Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kot senior - kiedy zaczyna się kocia starość?
  3. Kot senior - kiedy zaczyna się kocia starość?

Starsze kotki już trochę przeżyły i ich zdrowie jest bardziej narażone na zakłócenia. Każdy etap życia zwierzaka charakteryzuje się innymi potrzebami żywieniowymi. Kiedy kot przechodzi na emeryturę? Jakie są oznaki starzenia się kota? Czego nie powinno zabraknąć w diecie seniora i jaką karmę dla niego wybrać? O tym i innych kwestiach dotyczących kota seniora piszemy w tym artykule. 

Kot senior - po czym rozpoznać?

Wśród ludzi bardzo popularne jest określenie “masz tyle lat na ile się czujesz”. Nie można mu odmówić słuszności. Chociaż wiek emerytalny jest jasno określony przez prawo nie zawsze utożsamia się go ze starością. To bardzo indywidualna kwestia i każdy ma prawo sam stwierdzić, kiedy nazwie się seniorem.
Koty siebie sami nazwać nie mogą. Kiedy w takim razie możemy mówić, że nasz pupil jest seniorem? Tutaj pierwszą oznaką starzenia się kota będzie jego zachowanie. Na to, że nas kot wchodzi w wiek emerytalny może wskazywać:

  • znaczący spadek aktywności
  • mniejsza chęć do zabawy
  • wydłużony czas snu
  • coraz mniejsza częstotliwość mycia się 
  • spadek masy mięśniowej
  • obniżony apetyt
  • częstsze choroby i infekcje 
  • mniejsza wrażliwość na bodźce

Starszy kot zdecydowanie szybciej się męczy, wszelkie funkcje życiowe wymagają od niego większego wydatku energetycznego. 

Kot senior - kiedy zaczyna się kocia starość?

Kocią emeryturę stwierdzamy przede wszystkim po zachowaniu kota. Często mamy pod swoim dachem znajdę lub kota, którego wieku nie jesteśmy w stanie określić. Dlatego też obserwacja zachowania kota i wyciąganie z nich wniosków jest najlepszym sposobem na stwierdzenie kociej starości. Niemniej jednak na podstawie wieku również możemy szacować starość naszego mruczka. Średnia długość życia kota to 10-15 lat. Zależy to między innymi od tego czy kot jest wychodzący - takie mruczki żyją zazwyczaj krócej niż te przebywające ciągle w domu. O kocie seniorze możemy mówić w okolicach 7-8 roku życia zwierzęcia. U kotów dużych ras procesy starzenia zaczynają się najwcześniej i najszybciej się rozwijają. W przypadku kota powyżej 12 roku życia można mówić już o staruszku. 

Co wpływa na długość życia kota?

Tutaj znaczenie ma wiele czynników środowiskowych jak i specyfika danej rasy. Jakość powietrza, czystość pomieszczeń, jakość jedzenia, regularne czesanie i pielęgnacja, szczepienia i odrobaczanie, regularne wizyty u weterynarza - to kilka aspektów zewnętrznych, które wpływają na długość życia kota. Im bardziej dbamy, aby od najmłodszych lat naszemu pupilowi niczego nie brakowało tym większa szansa, że później się on zestarzeje. Dlatego warto od pierwszych dni życia kota dbać o jakość jedzenia, które ląduje w jego misce, regularnie zaprowadzać go do weterynarza i kontrolować stan jego zdrowia. Na procesy starzeniowe duży wpływ ma również stres, dlatego jego minimalizacja w życiu kota jest jak najbardziej wskazana. 
Duże znaczenie mają również kwestie indywidualne. Niektóre koty są bardziej narażone na choroby czy schorzenia, trudniej będzie funkcjonować kotom z nadwagą czy kotom z alergiami. Tutaj znaczenie ma specyfika danego organizmu.

Dieta kota seniora

Zbilansowaną i pełnowartościową dietę powinien mieć mruczek w każdym wieku. Znaczenie ma całokształt żywienia, dlatego powinniśmy dbać, aby pełnowartościowe posiłki lądowały w kociej misce na każdym z etapów jego życia. Zbilansowana dieta to taka, która dostarcza wszystkich makroskładników - białka, węglowodanów oraz tłuszczy. Ważne są również witaminy i minerały, dlatego dobrze jest wzbogacać dietę psa o warzywa i owoce. Koty to naturalne drapieżniki, które w swojej diecie potrzebują przede wszystkim mięsa. Jest ono cennym źródłem białka i zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Cenne w diecie kota seniora będą witaminy A, D czy E, które wspierają prawidłowe widzenie, mocne kości czy funkcjonowanie układu pokarmowego, a także witamin z grupy B, które odpowiadają za prawidłową pracę nerek. W diecie kota nie powinno również zabraknąć zdrowych kwasów tłuszczowych Omega 3, Omega 6 i Omega 9, które wspierają pracę serca i układu krwionośnego. Zdrowa dieta jest podstawą do zdrowia Twojego pupila. 

Jaką karmę dla kota seniora wybrać?

Karmy dla kocich seniorów wyróżniają się tym, że zawierają formuły, które spowalniają procesy starzenia się kociego organizmu. Dlatego warto wybierać karmę specjalistyczną, przeznaczoną dla kotów seniorów. Zmian w diecie kota należy dokonywać jednak powoli i stopniowo. Jedząc swoją ulubioną karmę przez większość życia ciężko będzie kotu przestawić się na coś nowego. Kot senior może jeść zarówno karmę mokrą i suchą, w przypadku tej drugiej jednak trzeba pamiętać o solidnej dawce wody każdego dnia, aby nie doprowadzić do odwodnienia zwierzęcia. Karma dla kota seniora powinna być lekkostrawna. Jej głównym składnikiem powinno być mięso, a dodatkiem źródła pełnowartościowych węglowodanów i zdrowych tłuszczy.
W diecie kota seniora ważne są również porcje posiłków. Kot o obniżonej aktywności fizycznej ma niższe zapotrzebowanie kaloryczne, a przejadanie się może prowadzić do otyłości. Dlatego konieczne jest kontrolowanie ilości karmy zjadanej przez kota oraz kontrola jego masy ciała. 

Karma Wataha dla kota seniora

W naszym sklepie internetowym KarmaWataha.pl znajdziesz karmy suche i mokre skomponowane z myślą o starszych kotach. Ich skład jest jasny i łatwy do zrozumienia. Postaraliśmy się, aby kompozycje smakowe jakie przygotowaliśmy działały przeciwstarzeniowo na Twojego kota. Dlatego nasze karmy zawierają przede wszystkim mięso o sprawdzonej jakości, które jest źródłem białka niezbędnego w diecie psa. Wśród naszych produktów znajdują się karmy mokre takie jak:
WATAHA CAT INDYK -  karma, która sprawdzi się u dorosłego kota jak i u kota seniora. To puszka zawierająca 99% świeżo przygotowanego mięsa drobiowego z dodatkiem minerałów i witamin. Dzięki formie miękkiego pasztetu jest ona lekkostrawna, a wysoka wilgotność produktu zapewnia kotu dodatkowe nawodnienie. 
WATAHA CAT DZIK - porcja białka, witamin i minerałów pochodząca z delikatnego mięsa dzika to karma, która zadowoli najbardziej wrażliwe i wybredne kocie podniebienia.
Wybierając mokrą karmę masz pewność, że dostarczasz kotu wielu witamin - witaminy A, D3, E, a także minerałów takich jak cynk czy jod.

Uzupełnieniem lub podstawą diety kota seniora może być również karma sucha. Oto nasze propozycje:
WATAHA NATURALS CAT ADULT RYBA Z RYŻEM - kompozycja smakowa zawierająca białą rybę, która jest źródłem białka oraz olej z łososia, który dostarcza cennych kwasów tłuszczowych. Dodatek ryżu gwarantuje porcję węglowodanów, zatem ta karma może stanowić pełnowartościowy posiłek dla Twojego kota. 
WATAHA NATURALS CAT ADULT KACZKA Z RYŻEM - połączenie delikatnego mięsa z kaczki z ryżem, warzywami oraz dodatkiem witamin i minerałów. To mieszanka smakowa, która może przypaść do gustu Twojemu pupilowi wspierając przy tym jego zdrowie i funkcjonowanie. 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?                 

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki                 
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso                 
  • Jasny i przejrzysty skład                 
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości                 
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)                 
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat  

Na naszym blogu znajdziesz też inne artykuły na temat psiego i kociego życia. Oto co może Cię zainteresować:

1. Czy koty płaczą? Wszystko o kocich łzach

2. Ile palców ma kot? Charakterystyka kocich łap

3. Najdroższe rasy psów - reprezentanci, karmienie i pielęgnacja



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!