Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Czy kot może jeść psią karmę?
  3. Czy kot może jeść psią karmę?

Jeśli posiadasz kota i psa, na pewno zauważasz, że zwierzaki od czasu do czasu podjadają sobie karmę. Jest to naturalne zachowanie, zwłaszcza w przypadku łasuchów. Zastanawiasz się, czy takie zachowanie może zaszkodzić Twoim pupilom? Przeczytaj dalej i dowiedz się, czy kot może jeść karmę dla psa. 

Czy kot może jeść karmę dla psa?

Nie bez powodu istnieje podział na karmę dla psów i dla kotów. Te zwierzaki różnią się od siebie nie tylko wyglądem czy usposobieniem - ich potrzeby żywieniowe też są różne. Jeśli Twój mruczek sporadycznie podjada karmę psa, nic mu nie grozi. Musisz jednak pamiętać, że koty nie mogą być karmione psią karmą, ponieważ to zagraża ich zdrowiu. Twój kot uparcie zagląda do psiej miski i zjada nie swoją karmę? Trzeba go tego oduczyć! 

Czym różnią się potrzeby żywieniowe psów i kotów?

Z pozoru może nam się wydawać, że psy i koty mają podobne potrzeby żywieniowe. W końcu oba te gatunki zostały oswojone przez człowieka i od tysięcy lat żyją u jego boku, więc mogą jeść te same rzeczy. Niestety jest to błędne myślenie, które jest zgubne dla wielu właścicieli psów i kotów. Potrzeby żywieniowe naszych pupili zdecydowanie się od siebie różnią. 

Zacznijmy od tego, że koty są bezwzględnymi mięsożercami. Co to znaczy? Dieta takich zwierząt powinna opierać się głównie na mięsie. Jest ono dla kotów najważniejszym składnikiem w ich jadłospisie, dlatego nigdy nie może go zabraknąć w kociej misce. Psy określa się jako względnych mięsożerców. Oznacza to, że ich posiłki powinny składać się z mięsa, ale również warzyw, owoców i innych roślin. Organizm psa jest dobrze przystosowany do tego, aby przyswajać i trawić takie jedzenie. Jest to jeden z argumentów, który jest wykorzystywany w dyskusji na temat tego, czy psy mogą być wege

Karmy dla psów i kotów różnią się od siebie składem. Karmy dla kotów składają się prawie w całości z mięsa (przynajmniej powinny), natomiast karmy dla psów zawierają dodatki warzyw, zbóż, owoców oraz ziół. Jak widzisz, długoterminowe karmienie mruczka psią karmą mogłoby spowodować m.in. niedobory białka pochodzenia zwierzęcego. 

Dlaczego kot nie powinien jeść karmy dla psa?

Wiesz już, że koty są bezwzględnymi mięsożercami. Wiąże się to też z tym, że mają one inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze niż psy. Poza białkiem, witaminami i minerałami, bardzo ważnym składnikiem diety kotów jest tauryna. Bez niej koty są narażone na poważne problemy ze zdrowiem, np. choroby serca. Niedobór tauryny może doprowadzić nawet do utraty wzroku. 

Tauryna wykazuje działanie detoksykujące, wspiera pracę serca, pozytywnie wpływa na wzrok, sierść i zęby kota. W przypadku ciężarnych kotek, brak odpowiednich ilości tauryny w diecie może doprowadzić do poronienia. Co ciekawe, tauryna wpływa również na zachowanie kota. Jej niedobór w skrajnych przypadkach może powodować agresywne i nerwowe zachowania. Głównym źródłem tego składnika jest mięso. 

Psia karma nie jest dostosowana do potrzeb i organizmu kota. Długotrwałe jedzenie psiej karmy przez kota prowadzi do niedożywienia, ale skutkuje też dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, np. biegunkami. 

Jak oduczyć kota podjadania psiej karmy?

Jeśli Twoje zwierzaki wyjadają nawzajem swoją karmę, koniecznie musisz wprowadzić drobne zmiany. Pierwszą z nich jest wprowadzenie stałej pory karmienia. Pupile szybko przyzwyczają się do tego przyzwyczają - zobaczysz, że po kilku dniach zaczną prosić Cię o jedzenie o konkretnej godzinie :) Ten sposób usprawni też proces jedzenia - jeśli Twoje zwierzaki zazwyczaj zostawiają resztki w misce, to prawdopodobnie dlatego, że nie są wystarczająco głodne. Karmienie o stałych porach ureguluje ich apetyt. 

Zadbaj o to, aby zarówno pies i kot miał swoją osobną miskę. Karmienie zwierzaków z jednej miski o podwójnej przegródce może się nie sprawdzić - w tej sytuacji trudno będzie zachować porządek. Miseczki z jedzeniem podawaj zwierzakom równocześnie, w bezpiecznych odległościach, najlepiej po dwóch Twoich stronach. Nie przeszkadzaj zwierzakom podczas jedzenia, możesz od czasu do czasu zerknąć, czy wszystko idzie po Twojej myśli. Jeśli pupile zaczną kłócić się o jedzenie, zabierz im miseczki i daj dopiero wtedy, gdy się uspokoją. 

Jeśli któryś ze zwierzaków wciąż zostawia resztki jedzenia, zabierz miskę, aby drugi nie miał możliwości wylizania jej do czysta. Dobrym pomysłem jest też umieszczanie misek w miejscach niedostępnych dla pupili, np. miskę z kocim jedzeniem postaw na parapecie lub stole - tam, gdzie pies nie wskoczy, a psa możesz nakarmić w osobnym pomieszczeniu. 

Przechowuj karmę w bezpiecznym miejscu

Psy i koty są bardzo sprytne. Bez problemu mogą otworzyć szafkę lub szufladę i rozerwać worek z karmą. Aby temu zapobiec, produkt przesypuj do specjalnych plastikowych opakowań na karmę. Takie opakowania posiadają szczelne zamknięcia, które zapobiegają utracie świeżości i rozprzestrzenianiu się zapachu karmy. 

Najlepsza karma dla Twojego kota

Koty nie mogą jeść psiej karmy, ponieważ nie odpowiada ona na ich potrzeby żywieniowe. Jeśli opiekujesz się jednocześnie psem i kotem, pamiętaj, że każdy z pupili powinien jeść karmę przeznaczoną dla swojego gatunku. Wiemy, że nie jest to ekonomiczne rozwiązanie, jednak najbezpieczniejsze dla Twoich zwierząt. Podawanie psom i kotom nieodpowiedniego jedzenia prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem, które często są nieodwracalne, a ewentualne leczenie zazwyczaj kosztowne. Jaka jest najlepsza karma dla kota?

Najlepsza karma dla kota to taka, która dostarczy mu najpotrzebniejsze składniki odżywcze. Przed zakupem zawsze sprawdzaj skład produktu. Znajdziesz tam wszystkie informacje na temat tego, co znajduje się w opakowaniu. Dobra karma dla kota powinna opierać się przede wszystkim na mięsie. Nie może w niej zabraknąć witamin, tauryny i minerałów, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju i pracy całego organizmu. Cenne są również dodatki takie jak tłuszcze czy błonnik.  

Karma dla kota - sucha czy mokra?

Jeśli Twój kot nie ma problemów zdrowotnych i specjalnych zaleceń od weterynarza, możesz go karmić zarówno suchą, jak i mokrą karmą. Najlepszym rozwiązaniem jest łączenie tych dwóch rodzajów karm. Dlaczego?

Sucha karma ma wiele zalet - ma dłuższy termin przydatności, starcza na dłużej, a jej chropowata struktura pomaga w dbaniu o higienę jamy ustnej kota. Warto jednak pamiętać o tym, że ma ona bardzo małą wilgotność. Niestety koty niechętnie piją wodę z miski. To w połączeniu z suchą karmą stwarza zagrożenie odwodnienia organizmu. 

Mokra karma charakteryzuje się wysoką wilgotnością - zazwyczaj około 80%, dzięki czemu może stanowić dodatkowe źródło nawodnienia. Jest też miękka, łatwa do pogryzienia i przełknięcia. Dieta mieszana nie tylko zadba o zdrowie kota, ale również uatrakcyjni jego jadłospis. 

Karma Wataha dla Twojego kota

Nasz sklep internetowy KarmaWataha.pl oferuje szeroki wybór karm dla psów i kotów. W asortymencie posiadamy karmy suche oraz mokre, dla zwierząt różnych ras i w różnym wieku. Produkty marki Wataha powstają z myślą o potrzebach Waszych pupili, ich szczęściu i zdrowiu. 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?           

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki           
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso           
  • Jasny i przejrzysty skład           
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości           
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)           
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat  

Jeśli szukasz pełnowartościowych karm dla swoich zwierzaków - bardzo dobrze trafiłeś! Wiemy, że świadomi właściciele poszukują takich karm, które jednocześnie będą smakowite i bezpieczne dla ich pupili. Karmy Wataha są przygotowywane według specjalnie opracowanych receptur, na bazie surowców, które pochodzą tylko od sprawdzonych lokalnych dostawców. 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre koty (i psy) mają specjalne wymagania żywieniowe. Specjalnie dla nich w naszej ofercie znalazły się karmy bezzbożowe. Mimo wykluczenia zbóż, te karmy w dalszym ciągu są pełnowartościowe i dostarczą Twojemu psu lub kotu najpotrzebniejsze składniki odżywcze. 

Spraw swojemu kotu odrobinę radości - wybierz karmę Wataha i zobacz, jak pupil zajada się ze smakiem.

Na naszym blogu znajdziesz więcej ciekawostek i informacji na temat psów i kotów. Te wpisy mogą Cię zainteresować:

1. Czy koty płaczą? Wszystko o kocich łzach

2. Jak pomóc kotu przetrwać upalne dni?

3. Ile palców ma kot? Charakterystyka kocich łap?

4. Najdroższe rasy psów - reprezentanci, karmienie i pielęgnacja



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!