Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Psy i Szczeniaki
  3. Karma według wagi psa
  4. Karma według wagi psa

Karma według wagi psa

Karma według wagi psa

Dieta Twojego psa jest bardzo ważna. To właściwie od niej zależy zdrowie pupila, jego zachowanie czy chociażby wygląd. Karma według wagi psa musi uwzględniać indywidualne zapotrzebowanie energetyczne i zawierać niezbędne witaminy i minerały, które będą chroniły czworonoga przed chorobami i dodadzą mu energii do zabawy i nie tylko! Wybierz wielkość swojego psa, a zaproponujemy najlepsze karmy.

Karma według wieku psa – jak dopasować?

W swojej ofercie posiadamy dedykowane karmy dla psów rasy małej, średniej oraz dużej. Pamiętaj jednak, że pies na każdym etapie życia ma różne potrzeby. Jeśli Twój pies docelowo w przyszłości ma ważyć ok. 25kg i jest psem rasy dużej, ale aktualnie jego wiek i wygląd wskazuje na to, że jest młody to musisz zwrócić uwagę na odpowiednie dawkowanie karmy. Nie jest to nic trudnego, wskazówki znajdziesz na opakowaniu, czy też u lekarza weterynarii.

Dlaczego psom należy podawać odpowiednią ilość karmy?

Opiekunowie psów koniecznie muszą wiedzieć, jaką ilość karmy podawać swoim czworonogom. To istotne, ponieważ jeśli pies będzie otrzymywał jej zbyt mało, to z czasem pojawią się niedobory żywieniowe. Zaś z drugiej strony jeśli będziemy podawać psu za dużo karmy, to może to doprowadzić np. do otyłości i innych problemów z nią związanych takich jak: utrudnione oddychanie, choroby skóry, nowotwory, problemy mięśniowo - szkieletowe, niższa jakość życia, krótsze życie, czy choroba Cushinga.

Warto dbać o to, aby pupil otrzymywał odpowiednią ilość wysokiej jakości karmy, dzięki czemu będzie cieszył się zdrowiem, jak i dobrym samopoczuciem. Sugerowaną dawkę karmy do podania zwykle producenci umieszczają na opakowaniach produktu.

Karma według wagi psa - jak dopasować?

W ustalaniu potrzeb żywieniowych czworonoga ważnych jest kilka czynników, a jednym z najważniejszych jest wielkość pupila. Obowiązuje tutaj prosta zasada - im większy pies, tym więcej potrzebuje jedzenia. To logiczne - w końcu więcej energii potrzebuje pies Labrador niż Yorkshire Terrier.

Ale nie tylko wielkość i rasa psa się liczy. Podczas ustalania wielkości posiłków pupila należy zwrócić uwagę też na jego wiek. W pierwszych miesiącach życiach aż do ukończenia pierwszego roku życia psy jedzą bardzo dużo - można stwierdzić, że wielkość ich porcji rośnie z miesiąca na miesiąc. Gdy jednak czworonóg staje się już dorosłym osobnikiem, to wielkość jego porcji powinna utrzymywać się już na tym samym poziomie. 

Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości co do wielkości porcji Twojego psa, to warto skonsultować tę kwestię z lekarzem weterynarii. Być może okaże się, że ma on konkretne zalecenia dla Twojego czworonoga. Całe szczęście jednak ustalanie wielkości porcji jedynie na początku sprawia problemy. Gdy zrozumiemy, jak czytać tabele żywieniowe, to nie powinno nam to sprawiać już żadnych kłopotów. 

Sprawdź też:

Czy wiek ma wpływ na żywienie psów?

Oczywiście! Karma według wieku psa to również dobry wybór! Psy, podobni jak ludzie, starzeją się. Wraz z upływem czasu zmieniają się więc ich potrzeby żywieniowe. Psi seniorzy mają znacznie mniej energii i często ich ulubionym zajęciem jest leżenie na kanapie w przeciwieństwie do ruchliwych szczeniaków czy psów dorosłych. Mają one mniejsze zapotrzebowanie na kalorie, więc warto obserwować pupila w trakcie procesu starzenia, a w razie potrzeby odwiedzić weterynarza. Czasem bowiem konieczne okazuje się stosowanie preparatów odżywczych dla psich seniorów, które mają za zadanie dostarczyć do organizmu niezbędne składniki odżywcze.

Karma dla małego psa

Przygarnąłeś do domu szczeniaka i zastanawiasz się, jak żywić małego psiaka? Szczenięta najczęściej są odstawiane od piersi matki w około 6 tygodniu życia. Zaleca się, aby od dwóch do nawet trzech tygodni przed odsadzeniem zacząć podawać im małe ilości karmy dla szczeniąt w postaci miękkiej papki z ciepłą wodą. Gdy szczenięta ukończą 6 tydzień życia, to należy regularnie zmniejszać ilość płynu. Co ważne: pamiętajmy, aby systematyczne wymieniać zwilżone jedzenie, ponieważ ono szybciej się psuje. 

Należy pamiętać, że szczenięta mają specjalne wymagania, dlatego muszą być odsadzane na odpowiednio przygotowanym pokarmie dla młodych psiaków. Dzięki temu będą mogły wyrosnąć na zdrowe, duże i szczęśliwe zwierzaki. Dzienna porcja karmy szczeniaka musi być koniecznie podzielona na kilka mniejszych posiłków. Możemy podawać mu zarówno mokrą karmę np. w saszetkach, jak i wybrać suchy pokarm. 

Różne potrzeby psów na etapach życia

Jeśli natomiast chodzi o ilość karmy podawanej szczeniakowi, to jest to zależne od tego, ile będzie ważył w przyszłości. Jeśli jego waga wyniesie około 25-32 kg jako dorosły, to pupil powinien zjadać około 270 g suchej karmy w wieku dwóch miesięcy. Ta ilość powinna być oczywiście podzielona na kilka posiłków. Wraz z upływem czasu należy stopniowo zwiększać tę ilość - szczeniak powinien spożywać około 400-500 g w szóstym miesiącu życia. 

Gdy jednak nasz szczeniak będzie małym psiakiem w przyszłości i jego waga będzie wahała się w okolicach 10 kg jako dorosły, to należy podawać mu 5-6 saszetek mokrej karmy w wieku od czterech do sześciu miesięcy. Następnie należy przestawić go na karmę dla dorosłych psów. Pamiętajmy jednak, że brzuszki szczeniąt bywają wrażliwe na nagłe zmiany, dlatego powinny być one wprowadzane stopniowo, powoli zastępując pewne ilości karmy dla szczeniąt karmą dla dorosłych.

Karma dla młodego psa

Gdy pies powoli staje się dorosłym osobnikiem, to czas, gdy warto zacząć podawać mu karmę dla psów junior. Młode psy muszą otrzymywać minimum dwa posiłki dziennie. W końcu szczeniaki intensywnie rosną, dojrzewają, rozwijają się, a do tego potrzebne jest mnóstwo energii, którą czerpią z pożywienia! Szczeniaki często mają także swoje preferencje co do smaku czy konsystencji pokarmu. My o tym doskonale wiemy, dlatego oferujemy różne rodzaje karmy dla psów młodych. Oferowane przez nas pokarmy suche można swobodnie zwilżać ciepłą wodą - pokarm w takiej postaci jest znacznie smaczniejszy dla wielu czworonogów. Niektóre pupile wolą jednak mokre karmy, które możemy podawać psu jako pyszny dodatek do suchej karmy - pamiętajmy jednak, aby wtedy zmniejszyć ilość suchej karmy o 40 g na każde 150 g saszetki.

Karma dla dużego psa

Dorosłość psa to etap w życiu czworonoga, kiedy kończy się etap wzrostu i rozwoju. Trwa on zazwyczaj od jednego do siedmiu lat - zależy to od wielkości i rasy pupila. Trudno też jednoznacznie stwierdzić, ile powinien ważyć dorosły pies, ponieważ zdrowa średnia waga także zależy od rasy czworonoga, jak i potrzeb związanych z jego trybem życia. Dlatego warto regularnie odwiedzać weterynarza, który na pewno podpowie nam, jaka powinna być idealna waga dla naszego psa. Poinformuje także o możliwych schorzeniach, które mogą wystąpić u pupila. 

Dorosłym psom możemy podawać jedynie jeden posiłek w ciągu dnia, lecz zdecydowanie warto jedną większą porcję podzielić na dwie mniejsze. Ich dietę możemy też urozmaicić, podając im pyszne smakołyki, lecz pamiętajmy, aby odjąć równoważną ilość karmy z jego dziennej dawki, tak by nie dopuścić do przekarmienia. Co więcej, przysmaki nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej dawki pokarmowej psa. 

Pamiętajmy, że zalecana dzienna porcja karmy dla dorosłego psa to jedynie cenna wskazówka, lecz każdy pies ma nieco inne wymagania. Dokładna porcja karmy dla dorosłego psa musi być całkowicie dostosowana do stanu ciała psa. 

Karma dla psich seniorów

Psim seniorom również możemy podawać zaledwie 1-2 posiłki w ciągu dnia. Jednak psi senior ma nieco więcej wymagań w zakresie żywienia, ponieważ często ma już słabe serce i stawy, więc jego dieta koniecznie musi to uwzględniać. W naszej ofercie znajdziesz karmy dla psów seniorów, w których znajduje się m.in.:

  • tauryna - korzystnie wpływa na zdrowie serca,
  • oleje omega, glukozamina, zioła i chondroityna - wpływają na zdrowie stawów,
  • cenne witaminy i minerały - mają wpływ na ogólny stan zdrowia.

Chcesz dowiedzieć się więcej, ile podawać karmy psiemu seniorowi? Pomocne informacje z pewnością znajdziesz na opakowaniu karmy. Warto zapoznać się z umieszczonymi tam zaleceniami i w miarę możliwości stosować się do nich. 

Jak dopasować karmę, kiedy pies ma nadwagę?

Przekarmianie psa czy podawanie mu niewłaściwej karmy dla jego wielkości, rasy czy wieku może doprowadzić do szybkiego przebierania na wadze i w konsekwencji: otyłości. Gdy mamy podejrzenie, że nasz pies zmaga się z nadwagą, to przede wszystkim najpierw należy odwiedzić weterynarza i porozmawiać na ten temat. Szybka i niekontrolowana utrata wagi może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia czworonoga. Odchudzanie zawsze powinno być przeprowadzane stopniowo i nieustannie monitorowane. 

U nas znajdziesz lekkie karmy dla psów z nadwagą. Są one wyjątkowo pyszne i zawierają wszystkie odżywcze składniki. Nasze pokarmy cechują się mniejszą gęstością fizyczną i większą zawartością włókien pokarmowych i białek. To idealny produkt o niskiej zawartości kalorii, którym możesz napełnić miskę swojego pupila.

 

Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!