Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Zakłaczenie u kota - wszystko co powinieneś wiedzieć
  3. Zakłaczenie u kota - wszystko co powinieneś wiedzieć

Sierść kota to ich naturalna część, którą często podziwiamy, dbamy o nią i pielęgnujemy. Kot również dba o nią myjąc się własnym językiem i regularnie wylizują swoje ciało. Niestety ten proces wiąże się z możliwością dostania się sierści do kociego pyska. Chociaż nie powinno to stanowić większego problemu dla zdrowia i procesu trawienia mruczka, to nadmiar sierści może prowadzić do zakłaczenia, czyli powstanie zbitych kul włosowych w układzie pokarmowym kota. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat zapraszamy do przeczytania tego artykułu!

Zakłaczenie u kota - co to znaczy?

Koty podczas wylizywania swojego ciała i sierści mimowolnie zbierają swoim chropowatym językiem kłaczki. Kotki często próbują usunąć nadmiar sierści łapką, ale nadal spora jej część dostaje się do układu pokarmowego zwierzaka. Nadmiar połkniętej sierści powoduje zakłaczenie, czyli powstawanie zbitych kul włosowych w układzie pokarmowym. Na zakłaczenie w szczególności narażone są koty długowłose, których sierść jest znacznie trudniejsza do przełknięcia. Do takich kotów zaliczać się bedzie między innymi kot brytyjski długowłosy. Niewielka ilość sierści nie prowadzi do uszczerbku na zdrowiu i kot bez problemu radzi sobie z trawieniem pokarmów. Jednak powstawanie dużej ilości kul włosowych i nadmiar sierści w kocim organizmie może prowadzić do wielu problemów trawiennych, a w dalszej konsekwencji problemów zdrowotnych. 

Zakłaczenie u kota - objawy

Aby stwierdzić zakłaczenie u mruczka konieczna jest obserwacja jego codziennych zachowań. Do najczęstszych objawów pojawienia się kul włosowych u kota zaliczamy:

- dławienie się i odruchy wymiotne
- przewlekłe zaparcia lub przeciwnie - częste biegunki
- apatia i osłabienie
- zmniejszony apetyt lub jego brak
- zaprzestanie mycia się i lizania sierści
- próby odkrztuszenia się i trudności w przełykanie śliny
- ból jamy brzusznej
- trudności z wypróżnianiem powiązane z bólem podczas podejmowanych prób
- próby załatwiania się poza kuwetą

Próby odchrząknięcia, brak apetytu i zaprzestanie mycia się kota to pierwsze objawy wskazujące na to, że nasz kotek zmaga się z problemem. Te objawy nie muszą zwiastować poważnych konsekwencji, ponieważ sierść dostaje się do układu pokarmowego zwierzęcia codziennie i musi on sobie z nim poradzić. Jeżeli jednak objawy się nasilają, a nasz kot nie potrafi sobie poradzić z sierścią należy udzielić mu pomocy. 

Zakłaczenie u kota - zapobieganie

Profilaktyka tej dolegliwości nie jest łatwa. Każdy kot z sierścią narażony jest na starcie z problemem. Szczególnie koty długowłose i mające dużo sierści mogą sobie nie radzić z jej nadmiarem. Aby pomóc kotu uniknąć zakłaczenia wskazane jest:

- regularne czesanie kota - wyczesywanie sierści i jej mechaniczne usuwaniu ograniczy ilość sierści możliwej do połknięcia
- zapewnienie dostępu do świeżej trawy - koty lubią bawić się trawą oraz ją zjadać, ma ona właściwości oczyszczające i pomaga wywołać odruch wymiotny, co ułatwia pozbycie się nadmiaru sierści z przewodu pokarmowego
- podawanie karm zapobiegających zakłaczeniu - karmy ze zwiększoną zawartością błonnika ułatwiają trawienie 
Aby skutecznie zapobiec zakłaczeniu najlepiej wprowadzić w życie każdą z powyższych rad. Jeżeli tylko jesteśmy w stanie uniknąć pojawienia się problemu u czworonoga należy jak najszybciej zastosować działania profilaktyczne.

Zakłaczenie u kota - leczenie

Zakłaczenie u kota najczęściej zauważamy jednak w kuwecie. Do popularnych sposobów leczenia zakłaczenia u kotów należy podawanie mu środków przeczyszczających. Nie jest to jednak wskazane, ponieważ takie medykamenty mogą uszkodzić układ pokarmowy lub zaburzyć pracę jelit. Nie należy podawać kotów samodzielnie wybranych preparatów ani żadnych innych środków leczniczych. Poza profilaktyką wymienioną wyżej niewiele można zdziałać na własną rękę, bez pomocy specjalisty. Ważne, aby przyjrzeć się diecie kota, czy nie jest zbyt uboga w błonnik lub czy nie zawiera produktów utrudniających wypróżnianie. W zaawansowanym stopniu przypadłości będzie konieczne wdrożenie leczenie weterynaryjne Wskazana jest konsultacja z weterynarzem, który udzieli kotu odpowiedniej pomocy. 

Zakłaczenie u kota - podsumowanie

Sierść dostaje się do układu pokarmowego kota codziennie. Jest to nieuniknione i naturalne, a kłaczki w małych ilościach nie stanowią zagrożenia dla zdrowia mruczka. Problem pojawia się w tedy, gdy sierść połykana jest w nadmiarze - zaburza to pracę układu pokarmowego i prowadzi do pojawienia się kul włosowych. Najczęstszymi z objawów tej dolegliwości są wymioty i problemy z wypróżnianiem. Aby zapobiec problemowi wskazana jest profilaktyka - regularne czesanie czworonoga, zbilansowana dieta i podawanie trawy. W chwili pojawienia się poważnych problemów i ewidentnych zaburzeń stanu zdrowia kota z wyniku zakłaczenia wskazana jest konsultacja z weterynarzem. 

Najlepsza karma dla Twojego kota

Potrzeby żywieniowe kotów różnią się w zależności od wieku, a także rasy. Każde zwierzę potrzebuje zbilansowanej diety, która dostarcza pełnowartościowych składników niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Karma powinna być bogata w białko, a także dostarczać zdrowych tłuszczy oraz węglowodanów. Nie powinno w niej również zabraknąć niezbędnego do prawidłowego trawnienia błonnika pokarmowego. Wybierając karmę kieruj się przede wszystkim dobrym składem i jakością, a także preferencjami smakowymi Twojego mruczka. 

Karma Wataha dla Twojego kota

W naszym sklepie internetowym znajdziesz karmy suche i mokre dla kotów w różnym wieku. Staramy się przygotowywać kompozycje smakowe tak, aby zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających mruczków. Przygotowaliśmy również karmy z podziałem na rasy, znajdziesz u nas smaczne jedzenie między innymi dla:
- kota rasy Maine Coon
- kota brytyjskiego
- kota perskiego

Wierzymy, że zdrowie i szczęście kota zaczyna się od miski pysznego jedzenia, dlatego cenimy sobie dobry skład produktów idący w parze z wyjątkowym smakiem i aromatem.

Co odróżnia karmy Wataha od innych?           

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso           
  • Jasny i przejrzysty skład           
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości           
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)           
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Karmy Wataha to również jedzenie dla piesków. Oferujemy szeroki zakres karm suchych i mokrych, a także specjalistyczne karmy bezzbożowe przygotowane dla psów z nietolerancjami pokarmowymi lub alergiami.

Wypróbuj naszych specjałów i sprawdź czy Karmy Wataha wpisują się w gusta Twojego czworonoga!

Na naszym blogu regularnie pojawiają się nowe wpisy dotyczące życia i wychowania psów i kotów. Oto kilka ostatnich artykułów, które mogą Cię zainteresować: 

1. Cukrzyca u kota - zobacz jakie są jej przyczyny, objawy i leczenie

2. Największe rasy kotów domowych - sprawdź, czy je znasz

3. Flat Coated Retriever - opis rasy



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!