Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Cukrzyca u kota - zobacz jakie są jej przyczyny, objawy i leczenie
  3. Cukrzyca u kota - zobacz jakie są jej przyczyny, objawy i leczenie

Cukrzyca to choroba, z którą zmaga się wielu ludzi i może skutecznie zaburzać codzienny tryb życia. Dotknięte tym problemem mogą zostać również koty, a jego skutki dają się we znaki zarówno zwierzęciu jak i właścicielowi. O tym jak wygląda cukrzyca u kota, jakie są jej przyczyny i objawy oraz jak wygląda leczenie dowiesz się z poniższego artykułu.

Cukrzyca u kota - co to oznacza?

Cukrzyca to przewlekła choroba, która oprócz ludzi dotyka również zwierzęta. Istnieje kilka jej rodzajów, natomiast kotki najczęściej dotyka cukrzyca typu 2. Należy do grupy chorób metabolicznych i odznacza się występowaniem wysokiego poziomy glukozy we krwi oraz opornością na insulinę oraz jej względnym niedoborem. O jej wystąpieniu mówimy, kiedy niedobór insuliny w organizmie powoduje wzrost poziomu glukozy. Choroba zazwyczaj rozwija się u starszych kotów, a jej przyczyny i diagnostyka to składowe wielu czynników. 

Cukrzyca u kota - przyczyny

Przyczyny pojawienia się tej choroby u kotów mogą być różnorodne. Do najczęstszych zaliczamy:

  • predyspozycje genetyczne - tutaj duże znaczenie mają uwarunkowania genetyczne i stan zdrowia przodków pupila,
  • styl życia i aktywność fizyczna - kotki o leniwym trybie życia mają większe predyspozycje do pojawienia się tej choroby,
  • dieta - nieodpowiednie żywienie należy do jednej z najczęstszych przyczyn pojawienia się cukrzycy,
  • otyłość - konsekwencja złej diety i małej aktywności fizycznej, jej następnym żniwem może być właśnie cukrzyca,
  • niewyleczona infekcja - może rozwinąć się wraz z inną chorobą jak np. zapalenie trzustki czy w przypadku zaburzeń hormonalnych,
  • stres - życie w stałym napięciu i stresie, przeprowadzki, zmiany otoczenia - to kolejne aspekty, które mogą negatywnie odbić się na stanie zdrowia pupila.

To tylko kilka z głównych przyczyn. Jak widać na tę chorobę ma wpływ całokształt życia kota, dieta, aktywność, genetyka i inne czynniki środowiskowe. 

Cukrzyca u kota - objawy

Pojawienie się cukrzycy u kota nie jest łatwe do zauważenia. Mruczki nie należą do najbardziej ekspresyjnych zwierząt i czasami ciężko jest zdefiniować ich nastrój czy samopoczucie. Cukrzyca u kotów objawia się poprzez:

  • wzmożone pragnienie i będące jego konsekwencją częstsze oddawanie moczu,
  • zwiększony apetyt i chęć do jedzenia,
  • pogorszenie się stanu i jakości sierści,
  • utrata tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej,
  • osłabienie i zmniejszenie aktywności fizycznej,
  • brak zainteresowania otoczeniem i ospałość.

Cukrzyca u kota - konsekwencje

Cukrzyca to choroba, która może się rozwinąć przy okazji pojawienia się innych dolegliwości, ale i odwrotnie - może spowodować wystąpienie wielu innych chorób. Bardzo często obok cukrzycy rozwija się niedokrwienie nerwów, stłuszczenie wątroby, infekcja pęcherza, a nawet choroby skóry. Cukrzyca odbija się konsekwencjami na wielu płaszczyznach kociego zdrowia. Przy nieleczonej cukrzycy te powikłania mogą się nawarstwiać i nie wprowadzenie żadnych kroków ku polepszeniu stanu zdrowia mruczka może poważnie zagrozić jego zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego istotne jest jak najszybsze zdiagnozowanie problemu i podjęcie działania w celu poprawienia stanu zdrowia kota, aby uniknąć dalszych konsekwencji rozwijającej się cukrzycy. 

Cukrzyca u kota - profilaktyka

Najlepszym sposobem na uniknięcie cukrzycy jest jej zapobieganie. W rzeczywistości zdrowy styl życia kota może zapobiec rozwinięcia się tej dolegliwości. Najważniejsza jest dieta - kot nie powinien się przejadać, istotna jest nie tylko jakość, ale również ilość jedzenia, które ląduje w kociej misce. Ponadto karma powinna być wartościowa, bez dodatku konserwantów czy chemicznych polepszaczy, które tylko szkodzą zdrowiu kota. Im mniej przetworzona żywność, tym łatwiej ją strawić i zadbać o zdrowie. Kotu nie powinno zabraknąć aktywności fizycznej. O tym czy można zabrać kota na długi spacer i czy warto wprowadzić tę rozrywkę w jego życie pisaliśmy na naszym blogu - tutaj. Jeśli natomiast Twój kot nie jest skory do wychodzenia na spacer należy postarać się na zapewnienie mu aktywności w domu. Zabawa na drapaku, nowe zabawki czy czas z właścicielem zawsze generuje ruch, który jest niezbędny do utrzymania odpowiedniej kondycji zdrowotnej. Kot musi mieć zapewnione również stałe źródło nawodnienia - miska z czystą wodą wskazana o każdej porze dnia i nocy. Ponadto regularna profilaktyka - szczepienia, odrobaczanie i wizyty kontrolne u lekarza pozwolą na utrzymanie kota w zdrowiu. Im lepsza jakość życia kota, im większa czujność i troska właściciela tym mniejsze ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Cukrzyca u kota - leczenie

Jeśli już cukrzyca została zdiagnozowana u naszego kota trzeba stawić czoła problemowi i jak najszybciej zorganizować potrzebne mu wsparcie. Cukrzycę diagnozuje się poprzez badania krwi i moczu, więc konieczne są wizyty u weterynarza, który zajmie się problemem. Zapewne weterynarz zaleci zmianę diety i może wskazać na zakup konkretnej karmy, która pomoże w walce z chorobą. Jeśli kot ma nadwagę i osiadły tryb życia wskazana będzie redukcja masy ciała oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Poza tym trzymanie się zaleceń weterynarza i regularne kontrolowanie stanu zdrowia kota może unormować jego życie i nie będzie on odczuwał większych skutków ubocznych z racji choroby. 

Karma Wataha dla Twojego kota

W naszym sklepie internetowym KarmaWataha.pl znajdziesz wiele karm dla kotów, które wyróżniają się dobrym składem i wysoką smakowitością. Dobre jedzenie jest podstawą zdrowia każdego czworonoga, dlatego wybierając karmę ważne jest, aby wybierać możliwie najlepszą opcję. Karmy marki Wataha to naturalne produkty. Są przygotowywane wyłącznie ze specjalnie wyselekcjonowanych surowców. Nie zawierają konserwantów, sztucznych dodatków i ulepszaczy. Zamiast nich, w opakowaniach znajdziemy smakowite kawałki mięsa, owoców oraz warzyw. Wybierając produkty Wataha dbasz o zdrowie i dobre samopoczucie swojego pupila. 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?           

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso           
  • Jasny i przejrzysty skład           
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości           
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)           
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

W naszym sklepie oferujemy wygodny podział na karmy suche i mokre, dla kociąt, dorosłych kotów i kotów seniorów - dla każdego coś pysznego. Wybierz naszą karmę i daj nam znać, czy udało nam się dogodzić oczekiwaniom Twojego pupila. 

Po więcej ciekawych informacji ze zwierzęcego świata zapraszamy na naszego bloga! Oto kilka ostatnich wpisów, które dla Ciebie przygotowaliśmy:

1. Biały owczarek szwajcarski - najważniejsze informacje

2. Ailurofobia - strach przed kotami

3. Ile powinien jeść pies?



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!