Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kot dla alergika
  3. Kot dla alergika

Wiele osób marzy o posiadaniu mruczącego towarzysza w zaciszu swojego domu. Niestety jednak dla osób cierpiących na alergię, marzenie to może wydawać się wprost niemożliwe do wykonania. Nie licząc samych leków i profilaktyki pomocne mogą okazać się także same koty. Istnieje bowiem kilka ras idealnie skrojonych pod wymagania alergików. W poniższym artykule przyjrzymy się właśnie tym rasom kotów, a ponadto doradzimy jakie środki podjąć, aby zminimalizować ryzyko reakcji alergicznych, by w pełni cieszyć się towarzystwem kociego pupila. 

Dlaczego kot nas uczula? 

Koty mogą wywoływać reakcje alergiczne ze względu na obecność alergenów w ich sierści, ślinie, moczu oraz łuskach skórnych. Głównym powodem uczulenia na koty jest białko Fel d 1, które produkowane jest przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze kota. Alergia po kontakcie z sierścią występuje, ponieważ mruczek podczas wylizywania się zostawia tam swoją ślinę, a w niej wspomniany alergen. Niestety nie istnieje kot w 100% hipoalergiczny, trzeba pogodzić się z faktem, że każdy kot może nas uczulić. Jednakże istnieją rasy zdecydowanie mniej uczulające, które doskonale sprawdzą się dla osób z tym problemem. 

Przy wyborze kota nierasowego także istnieje kilka wskazówek, pomocnych w zmniejszeniu stopnia uciążliwości alergii: 

  • Ze względu na większą ilość gruczołów łojowych kocury z zasady uczulają mocniej niż kotki. 

  • Koty, które są wykastrowane produkują mniej białka Fel d 1. 

  • Pamiętać trzeba także o tym, że kociaki uczulają mniej niż ich dorosłe odpowiedniki. 

  • Niektóre badania sugerują również, że koty o białym umaszczeniu mogą uczulać w mniejszym stopniu. 

Uczulenie na koty – przydatne porady 

  • Utrzymuj czystość w domu: regularne odkurzanie, wycieranie kurzy i pranie pościeli może pomóc w usuwaniu alergenów. Warto także rozważyć stosowanie odkurzacza z filtrem HEPA oraz oczyszczacza powietrza. 

  • Leki przeciwhistaminowe: przyjmowanie leków przeciwhistaminowych może pomóc w złagodzeniu objawów alergii. Pamiętaj tylko, że zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania. 

  • Dobrym rozwiązaniem będzie niewpuszczanie kota do sypialni. 

  • Myj ręce po każdym kontakcie z pupilem. 

Rasy kotów dla alergików 

Devon rex to rasa o charakterystycznym wyglądzie i osobowości. Mają krótką, miękką sierść, która często wydaje się pofalowana lub skręcona. To właśnie dzięki krótkiej sierści i mniejszym linieniu, przedstawiciele tej rasy mogą być idealnym wyborem dla alergików. 

Kot jawajski praktycznie nie posiada podszerstka, dzięki czemu gubi bardzo mało futra, a na dodatek w mniejszym stopniu roznosi alergenny Fel d1. Są to bardzo inteligentne i lojalne koty, których cechą charakterystyczną jest duża gadatliwość. 

Kot sfinks to swoisty klasyk wśród osób uczulonych na koty, powodem tego jest oczywiście brak sierści lub jego znikoma ilość. Niestety to nie chroni nas od alergenów, które koty te w dużej ilości produkują bezpośrednio ze swojej skóry. Częste kąpiele, połączone z brakiem roznoszenia alergenów po całym domu w postaci sierści może jednak zdać dobry egzamin. 

Kot syberyjski pomimo swojej długiej i bujnej sierści wydziela znacznie mniej białka Fel d1. Dzięki temu, ten żywiołowy i przyjazny mruczek pochodzący wprost z mroźnej Syberii idealnie nada się dla alergika. 

Kot bengalski to bardzo ciekawski i aktywny mruczek posiadający krótką i jednocześnie bardzo miękką sierść, która na dodatek nie linieje zbyt często. Dzięki temu alergeny nie roznoszą się po całym domu, a osoba uczulona poczuje się zdecydowanie lepiej. 

Kot orientalny krótkowłosy nie posiada podszerstka i praktycznie w ogóle nie linieje, dzięki czemu nie uczula tak mocno jak inne rasy. Koty te są łatwe w pielęgnacji, a przy tym bardzo towarzyskie. 

Kot balijski z natury produkuje znacznie mniej alergenów w ślinie czy łoju, a na dodatek nie linieje tak intensywnie (linieją tylko w małym stopniu wiosną i jesienią). Mruczki te są inteligentne i skore do zabawy, są także bardzo przywiązane do swoich właścicieli. 

Kot rosyjski niebieski krótkowłosy to elegancki, zielonooki kot uwielbiający towarzystwo swoich opiekunów, ale także dobrze radzący sobie w samotności. Jego krótka sierść nie linieje tak intensywnie dzięki czemu także poradzi sobie w roli kota dla alergika. 

Karmy premium dla psów i kotów   

Wataha to marka karm premium dla psów i kotów. W naszej ofercie znajdują się karmy dla pupili różnych ras i w każdym wieku. Produkty Wataha powstają wyłącznie z wysokiej jakości surowców pozyskiwanych od zaufanych dostawców. Wiemy, jak dużą rolę w życiu zwierząt odgrywa ich dieta, dlatego szczególną uwagę zwracamy na standardy produkcji. Nie używamy sztucznych dodatków i ulepszaczy. Stawiamy na naturę i prostotę - wszystkie nasze karmy powstają zgodnie z potrzebami żywieniowymi psów i kotów. Wataha to prosty sposób na zdrowie Twojego pupila!     

Karma mokra dla kota 

Karma sucha dla psa  

Podobał Ci się ten artykuł? Te także mogą Cię zaciekawić! 

Pies dla alergika - jaką rasę wybrać dla siebie? 

Dlaczego koty nie lubią wody? 

Paszport dla psa – co musisz wiedzieć? 

Kot tonkijski – opis rasy 

Jak długo żyją koty? 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!