Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Leonberger - opis rasy
  3. Leonberger - opis rasy

Leonberger to pies sporych rozmiarów. Jest przyjacielski i towarzyski, ale bywa uparty. Lubi pływać i jest aktywny, ale od biegania woli spokojny spacer. Leonberger pierwotnie był psem pasterskim. Z czasem udało mu się trafić na salony. Teraz najczęściej pełni rolę psa rodzinnego. Jesteś zainteresowany rasą Leonberger? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej. 

Leonberger - historia

Leonberger jest zaliczany do molosów typu górskiego. Pochodzi z Niemiec, a dokładnie z miasta Leonberg (Lwia Góra), stąd nazwa rasy. Na temat powstania rasy krążą dwie teorie. Według pierwszej, przodkami Leonbergera są dogi tybetańskie, które w średniowieczu mieszkały w Alpach. Na korzyść tej teorii przemawiają dokumenty, według których rodzina Metternichów miała posiadać psy w typie Leonbergerów w XVII wieku. 

Druga, bardziej popularna teoria głosi, że radny Leonbergu, Heinrich Essig, pragnął rozsławić swoje ukochane miasto. W tym celu rozpoczął hodowlę psów, które wyglądem miały przypominać lwa, który znajdował się w herbie miasta. Radny skrzyżował nowofundlandkę o czarno-białym umaszczeniu z długowłosym bernardynem Barrym. Przez wiele lat hodowla funkcjonowała w oparciu o te dwie rasy, z czasem Essig miał dodać do niej pirenejskiego psa górskiego oraz (prawdopodobnie) kuvasza. Dzięki temu zabiegowi uzyskał psy w typie dzisiejszych Leonbergerów. 

Pierwszy Leonberger wystąpił na wystawie w Monachium w 1846 roku. 43 lata później, po śmierci Essiga, hodowla upadła. Udało się ją wznowić pod koniec XIX w., kiedy to powstał Klub Leonbergera w Stuttgarcie. Na początku XX wieku znowelizowano wzorzec rasy: wyeliminowano z niego psy o umaszczeniu innym niż złoto-rude z czarną maską. Przez I i II wojnę światową Leonbergerom groziło wyginięcie, ale tuż po 1945 roku wznowiono ich hodowlę. 

Charakter Leonbergera

Leonberger to pies o umiarkowanym temperamencie. Charakteryzuje go odwaga i lojalność wobec właściciela. Jest też niezwykle wyrozumiały i spokojny, dlatego dobrze dogaduje się z dziećmi. Mimo wszystko taki kontakt powinien być nadzorowany - Leonberger to ogromny pies, który niechcący może zrobić maluchowi krzywdę. 

Leonberger sprawdzi się jako pies stróżujący, jednak nie będzie robił “obchodów” po posesji - obserwuje otoczenie z jednego miejsca i interweniuje dopiero wtedy, gdy jest taka potrzeba, nie szczeka bez powodu. Znajome osoby wita przyjaźnie, wobec obcych może być zdystansowany, ale kiedy zobaczy, że nie są zagrożeniem, szybko je zaakceptuje. Leonberger dogada się z innym psem, ale mogą zdarzać się konflikty, szczególnie między samcami. Ryzyko wzrasta, kiedy Leonberger będzie mieszkał z innym psem o równie silnym charakterze. Aby unikać takich sytuacji, warto zadbać o odpowiednią socjalizację psa już w młodym wieku.

Leonbergery bardzo lubią pływać. Co ciekawe, pomiędzy palcami posiadają błony pławne. Przedstawiciele tej rasy potrzebują sporej dawki aktywności, ale należy pamiętać o tym, że nie lubią się przemęczać. Leonbergery nie nadają się do mieszkania w bloku - najlepszy rozwiązaniem jest dom z dużym ogrodem. Nie powinny być zamykane w kojcu - Leonbergery to wrażliwe psy, które potrzebują stałego kontaktu z właścicielem. Izolując pupila od rodziny możemy wyrządzić mu sporą krzywdę. 

Wychowanie

Leonberger to inteligentny pies, który szybko się uczy i z łatwością zapamiętuje komendy. Te cechy uczyniły go wyśmienitym ratownikiem wodnym i lawinowym. Niestety, przedstawiciele tej rasy bywają uparci i lubią podążać swoimi ścieżkami. W wychowaniu Leonbergera należy kierować się łagodnością, ale też stanowczością - w przeciwnym razie pies wejdzie nam na głowę. Warto mieć na uwadze to, że Leonbergery mają bardzo dobry węch, co czyni je dobrymi tropicielami. Podczas spacerów (zwłaszcza w pobliżu lasu) lepiej nie spuszczać psa ze smyczy. Leonberger, który wyczuje trop zwierzyny najprawdopodobniej od razu uda się w pogoń. 

Wygląd i budowa ciała

Leonberger to umięśniony, dużych rozmiarów pies. Na dość wąskiej głowie znajdują się opadające uszy, a jego szyję okala grzywa. 

Wzorzec rasy:

  • wysokość: pies 72-80 cm, samica 65-77 cm
  • waga: 48-75 kg pies, 41-59 samica
  • sierść: włosie średnio miękkie do twardego, długa, prosta, delikatnie falowana, na szyi grzywa, pióra i portki na łapach
  • umaszczenie: lwie żółte, rude, rudo-brązowe, dopuszczalne piaskowe, wymagana czarna maska

Pielęgnacja i żywienie

Leonberger nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że pies będzie gubił sporo sierści. Leonberger linieje dwa razy do roku: na wiosnę i jesień. Na szczęście włosie nie jest twarde - nie wbija się w meble i ubrania, dlatego łatwo jest je sprzątnąć. Leonbergera wystarczy wyczesywać raz w tygodniu, w okresie linienia można częściej.

Leonbergera nie należy kąpać często - jedynie wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Do tego celu używamy wyłącznie preparatów przeznaczonych do kąpieli psa. Na koniec można nałożyć specjalną odżywkę. Sierść suszymy suszarką, ponieważ samodzielne wyschnięcie będzie trwało bardzo długo. Po każdym pływaniu również należy dokładnie wysuszyć psa - w przeciwnym razie narażamy go na wystąpienie problemów skórnych. Jeśli pies nie ściera samodzielnie pazurów, należy je przycinać. Kontrolujemy też stan uszu i sprawdzamy, czy na zębach nie osadza się kamień. 

Leonbergery słyną z tego, że lubią dużo zjeść. W związku z tym szczególną uwagę należy zwracać na wielkość porcji posiłków. Wszelkie przekąski i smakołyki muszą być wliczone w dzienne zapotrzebowanie kaloryczne pupila. Jeśli nie będziesz pilnować diety Leonbergera, ten szybko zacznie przybierać na wadze. 

Jaka karma dla Leonbergera?

Leonberger powinien przyjmować karmę jak najlepszej jakości, która będzie dla niego dobrym źródłem najpotrzebniejszych składników odżywczych. Leonbergery to duże psy - ich potrzeby żywieniowe znacznie różnią się od potrzeb psów o “regularnych rozmiarach”. Leonbergera najlepiej karmić karmą przeznaczoną dla psów ras dużych i olbrzymich

W przypadku Leonbergerów dobrze sprawdza się też dieta BARF. Jeśli chcesz, możesz samodzielnie przygotowywać posiłki dla swojego pupila. Pamiętaj jednak o tym, że gotując, musisz zachować prawidłowe proporcje wszystkich składników. Dodatkowo, posiłki w diecie BARF powinny być wzbogacone o suplementy diety - dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój pies otrzymuje odpowiednią dawkę wszystkich składników odżywczych. O tym, ile powinien jeść pies, pisaliśmy tutaj.

Karma Wataha dla Twojego pupila

Na KarmaWataha.pl znajdziesz szeroki wybór karm dla psów. Oferujemy karmy suche, mokre, a także naturalne i treningowe przysmaki. W asortymencie posiadamy też karmy dla kotów

Co odróżnia karmy Wataha od innych?           

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso           
  • Jasny i przejrzysty skład           
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości           
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)           
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Karmy Wataha występują w różnych wariantach: dla szczeniąt, kociąt, dorosłych osobnikówalergików czy seniorów. W naszym sklepie z powodzeniem znajdziesz najlepszą karmę dla swojego pupila. 

Staraj się wybierać wyłącznie produkty wysokiej jakości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój pupil otrzymuje wszystko to, co najlepsze. Dieta każdego psa i kota powinna być pełnowartościowa. Niedobory poszczególnych składników odżywczych przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia zwierzęcia. W wielu przypadkach zmiany zdrowotne są nieodwracalne. 

Odwiedź nasz sklep internetowy i wybierz najlepsze smakołyki dla swojego pupila!

Po więcej ciekawostek i porad zaglądaj na naszego bloga. Te wpisy mogą Cię zainteresować:

1. Największe rasy kotów domowych. Zobacz, czy je znasz

2. Ubranka dla psa - dobry pomysł czy niekoniecznie?

3. Najdroższe rasy psów - reprezentanci, karmienie i pielęgnacja


 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!