Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Czy psy płaczą? Wszystko o psim smutku i łzach
  3. Czy psy płaczą? Wszystko o psim smutku i łzach

Psy to niewątpliwie emocjonalne zwierzęta, może im towarzyszyć radość i szczęście, ale również smutek, przygnębienie czy strach. Każdy czworonóg odbiera przyjemne oraz te gorsze bodźce z otoczenia i interpretuje je na swój sposób. Konsekwencją smutku, przygnębienia i innych nieprzyjemnych emocji u ludzi najczęściej są łzy. Czy pojawiają się one również u naszych ulubionych czworonogów? Odpowiedź na to pytanie i kilka innych ciekawostek na temat psiego smutku zawarliśmy w poniższym artykule. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej!

Czy psy płaczą jak ludzie?

Łzy pojawiają się u ludzi w chwilach wzruszenia, a także ze szczęścia. Często są konsekwencją smutku, przygnębienia czy nawet złości. Jest to forma wyrażania emocji i naturalna reakcja organizmu na niektóre przeżycia. Człowiek to istota rozumna i znacznie lepiej rozumie rzeczywistość i przeżywa troski niżeli pies. Jednak te czworonogi będące często najlepszymi przyjaciółmi ludzi mają również duże skłonności do odczuwania smutku. Psi organizm jest w stanie wytworzyć łzy, jednak nie służą one do wyrażania emocji. Psie łzy pełnią funkcję wyłącznie nawilżającą i oczyszczającą oczy. Pieski potrafią okazywać emocje, ale robią to zupełnie inaczej niż ludzie. Nie ronią łez w konsekwencji nieprzyjemnych emocji, smutku czy tęsknoty.

Czy psy płaczą - w jaki sposób?

Najczęstszą formą psiego płaczu i wyrażania emocji jest wycie. Wyrażanie swoich emocji poprzez wydawanie dźwięków jest charakterystyczne dla czworonogów. Tęsknota czy smutek, który może towarzyszyć pieskowi odzwierciedla się w jego zachowaniu. Zmaganie się z niemiłymi emocjami odznacza się u psa apatią i wycofaniem z aktywnego uczestnictwa w życiu rodzinnym. Przygnębione pieski bardzo często chodzą z podkulonym ogonem, pojawia się u nich brak apetytu. 
Niektóre osobniki mogą inaczej wyrażać swoje złe samopoczucie - gryzienie, wzmożona agresja, głośne szczekanie czy wyrządzanie szkód w domu może być także wyrazem złego samopoczucia, smutku, bólu czy przygnębienia. 
Psy potrafią okazywać uczucia i komunikują wyraźnie swoje niezadowolenie lub zły stan, reagują na bodźce, potrafią współodczuwać nieprzyjemne chwile wraz z właścicielem czy innymi zwierzakami. Są bardzo emocjonalne, a ich płacz najczęściej przejawia się w wyciu, skomleniu i apatii.

Z jakich powodów płaczą psy?

Jak już pisaliśmy wyżej psy wyrażają emocje poprzez swoje zachowanie. Najczęściej jest to skomlenie i wycie, ale również agresja. Te zachowania mogą być reakcją na takie wydarzenia jak:
- tęsknota za właścicielem lub członkiem rodziny - pieski szybko zauważają zmiany i odczuwają brak obecności bliskiej osoby, jest to ciężkie przeżycie dla czworonogów, które wywołuje smutek,
- ból - skomlenie może być oznaką złego samopoczucia czworonoga; apatia, wycofanie się z życia, brak apetytu czy niechęć do aktywności fizycznej może być oznaką choroby lub innych dolegliwości zdrowotnych,
- zniknięcie ulubionej zabawki - pupile przywiązują się również do rzeczy; zniknięcie, zgubienie się czy zabranie psu ulubionego gadżetu może spowodować nieprzyjemne emocje, 
- strach - pojawia się bardzo często podczas burzy czy w sylwestrową noc, gdy jest bardzo głośno. Pies, który się boi bardzo szybko komunikuje to swoim zachowaniem.
To najczęstsze przyczyny wywołujące nieprzyjemne emocje u psa, który poprzez różne zachowania daje im upust i komunikuje swoje niezadowolenie, przygnębienie czy strach.

Czy pies wyraża radość? 

Ludzie potrafią rozpłakać się również z radości i szczęścia. Jak pieski wyrażają te emocje? Nietrudno zaobserwować psi uśmiech pojawiający się na widok ulubionej przekąski czy spotkanie z właścicielem po długiej rozłące. Pieski swoją radość zazwyczaj wyrażają nadmierną aktywnością - skaczą, chcą się bawić i są bardzo chaotyczne. Pieski potrafią również być czułe i bardzo pragną bliskości, dlatego przytulenie ze strony czworonoga może być wyrazem jego szczęścia. W ten sposób pies komunikuje, że jest mu dobrze, czuje się bezpieczny i szczęśliwy. Ponadto jeśli chodzi o pozytywne emocje nie odznaczają się one jakoś znacząco w życiu psa. Jeśli pies jest taki jak zawsze, nie zmienia drastycznie swojego zachowania jedno jest pewne - jest szczęśliwy. 

Łzy u psa - co oznaczają?

Łzy u psa w postaci czystych kropel spływających z oczu mogą być oznaką alergii, podrażnienia, a nawet choroby. Łzy mogą być także oznaką infekcji oczu lub dostania się pod powieki ciała obcego np. kamyczka. To naturalna reakcja organizmu na pojawiający się problem. Choroby oczu, które mogą generować łzy to również zapalenie spojówek, jaskra czy pojawienie się jęczmienia. W przypadku zauważenia intensywnego łzawienia u psa konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Nie jest to naturalne, łzy są silną reakcją na dolegliwości pojawiające się w ciele psa, dlatego wskazana jest jak najszybsza konsultacja z weterynarzem. 

Podsumowanie

Psy potrafią odczuwać emocje takie jak smutek, strach, ból czy przygnębienie. Dają im ujście poprzez wycie, skomlenie czy apatię. Jest to ich sposób komunikowania złego samopoczucia. Łzy spływające z psich oczu nigdy nie są reakcją na odczuwane emocje. Oznaczają one najczęściej alergię, podrażnienie lub infekcję oczu. Aby im zapobiec takim sytuacjom konieczna jest odpowiednia pielęgnacja i higiena psich oczu. W przypadku intensywnego łzawienia należy skonsultować się z weterynarze. 

Karma Wataha dla Twojego psa

W naszym sklepie internetowym znajdziesz wiele karm dla psów, które mogą stanowić pełnowartościowy posiłek w jego diecie. Wierzymy, że szczęście psa zaczyna się w zdrowej diecie, dlatego nasze karmy przygotowujemy z najwyższej jakości składników, aby dostarczyć czworonogom to co najlepsze. Ponadto staramy się, aby kompozycje smakowe wpisywały się w gusta nawet najbardziej wybrednych pupili. 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?           

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso           
  • Jasny i przejrzysty skład           
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości           
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)           
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Karma Wataha to również jedzenie dla kotów. Znajdziesz u nas pyszne i różnorodne kompozycje zarówno w suchej jak i w mokrej formie. 

Wypróbuj nasze karmy i sprawdź czy udało nam się sprostać oczekiwaniom Twojego czworonoga. 

Na naszym blogu regularnie pojawiają się nowe wpisy dotyczące życia i wychowania psów i kotów. Oto kilka ostatnich artykułów, które mogą Cię zainteresować: 

1. Ubranka dla psa - dobry pomysł czy niekoniecznie

2. Leonberger - opis rasy 

3. Cukrzyca u kota - zobacz jakie są jej przczyny, objawy i jedzenie



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!