokarm stały. To ogromna zmiana, ponieważ po karmieniu mlekiem, przychodzi czas na pokarm stały np. suchą karmę dla szczeniaka. To czas, gdy żołądek młodego psiaka jest mocno delikatny i wrażliwy, dlatego należy postępować ostrożnie, bowiem inaczej możemy doprowadzić do problemów gastrycznych, czy podrażnienia układu pokarmowego. To szczególnie istotne, gdy szczeniak trafia do nowego domu i wiąże się to z dużym stresem. Wtedy warto karmić psiaka dotychczasowym pokarmem, nawet jeśli jego jakość nie jest najlepsza. Należy poczekać, aż pupil się zaaklimatyzuje i dopiero wtedy wprowadzić zmiany pokarmu.

Czy karmienie szczeniaka wygląda tak samo jak u psów dorosłych?

Młode psy będące w fazie dorastania mają znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne niż dorosłe psiaki. Ich pokarm koniecznie musi składać się ze składników, które muszą być odpowiednio zbilansowane, jak i nie może brakować dużych ilości białka i tłuszczy, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie i mocny organizm. 

Młode psy także zupełnie inaczej funkcjonują. Wymagają nieco częstszych spacerów, ponieważ częściej się wypróżniają, więcej sypiają i co ważniejsze - należy je częściej karmić, ale małym porcjami. Szczeniakom należy podawać pokarm nawet co parę godzin. 

Karma dla szczeniąt - jak wybrać?

Dobór karmy dla szczeniaków powinien być zależny przede wszystkim od masy docelowej w okresie dorosłym. Pod uwagę należy wziąć masę ciała młodego psiaka, jego wiek, stan zdrowia, poziom aktywności fizycznej, jak i preferencje.

Karmy dla szczeniąt dużych oraz olbrzymich ras

Właściciele szczeniaków ras dużych muszą pamiętać o tym, że one wolniej i później osiągają dojrzałość, a co za tym idzie - docelową wielkość. U takich psiaków układ kostno-szkieletowy i mięśniowy koniecznie musi prawidłowo i w całości się rozwinąć, by mógł utrzymać cały organizm.

Jeśli będziemy podawać im zbyt dużo i szybko białka, tłuszcze i energię, to spowoduje to szybki wzrost bez odpowiedniego rozwinięcia. To zaś może doprowadzić do niewydolności organizmu, schorzeń kośćca, czy otyłości. Szczeniaki ras dużych mają dość duże wymagania żywieniowe. Ważny jest tutaj m.in. stosunek wapnia i fosforu, który powinien być niższy (0,8%-1,6%). Jeśli będzie za dużo lub za mało wapnia, to może to się przyczynić do chorób kości. 

Karmy dla szczeniąt ras małych i średnich

Zaś jeśli chodzi o rasy małe psów, to one dość szybko dorastają. Muszą otrzymywać wysokim poziom białka. Nie ma tutaj ryzyka, że spowoduje to niewłaściwy rozwój organizmu.

Szczenięta w początkowym etapie dorastania mają znacznie większe zapotrzebowanie na różne aminokwasy egzogenne. Te zaś mogą być dostarczone wraz z dobrej jakości mięsem. Mimo że składniki roślinne mają białko surowe, to jednak jest go zbyt mało, uwzględniając potrzeby dorastającego organizmu. Do 14. tygodnia życia małe psiaki muszą otrzymywać przynajmniej 25 g białka na 100 g suchej masy karmy. Później to zapotrzebowanie maleje nawet do 20 g na 100 g suchej masy karmy. 

Tłuszcz w pożywieniu szczeniąt pełni przede wszystkim funkcję energetyczną, ale oprócz tego dostarcza także kwasy nienasycone, które wspierają rozwój układu nerwowego. Niezależnie jednak od rasy szczeniaki muszą dostawać minimum 8,5 g na 100 g suchej masy karm dla szczeniąt.

Sprawdź naszą ofertę:

Czy można szczeniaki karmić karmą dla psów dorosłych?

Szczeniakom absolutnie nie wolno podawać karmy dla dorosłych psów. Działa to również w drugą stronę. Wynika to z faktu, że karmy dla szczeniąt zawierają więcej białka, zaś mniej tłuszczu. Okres wzrostu to czas, w którym trzeba być ostrożnym w zakresie żywienia, bowiem może to doprowadzić do zaburzeń wzrostu i rozwoju szczeniaków. Na szczęście jednak obecnie na rynku znajduje się szereg list karm dla szczeniąt, które są odpowiednio zbilansowane. Jedyne co musimy zrobić, to wybrać odpowiednie jedzenie dla młodego psiaka pod kątem swojego pupila. Należy mieć zawsze na uwadze, że szczeniaki mają delikatne brzuszki, więc najlepiej sprawdzają się pokarmy lekkostrawne, bezzbożowe i z dużą zawartością mięsa.

Karmy dla dorosłych psów a szczeniaków - jakie są różnice?

Karma dla dorosłego psa zawiera inne proporcje składników odżywczych i analitycznych, a to kolejny powód, dla którego takie pożywienie nie jest odpowiednie dla szczeniaków. Nie bez znaczenia jest też wielkość krokietów - szczeniaki wymagają mniejszych i miększych chrupków, które łatwo pogryźć. 

Dokonując wyboru karmy dla szczeniąt, możemy wybrać karmy suche dla psa bądź karmy mokre dla psa. Są to produkty, które są odpowiednio dobrane i zbilansowane, zaś najlepsi producenci mieszają różne rodzaje mięs pod kątem ich przyswajalności i akceptacji przez szczeniaki. Od najmłodszych lat życia warto karmić młode psy najlepszymi pokarmami, ponieważ prawidłowe odżywianie ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju szczeniąt.

Karma sucha i karma mokra dla szczeniąt

Sucha karma dla szczeniąt stanowi świetną podstawę żywienia, lecz ważne jest, aby była odpowiednio dawkowana według zaleceń producenta. Jej ilość powinna być także na bieżąco korygowana w zależności od stanu zdrowia czy kondycji sylwetki pupila. Zaś karma mokra jest doskonałym uzupełnieniem i urozmaiceniem karmy suchej. Najlepiej jednak smakuje w temperaturze pokojowej, dlatego, zanim podamy ją szczeniaczkowi, to warto chwilę wcześniej wyjąć ją z lodówki bądź lekko podgrzać. Co ważne: pamiętajmy, aby nie stała zbyt długo poza lodówką (powyżej 3h), ponieważ nie będzie zdatna już do spożycia, z powodu namnażania się w niej bakterii. 

Karmienie szczeniaków, co i jak?

Częstotliwość karmienia psa jest zależna przede wszystkim od jego wieku. Dorosłe psy powinny być karmione raz lub dwa razy dziennie. Zupełnie inaczej to wygląda w przypadku szczeniąt do 6 miesiąca życia - one powinny być karmione nawet 4 razy na dobę! Natomiast pokarm stały należy zacząć wprowadzać do diety psa, gdy ten skończy 4-6 tygodni.

Szczenięta mają specjalne wymagania żywieniowe, ponieważ potrzebują więcej substancji odżywczych, co związane jest z ich intensywnym wzrostem i rozwojem. Najlepszym wyborem są karmy pełnoporcjowe, które zaspokajają potrzeby żywieniowe młodych psów. Dla szczeniaków najlepiej wybierać karmy przeznaczone na okres wzrostu bądź te na wszystkie etapy życia. Co więcej, w przypadku szczeniąt dużych ras często niezbędna okazuje się dodatkowa suplementacja. 

Smakołyki dla szczeniąt - co mogą jeść?

Jeśli chcemy podawać naszemu psiakowi przekąski, to powinniśmy zadbać o to, aby były one zdrowe i nie zawierały żadnych konserwantów. Najlepiej zatem postawić na naturalne przysmaki dla psa lub samodzielnie je przygotowywać i nagradzać młode organizmy domowymi ciasteczkami bądź suszonym mięsem. 

Nie każdy jednak ma czas na przygotowywanie takich przekąsek. Na sklepowych półkach znajduje się ich ogromny wybór, lecz nie wszystkie są odpowiednie dla małych psiaków. Zanim zakupimy konkretne przysmaki dla psa, to zainteresujmy się ich jakością i unikajmy tych ciężkostrawnych oraz zbyt twardych. Zdecydowanie lepsze są naturalne gryzaki, które są smaczne, zaś niebezpieczeństwo w przypadku połknięcia kawałka jest znacznie mniejsze.

Czy warto szczeniakom podawać przysmaki?

Warto podawać młodym psiakom smakołyki, ponieważ dzięki nim szczenięta znacznie chętniej się uczą. Przekąski zatem stanowią dla nich ogromną motywację do nauki! Zaspokajają one również potrzebę gryzienia i żucia, a poza tym mogą uzupełniać jego dietę w mikro- i makroelementy. Jeśli zdecydujemy się na nagradzanie psiaka pysznymi przekąskami, to pamiętajmy, aby uwzględniać je w ogólnej dawce pokarmowej, bowiem w innym przypadku szybko możemy doprowadzić do nadwagi u psa. 

Smaczna i zdrowa karma dla szczeniaka Wataha

Karma dla szczeniąt marki Wataha dostarcza Waszym maleństwom odpowiednią ilość wapnia, białka oraz wszystkich ważnych składników odżywczych, które gwarantują prawidłowy rozwój. W ofercie naszego sklepu zoologicznego znajdziesz najlepsze suche karmy dla szczeniąt. Podając je swojemu szczeniaczkowi, masz pewność, że będzie zdrowo rósł, będzie zdrowy, a także zawsze chętny do zabawy w okresie dorosłości!

Nasze karmy dla szczeniąt zostały stworzone w taki sposób, że trafiają w preferencje smakowe każdego czworonoga i są w atrakcyjnych cenach, więc każdy opiekun może pozwolić sobie na ich zakup. Znajdziesz u nas mnóstwo smaków (jagnięcina, indyk, drób, kurczak i wiele innych)!

U nas możesz kupić zarówno produkty przeznaczone dla szczeniąt, jak i większych psów. Dostępne są także pokarmy dla zwierzaków ze specjalnymi potrzebami - alergików czy wrażliwych. Wystarczy, że dodasz do koszyka produkty o równowartości 100 zł, a będziesz mógł skorzystać z darmowej dostawy!

Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!