Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Jak zdiagnozować ból u kota?
  3. Jak zdiagnozować ból u kota?

Koty to tajemnicze i dość skryte zwierzęta, które często potrafią ukrywać swoje cierpienie. Ich naturalna skłonność do maskowania bólu sprawia, że trudno zauważyć, że coś jest nie tak. Z tego względu tak ważna jest umiejętność rozpoznawania dyskomfortu u naszych czworonogów, a każdy właściciel musi nauczyć się rozumieć te subtelne sygnały, które bezpośrednio mogą wskazywać na problem z bólem. W poniższym artykule wyjaśnimy na co zwracać uwagę i jak prawidłowo dostrzec te subtelne kocie zachowania. Pamiętaj, że tak zwane pozycje bólowe u kotów sugerują, że z mruczkiem może się dziać coś naprawdę złego. 

Jak koty odczuwają ból  

Ból pełni bardzo ważną rolę w organizmie każdego człowieka, ale także każdego zwierzaka, przede wszystkim informuje, że coś złego dzieje się z organizmem. Koty z natury są skryte i dobrze maskują swój ból, który w naturze sprawiłby, że będą łatwą ofiarą dla innych drapieżników. Takie naturalne zachowanie przekazywane w genach od pokoleń powoduje, że mamy utrudnioną identyfikację kocich schorzeń. Jednakże bacznie przyglądając się swojemu pupilowi, na pewno dostrzeżesz pewne ważne zmiany. 

Pozycje bólowe u kota 

Istnieje kilka bardzo specyficznych pozycji, które jednoznacznie sugerują nam, że z kotem jest coś nie tak. Tak zwane pozycje bólowe u kota pojawiają się tylko wtedy, gdy kot naprawdę cierpi, to znak dla nas, że powinniśmy zareagować. 

Pierwszą z nich jest Head pressing. W tej pozycji kot przykłada głowę do wybranej powierzchni płaskiej, np. do ściany. Wygląda to trochę jakby odszedł w kąt będąc obrażonym. Niestety problem jest dużo poważniejszy, a takie zachowanie świadczy o silnym bólu. Mruczek takim działaniem próbuje odciąć się od bodźców zewnętrznych, a instynktowny nacisk na bolącą część ciała łagodzi lekko ból. Pozycja bólowa Head pressing oznaczać może naprawdę poważne schorzenia, w tym udar słoneczny, zatrucie lub guz mózgu.  

Drugą pozycją sugerującą doskwierający ból jest pozycja kucająca. To najpopularniejszy objaw bólu u kota, podczas którego pupil przykuca na brzuchu z łapkami schowanymi pod siebie, ale jego brzuch nie dotyka podłoża, na którym siedzi. W tej pozycji kot opiera ciężar ciała głównie na przednich łapach, które nie są podwinięte z łokciami skierowanymi ku górze. Zdarza się również, że w tej pozycji kot skieruje swoją głowę do dołu i będzie tak siedział z przymrużonymi oczami. Te jednoznaczne sygnały mogą sugerować nam poważne problemy trawienne, zapalenie żołądka i jelit lub ogólny ból niezwiązany z jamą brzuszną.  

Trzecią pozycją bólową jest tzw. pozycja na sfinksa. W tym wypadku kot wyciąga głowę wraz z szyją mocno do przodu by ułatwić sobie oddychanie. Objawem takiego zachowania może być choroba dróg oddechowych, woda w opłucnej lub nawet nowotwór układu oddechowego. 

Ostatnią znaną pozycją bólową, która powinna nas niepokoić jest pozycja bólowa w kuwecie. Podczas bólu codzienna rutyna mruczka w kuwecie wygląda nieco inaczej. Objawami do niepokoju są podkurcz tylnych kończyn, wygięty grzbiet, napięcie mięśni oraz wokalizacja. Zmiana zachowania w kuwecie może sugerować poważne problemy związane z drogami moczowymi, nerkami lub pęcherzem. Innymi objawami związanymi z kuwetą mogą być: unikanie kucania lub siadanie w samej krawędzi kuwety. Takie zachowanie występuje wraz z chorobami kręgosłupa lub stawów. 

Inne objawy bólu   

Kot może pokazać nam, że coś go boli nie tylko poprzez wyżej wymienione pozycję bólowe, ale także przez szereg innych zachowań, zbliżonych do naszych ludzkich odruchów, gdy nie czujemy się najlepiej. 

  • Zmiany w zachowaniu, kot może stać się bardziej wycofany lub wręcz agresywny. Może unikać kontaktu z właścicielem lub innymi zwierzętami domowymi. 

  • Zmniejszona aktywność 

  • Zmiany w apetycie, ból może bezpośrednio wpływać na apetyt pupila, powodując zmniejszenie spożycia pokarmu. 

  • Unikanie dotyku lub wręcz ukrywanie się 

  • Wygięty grzbiet oraz napięte mięśnie 

  • Nadmierne lizanie lub obgryzanie się 

  • Trudności w oddawaniu moczu i załatwianie potrzeb poza kuwetą 

  • ukrywanie się 

  • Zaniedbywanie codziennej toalety 

Jeśli zauważysz u swojego czworonoga którykolwiek z tych objawów, warto skonsultować się niezwłocznie z weterynarzem, który pomoże zdiagnozować przyczynę i zaplanować odpowiednie leczenie. Nie bagatelizuj tych objawów, zdrowie naszych podopiecznych jest kluczowe! 

Najczęstsze przyczyny bólu   

Na jakie przypadłości najczęściej narażone są nasze kociaki? Specjalnie dla Was stworzyliśmy krótką listę potencjalnych i najczęstszych chorób kotów: 

  • Choroby zębów i jamy ustnej 

  • Urazy mechaniczne 

  • Choroby układu moczowego 

  • Choroby układu pokarmowego 

  • Choroby układu oddechowego 

  • Choroby stawów i mięśni 

  • Nowotwory 

  • Choroby neurologiczne 

  • Infekcje 

  • Uczulenia 

Co zrobić, gdy zauważymy ból u kota 

Wszystkie wyżej wymienione objawy sugerować mogą, że nasz pupil cierpi, a najlepszym wyjściem będzie niezwłoczny kontakt ze specjalistą. Ważne jest, aby zrozumieć, że ból u kota może być objawem naprawdę poważnego problemu zdrowotnego i wymaga natychmiastowej uwagi weterynaryjnej. Niezwłoczna diagnoza i leczenie może uratować zdrowie, a nawet życie naszego pupila. 

Karmy premium dla psów i kotów      

Wataha to marka karm premium dla psów i kotów. W naszej ofercie znajdują się karmy dla pupili różnych ras i w każdym wieku. Produkty Wataha powstają wyłącznie z wysokiej jakości surowców pozyskiwanych od zaufanych dostawców. Wiemy, jak dużą rolę w życiu zwierząt odgrywa ich dieta, dlatego szczególną uwagę zwracamy na standardy produkcji. Nie używamy sztucznych dodatków i ulepszaczy. Stawiamy na naturę i prostotę - wszystkie nasze karmy powstają zgodnie z potrzebami żywieniowymi psów i kotów. Wataha to prosty sposób na zdrowie i szczęście Twojego pupila!         

Karma mokra dla kota 

Karma sucha dla kota 

Sprawdź nasz blog o zwierzętach 

Jeśli powyższy artykuł pomógł Ci rozwiązać problem lub po prostu Cię zaciekawił, to koniecznie sprawdź inne nasze wpisy! Może któryś z poniższych też Cię zaciekawi: 

Kot a balkon – jak to bezpiecznie zrobić? 

Profilaktyka przeciwko kleszczom  

Kot dla alergika  

Kociostrada, kotyfikacja – na czym polega i dlaczego jest potrzebna?  

Jak długo żyją koty?  

Kocie zęby - kompletny przewodnik po ich pielęgnacji 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!