Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Koci behawiorysta – czym się zajmuję i kto może skorzystać z jego usług
  3. Koci behawiorysta – czym się zajmuję i kto może skorzystać z jego usług

Koci behawiorysta to inaczej mówiąc zwierzęcy psycholog, który posiada specjalistyczne wykształcenie pomocne w diagnozie i leczeniu różnych zaburzeń w zachowaniu zwierząt domowych. Kontrola u behawiorysty może okazać się niezbędna w przypadku mruczka, którego zachowanie jest przykładowo bardzo agresywne w stosunku do nas, lub do naszych gości. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie czym zajmuje się koci behawiorysta, jakie są typowe problemy oraz kto powinien skorzystać z jego usług. 

Czym zajmuje się koci behawiorysta 

Koci behawiorysta to prawdziwy ekspert od wszystkich niepożądanych zachowań naszych pupili. Zajmuje się analizą, interpretacją i w niektórych przypadkach modyfikacją niewłaściwych aktywności, w celu poprawienia relacji między kotem, a właścicielem. Istotnym aspektem jest poprawne zrozumienie kociego języka ciała, komunikacji werbalnej jak i niewerbalnej, a także relacji kota z właścicielami. Dzięki szerokiej wiedzy, behawioryści są w stanie zaproponować spersonalizowane strategie, uwzględniające wszystkie specyficzne cechy kota i jego środowiska życia.  

W wielu przypadkach okazuje się, że zachowanie naszego mruczka jest w 100% prawidłowe, a problemem jest nasze niezrozumienie jego natury. Przykładem może być drapanie mebli, które jest sporym problemem, jednakże stosunkowo łatwym do rozwiązania. Dzięki swojej wrodzonej i instynktownej chęci drapania, nie oduczymy go tego zupełnie, ale możemy pokazać mu co można, a czego nie można atakować. Przykładami skrajnych zachowań, z którymi powinniśmy zgłosić się do specjalisty są: 

  • Agresja w stosunku do nas, gości lub innych zwierząt 

  • Samookaleczania 

  • Lęk separacyjny 

  • Nadmierna wokalizacja, drapanie lub gryzienie 

  • Zaburzenia kompulsywne 

  • Oddawanie moczu poza kuwetą (jeśli wiemy, że kot jest w pełni zdrowy i ma to podłoże psychiczne) 

Dlaczego mój kot jest agresywny 

Agresja jest wyjątkowo dużym i uciążliwym problemem, z którym może borykać się każdy właściciel kota. W celu zwalczenia tych niepożądanych zachowań, warto skonsultować się z omawianym behawiorystą, który pomoże odnaleźć podłoże tych reakcji. Dokładna diagnoza przyczyny może wymagać dogłębnej analizy oraz kontekstu występowania, a przykładami mogą być: 

  1. Stres - koty mogą reagować agresją na towarzyszące im stresujące sytuacje, np. przeprowadzka, nowe zwierzęta, nowe dźwięki czy obce osoby. 

  1. Ból - agresywne zachowanie wynikać może także z cierpienia naszego mruczka i wcale nie musi mieć podłoża w jego psychice. 

  1. Lęk separacyjny -  zdarza się, że nasi podopieczni zachwują się bardzo agresywnie w momencie, kiedy wrócimy do domu po dłuższej, lub nawet po krótszej nieobecności. 

  1. Terytorialność - koty są zwierzętami terytorialnymi. Niepoprawne zachowania mogą wynikać więc z obrony swojego obszaru. 

  1. Agresja instrumentalna - niekiedy mruczki mogą wykorzystywać agresję, jako sposób na uzyskanie tego, czego chcą. Na przykład dostępu do pożywienia, zabawy lub po prostu atencji. 

Pamiętajmy na koniec o tym, by takie agresywne sytuacje najlepiej przeczekać i wycofać się w bok, dając pupilowi chwilę na uspokojenie. Nie karzmy go i nie krzyczmy, gdyż to może tylko pogłębić te nieproszone wybryki.  

Jak wygląda konsultacja z kocim behawiorystą 

Zdecydowaliśmy się skorzystać z opinii specjalisty, jak zatem dokładnie przebiega taka konsultacja? Na wstępie warto zaznaczyć też, że obecnie istnieje także forma konsultacji zdalnej, ale to opcja wizyty domowej przyniesie lepsze skutki. Behawiorysta będzie mógł wtedy lepiej ocenić zachowanie kota, poznać jego otoczenie oraz poznać, jak zachowuje się w obecności opiekunów.  

Konsultacja trwa mniej więcej 1-2 godziny i polega na dogłębnej rozmowie z opiekunem i analizie zachowań kota. Ważne jest, aby być otwartym i nie wstydzić się popełnianych przez siebie błędów. Brak wszystkich informacji lub ich niepełny obraz, mogą wpłynąć na to, że pomoc nie będzie udzielona w pełnym zakresie, gdyż specjalista będzie miał po prostu za mało danych.  

Na podstawie wszystkich zebranych informacji, specjalista postara się zidentyfikować przyczyny problemu i opracować spersonalizowany plan działania. Może to obejmować zmiany w środowisku domowym, modyfikację codziennej rutyny lub trening behawioralny. Koci psycholog pomoże nam również zrozumieć kocią naturę, zachowanie, komunikacje werbalną i niewerbalną oraz sposoby skutecznej interakcji z kotem. Możemy otrzymać także specjalne wskazówki dotyczące metod pozytywnego wzmocnienia i budowania więzi z pupilem.  

Ważne jest, aby dokładnie i rzetelnie stosować się do zaleceń behawiorysty. Jego spostrzeżenia mogą się nam wydawać niezrozumiałe lub wręcz głupie, ale to on jest specjalistą i wie jak działa koci umysł. Musimy pamiętać również o tym, że taka terapia trwa zazwyczaj od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, więc musimy być bardzo wytrwali i cierpliwi. Niestety w niektórych przypadkach sama porada może nie wystarczyć, a zachowanie jest na tyle poważnie zaburzone, że pomóc może jedynie farmakoterapia.  

Karmy premium dla psów i kotów        

Wataha to marka karm premium dla psów i kotów. W naszej ofercie znajdują się karmy dla pupili różnych ras i w każdym wieku. Produkty Wataha powstają wyłącznie z wysokiej jakości surowców pozyskiwanych od zaufanych dostawców. Wiemy, jak dużą rolę w życiu zwierząt odgrywa ich dieta, dlatego szczególną uwagę zwracamy na standardy produkcji. Nie używamy sztucznych dodatków i ulepszaczy. Stawiamy na naturę i prostotę - wszystkie nasze karmy powstają zgodnie z potrzebami żywieniowymi psów i kotów. Wataha to prosty sposób na zdrowie i szczęście Twojego pupila!           

Karma mokra dla kota 

Karma sucha dla kota 

Sprawdź nasz blog o zwierzętach   

Jeśli powyższy artykuł pomógł Ci rozwiązać problem lub po prostu Cię zaciekawił, to koniecznie sprawdź inne nasze wpisy! Może któryś z poniższych też Cię zaciekawi:   

Kot a balkon – jak to bezpiecznie zrobić? 

Kot dla alergika  

Kocie mruczenie – dlaczego koty mruczą i w jaki sposób to robią

Jak długo żyją koty?  

Jak zdiagnozować ból u kota 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!