Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Flat coated retriever - opis rasy
  3. Flat coated retriever - opis rasy

Flat coated retriever, inaczej gładkowłosy pies aportujący, to pies należący do rodziny retrieverów. Ma charakterystyczną, dłuższą i lśniącą sierść, która nadaje mu majestatycznego wyglądu. Flat coated retriever to pies o łagodnym temperamencie: jest przyjacielski, rodzinny i lubi uczyć się nowych rzeczy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat Flat coated retrievera. 

Flat coated retriever - historia 

Historia rasy Flat coated retriever sięga lat 40. XIX wieku. Hodowcy z Wielkiej Brytanii krzyżowali m.in. retrievery nowofundlandzkie i setery, dzięki czemu uzyskali nowy tym retrievera. Flat coated retriever został uznany za osobną odmianę retrievera w 1860 roku. 

Flat coated retriever był przede wszystkim psem myśliwskim. Aportował zwierzynę, również z wody. Początkowo rasa nie cieszyła się dużą popularnością wśród myśliwych - korzystano przede wszystkim z pomocy seterów, pointerów czy spanieli. Po rewolucji przemysłowej zapotrzebowanie na psy do konkretnych zadań wzrosło i hodowla Flat coated retrieverów zaczęła prężnie się rozwijać. 

Za jednego z najbardziej uznanych hodowców rasy Flat coated retriever przyjmuje się Sewallisa Shirley’a. Zyskał on miano ojca rasy; udało mu się m.in. wyeliminować obfite włosie charakterystyczne dla seterów. 

Rasa Flat coated retriever została zarejestrowana przez Kennel Club pod koniec XIX wieku, a w 1923 powstał pierwszy oficjalny wzorzec. 

Charakter Flat coated retrievera 

Flat coated retriever to przyjacielski i towarzyski pies. Jest skory do zabawy, bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi i przywiązuje się do swoich właścicieli. Te cechy sprawiły, że obecnie często pełni rolę psa rodzinnego. 

Flat coated retrievery nie są agresywne, mogą mieszkać z innymi psami. Wobec obcych osób są łagodne i życzliwe, dlatego zdecydowanie nie nadają się do stróżowania i pilnowania domu. 

Flaty to psy myśliwskie, które lubią się uczyć i potrzebują wyzwań. Nie można o tym zapominać. Flat coated retriever, który nie otrzyma odpowiednio dużo uwagi może stać się sfrustrowany i nieznośny. W takich sytuacjach znudzone flaty, w poszukiwaniu rozrywki, mogą uciekać z posesji. Przyjmuje się, że psy rasy Flat coated retriever potrzebują około 2 godzin aktywności dziennie. Spacer i zabawę najlepiej połączyć ze szkoleniem. Pupila można zabierać nad wodę - flaty lubią pływać. 

Flat coated retriever potrafi być uparty i nie zawsze jest w pełni posłuszny właścicielowi. Podczas szkolenia warto zadbać o urozmaicenie, ponieważ flaty dość szybko się nudzą i mogą stracić zainteresowanie ćwiczeniami. Podczas treningu należy unikać wywierania na psa presji - Flat coated retrievery są dość wrażliwe. 

Decydując się na Flat coated retrievera trzeba pamiętać o tym, że psy tej rasy dość długo dojrzewają. Przez wiele lat utrzymują mentalność szczeniaka - bywają rozbrykane. Młodego psa warto stymulować, zabierać w nowe miejsca, zadbać o kontakt z nowymi osobami i innymi psami. Dobrym pomysłem jest korzystanie z psiego przedszkola. 

Wygląd i budowa ciała

Flat coated retriever to średniej wielkości pies. Ma podłużną głowę, osadzoną na długiej szyi. Jego klatka piersiowa jest głęboka, a łapy umięśnione. Ogon ma krótki, prosty, “radosny”, ale nie nosi go powyżej linii grzbietu. 

Wzorzec rasy:

  • wysokość: 59-61,5 cm pies, 56,5-59 cm suka
  • masa: 27-36 kg pies, 25-32 suka
  • sierść: gęsta, prosta, przylegająca do ciała, na łapach i ogonie frędzle
  • umaszczenie: czarne i brązowe

Pielęgnacja i żywienie

Sierść Flat coated retrievera nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Włosie nie kołtuni się, ale psa należy wyczesywać raz-dwa razy w tygodniu. W okresie linienia można robić to częściej. Włosie Flat coated retrievera jest miękkie - nie wbija się w dywan czy meble, dlatego łatwo je sprzątnąć. Szata nie wymaga przycinania. 

Psa rasy Flat coated retriever nie należy kąpać często - tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Do tego celu używamy specjalnego szamponu, na koniec możemy użyć odżywki, aby sierść była miękka i błyszcząca (nie jest to konieczne). Sierść możemy podsuszyć suszarką, ale tylko z chłodnym nawiewem. Flaty lubią pływać (szczególnie latem), dlatego jeśli pies robi to często, należy kontrolować stan jego uszu i pilnować, aby nie pojawiło się zapalenie. 

Jeśli pies nie ma możliwości samodzielnego ścierania pazurów, warto je przycinać. Możesz zrobić to samodzielnie lub u weterynarza/psiego fryzjera. U Flat coated retrieverów sprawdzamy też, czy na zębach nie pojawia się kamień. 

Flat coated retriever nie należy do wybrednych psów. Wręcz przeciwnie - lubi podjadać, dlatego trzeba uważać, aby nie przekarmić pupila. Dieta Flat coated retrievera musi być bogata w białko, witaminy i minerały. W jego misce powinno gościć przede wszystkim mięso, ale nie może też zabraknąć owoców oraz warzyw. 

Flat coated retriever może jeść zarówno suchą, jak i mokrą karmę. Staraj się wybierać tylko te dobrej jakości: pełnowartościowe i zdrowe. W karmach warto unikać zbóż, które bardzo często powodują alergie i nietolerancje pokarmowe. Dla Flat coated retrievera najlepiej sprawdzą się karmy dla ras dużych i olbrzymich lub dedykowane tej konkretnej rasie. 

Swojemu Flat coated retrieverowi możesz przygotowywać jedzenie samodzielnie. Musisz jednak pamiętać o tym, że każdy posiłek powinien zawierać odpowiednie proporcje składników odżywczych. Domowe dania należy też wzbogacać o suplementy diety. Więcej na ten temat przeczytać w tym artykule: Ile powinien jeść pies?

Karma dla Twojego psa

W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór karm dla psów i kotów. Oferujemy karmy mokre i suche, przystosowane do potrzeb zwierząt różnych ras i w różnym wieku. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele pupili boryka się z alergiami. Specjalnie dla nich powstały karmy bezzbożowe Wataha

Co odróżnia karmy Wataha od innych?           

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso           
  • Jasny i przejrzysty skład           
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości           
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)           
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Na KarmaWataha.pl znajdziesz też naturalne i treningowe przysmaki dla psów. Nasze smakołyki świetnie sprawdzają się podczas spacerów, treningów i w podróży. Są zamknięte w szczelnych opakowaniach, dzięki czemu aromat nie wydobywa się na zewnątrz. Przysmaki Wataha mogą stanowić nie tylko nagrodę. Są dobrym zastępstwem klasycznych gryzaków. Podając psu taką “zabawkę” nie musisz martwić się, że ten przypadkowo połknie kawałek gumy lub plastiku. 

Przysmaki powinny być wliczane w dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Dzięki temu unikniecie problemów z nadwagą. 

Karmy marki Wataha to naturalne produkty. Są przygotowywane wyłącznie ze specjalnie wyselekcjonowanych surowców. Nie zawierają konserwantów, sztucznych dodatków i ulepszaczy. Zamiast nich, w opakowaniach znajdziemy smakowite kawałki mięsa, owoców oraz warzyw. Wybierając produkty Wataha dbasz o zdrowie i dobre samopoczucie swojego pupila. 

Zajrzyj do naszego sklepu i wybierz najlepszą karmę dla swojego psa i kota!

Na naszym blogu znajdziesz więcej informacji na temat ras psów i kotów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o swoich  czworonożnych przyjaciołach, przeczytaj te wpisy:

1. Kot kartuski - opis rasy

2. Buldog angielski - charakterystyka rasy

3. Ile palców ma kot? Charakterystyka kocich łap

4. Twój pies gryzie i goni swój ogon? Sprawdź, dlaczego



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!