Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Czy koty płaczą? Wszystko o kocich łzach
  3. Czy koty płaczą? Wszystko o kocich łzach

Każdy pupil może odczuwać emocje takie jak wzruszenie, smutek czy tęsknota.  Częstym efektem tych odczuć są łzy. Czy jednak objawiają się w tak intensywny sposób jak u ludzi? Czy koty są skłonne do ronienia łez? Co może być przyczyną kocich łez? Jak koty radzą sobie z uczuciami? O tym i innych kwestiach dotyczących kociego płaczu dowiesz się z tego artykułu.

Czy koty płaczą jak ludzie?

Według definicji płakaniem nazywamy stan emocjonalny, który jest reakcją na żal, smutek czy ból. Towarzyszy mu przede wszystkim łzawienie, łkanie i szlochanie. Te zachowania są typowe dla ludzi i służą do radzenia sobie z trudnymi emocjami. Kot również może odczuwać smutek czy ból, jednak czy jest w stanie płakać jak człowiek? Odpowiedź brzmi - nie. Chociaż jest skłonny do łzawienia, miauczenia czy skomlenia w ciężkich chwilach to nie towarzyszy mu płacz typowy dla ludzi. Pojawienie się łez w kocich oczach nie jest jednoznaczne z odczuwaniem emocji. Koty nie są w stanie silnie reagować na bodźce emocjonalne.

Czy koty płaczą? Jak kot wyraża emocje?

Chociaż kot często odczuwa współczucie wobec swojego właściciela na przykład gdy choruje lub jest smutny to nie jest w stanie płakać. Swoją troskę wyraża raczej w bliskości, szuka przytulenia i pragnie pocieszyć swoją obecnością. Natomiast trudne emocje takie jak tęsknota kot wyraża dźwiękiem. Najczęściej jest to intensywne miauczenie. Szczególnie, kiedy kot zostaje sam i brakuje mu towarzystwa okazuje to intensywnym miauczeniem. W ten sposób próbuje zwrócić na siebie uwagę, a zainteresowanie ze strony właściciela może przynieść mu ulgę w odczuwanej samotności. Smutek u kotów objawia się również wycofaniem i apatią. Kot, któremu towarzyszy tęsknota, ból czy smutek mają obniżony apetyt, brakuje im chęci do zabawy oraz unikają kontaktu z innymi osobnikami. Zatem kot jak najbardziej może się zmagać z trudnymi emocjami, jednak jego stan nie objawia się w reakcji fizjologicznej jaką jest płacz. 

Czy koty płaczą z radości?

Kot zdecydowanie bardziej okazuje negatywne emocje niż pozytywne. W rzeczywistości tylko smutek, tęsknota czy ból odznacza się w jego dziwnym czy apatycznym zachowaniu. Jeśli kot jest zdrowy i nie ma powodu do smutku to nie zauważymy u niego żadnych reakcji typu łzy, miauczenie, brak apetytu czy wycofanie się. Kot nie okazuje w żaden sposób swojej radości - jeśli zachowuje się zupełnie normalnie, to oznacza, że jest szczęśliwy i nic mu nie dolega. Nie dostrzeżemy takich reakcji jak śmiech, łzy szczęścia czy uśmiech. Koty potrafią jedynie pokazywać kiedy jest im źle. Wyraz chęci do zabawy i dopisujący apetyt to najlepszy wyraz radości Twojego pupila. 

Kot płacze - co robić?

Jeśli zaobserwujesz u swojego kota takie zachowania jak nadmierne miauczenie, brak apetytu, niechęć do picia wody, brak energii do zabawy i ewidentne wycofanie się to możesz być pewny, że Twój pies odczuwa smutek, ból lub tęsknotę. W ten sposób właśnie objawia swoje złe samopoczucie - reakcją całego ciała. Aby ulżyć mruczkowi w cierpieniu przyjrzyj się jego życiu i spróbuj znaleźć przyczynę tych dolegliwości. Sprawdź, czy może nie zaszkodził mu któryś z posiłków lub czy nie zjadł czegoś, czego nie powinien. Zwróć uwagę, czy jest odpowiednio nawodniony. Poświęć mu sporo uwagi, aby nie czuł się samotny, zadbaj o to by jak najmniej czasu spędzał w pojedynkę. Jeśli ten płacz jest wyrazem tęsknoty należy dać kotu czas, aby uporał się ze stratą. W przypadku długotrwałego złego stanu kota należy skonsultować się ze zwierzęcym behawiorystą. 

Łzy u kota - co oznaczają?

Jak już pisaliśmy wyżej - kot nie okazuje smutku poprzez łzy. Co zatem oznaczają zaszklone oczy kota? Pojawienie się w kocich oczach łez może być oznaką zaburzenia zdrowia kota. Łzy pojawiają się zazwyczaj na skutek wystąpienia:

  • infekcji wirusowej lub bakteryjnej
  • alergii
  • podrażnienia
  • choroby
  • stanu zapalnego

Łzy w oczach kota to reakcja na uraz mechaniczny i pojawiają się wraz wystąpieniem dolegliwości zdrowotnych u kota.

Kot łzawi - co robić?

Pierwszym krokiem powinno być przeanalizowanie diety kota. To ona stanowi fundament jego zdrowia. Nieodpowiednie żywienie może prowadzić do niedoborów w jego organizmie, a co za tym idzie infekcje i choroby. Dlatego tak ważne jest, aby pełnowartościowa karma lądowała codziennie w misce Twojego mruczka. 
Jeśli problem nie leży w diecie psa, a łzy są intensywne lub pojawiają się regularnie należy skonsultować się z weterynarzem. Próba leczenia kota na własną rękę domowymi sposobami lub ogólnodostępnymi lekami z apteki nie jest dobrym pomysłem. Nieodpowiednie leczenie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wskazana jest wizyta w klinice weterynaryjnej, gdzie lekarz po szczegółowym wywiadzie postawi diagnozę, wskaże źródło dolegliwości i powie jak poradzić sobie z tym utrapieniem. 

Podsumowanie 

Koty są w stanie odczuwać emocje. Płaczą całym ciałem - gdy im źle ewidentnie pokazują swoje dolegliwości. Jest to zazwyczaj miauczenie i apatia. Łzy jako reakcja fizjologiczna pojawiają się jedynie w chwili wystąpienia urazu mechanicznego w ciele kota. W tej sytuacji należy skonsultować się z weterynarzem. 

Karma Wataha dla Twojego kota

Zdrowie kota zaczyna się w zdrowej karmie. Wybierając posiłki dla swojego mruczka kieruj się przede wszystkim jasnym i krótkim składem. Pełnowartościowe posiłki powinny składać się z wysokiej zawartości białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Koty to naturalne drapieżniki, dlatego w ich diecie nie powinno zabraknąć mięsa. Karmy z jego wysoką zawartością znajdziesz w naszym sklepie. Oto kilka nasza propozycja:

  • WATAHA NATURALS CAT ADULT KACZKA Z RYŻEM - sucha karma zawierająca mięso z kaczki, które jest źródłem białka. Dodatek ryżu dostarcza niezbędnych w diecie węglowodanów,  olej z łososia jest natomiast cennym źródłem zdrowych tłuszczy. 

W swojej ofercie mamy również karmę mokrą składającą się w 100% z mięsa. Forma wilgotnego pasztetu sprawia, że jest ona lekkostrawna i stanowi dodatkowe źródło nawodnienia dla Twojego kota. Może być dodatkiem do suchej karmy w całokształcie diety lub  stanowić jego podstawę. Sprawdź, czy te karmy przypadną do gustu Twojemu mruczkowi:

  • WATAHA CAT INDYK - to dobrej jakości mięso z indyka z dodatkiem mięsa z kurczaka zostało wzbogacone o witaminy i minerały. Porządna dawka białka i witamin dla Twojego kota.
  • WATAHA CAT DZIK - lekkostrawne mięso z dzika zamknięte w wygodnej puszce sprawdzi się u wrażliwych kocich brzuszków.


Co odróżnia karmy Wataha od innych?                 

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki                 
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso                 
  • Jasny i przejrzysty skład                 
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości                 
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)                 
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat 

Twoim domownikiem jest pies? W naszym sklepie internetowym znajdziesz również coś pysznego dla tego czworonoga! Oferujemy karmy z wygodnym podziałem na wiek, rasę czy wagę pupila. Dla bardzo aktywnych psów polecamy również przysmaki treningowe, które będą dobrym urozmaiceniem psiej diety oraz mogą stanowić nagrodę za dobrze wykonaną komendę. 

Spróbuj naszych karm, które zostały przygotowane z myślą o zdrowiu i szczęściu Twojego pupila!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na naszego bloga. To nasze ostatnie wpisy:

1. Ile palców ma kot? Charakterystyka kocich łap

2. Nietrzymanie moczu u psa. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i jak im zaradzić.

3. Jak wyczyścić uszy kotu?



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!