Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Profilaktyka przeciwko kleszczom
  3. Profilaktyka przeciwko kleszczom

Zaczęła się wiosna, a wraz z nią sezon na kleszcze. Szczyt aktywności tych nielubianych pajęczaków przypada na okres od kwietnia do czerwca, więc bardzo ważne jest prawidłowe zabezpieczenie pupila przed niechcianym szkodnikiem. Kleszcze należą do rodziny pajęczaków z rzędu roztoczy, są to znane pasożyty ssaków, ptaków, gadów oraz czasami także płazów. Żywią się krwią swoich żywicieli, nierzadko przenosząc wtedy poważne choroby, takie jak chociażby borelioza. Z poniższego artykułu dowiesz się jak rozpoznać objawy chorób przenoszonych przez kleszcze, jak zabezpieczyć pupila przed nimi oraz jak usunąć kleszcza z ciała zwierzaka.  

Jakie choroby przenoszą kleszcze? 

Samo ugryzienie kleszcza nie jest groźne dla naszego pupila, niestety jednak te małe pajęczaki często przenoszą wraz z ugryzieniem różne choroby, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. 

  • Borelioza – to choroba wywołana przez bakterie atakujące różne układy i narządy naszego pupila, u psów choroba ta przebiega fazami i często prowadzi do poważnych powikłań, takich jak zapalenie stawów, kłębuszkowe zapalenie nerek oraz zapalenie mięśnia sercowego. W ostrej fazie choroby u psów rzadko pojawia się charakterystyczny rumień, co znacząco utrudnia rozpoznanie tej choroby. Pamiętać trzeba, że objawy boreliozy mogą ukazać się dopiero po kilku tygodniach od ugryzienia. 

  • Kleszczowe zapalenie mózgu - inną i na szczęście dużo rzadziej przenoszoną na psy chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu, które również jest chorobą wirusową. Początkowo objawy mogą przypominać zarażenie wirusem wścieklizny. Diagnozę kleszczowego zapalenia mózgu u psa postawić można na podstawie badania krwi. Leczenie jest bardzo trudne i często nie przynosi efektów. 

  • Babeszjoza – jedna z najpowszechniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze. Chorobę te wywołuje pierwotniak Babesia canis, który po przedostaniu się do organizmu psa, namnaża się atakując przy tym krwinki czerwone wywołując ciężką niedokrwistość. Babeszjoza szybko prowadzi także do ostrej niewydolności nerek i uszkodzenia wątroby. Po zdiagnozowaniu choroby natychmiast wprowadza się leczenie, bardzo często konieczna jest również hospitalizacja. 

  • Anaplazmoza - to choroba wywołana przez bakterie z grupy Gram-ujemnych, z rodziny Anaplasma. Chorobę diagnozuje się na podstawie rozmazu krwi, a jej leczenie polega przede wszystkim na wdrożeniu antybiotykoterapii, a nawet w niektórych przypadkach transfuzji krwi. Niestety w przypadku tej choroby może dochodzić do nawrotów, nawet po całkowitym wyleczeniu. 

  • Erlichioza - choroba ta powodowana jest przez bakterie Ehrichia canis i może mieć przebieg subkliniczny, przewlekły lub ostry. Diagnostyka tej choroby przeważnie opiera się na morfologii, testach płytkowych oraz badaniach PCR. Leczenie to długa antybiotykoterapia oraz leki wspierające. Na szczęście nie jest to często spotykana choroba przenoszona przez kleszcze w naszym kraju, jednak w Europie nie jest obca. 

Objawy chorób

Wiemy już jakie choroby mogą przenosić kleszcze, jak jednak rozpoznać objawy tych chorób? Niestety nie jest to łatwe, gdyż objawy chorób odkleszczowych są mało charakterystyczne i często przypominają symptomy zwykłych infekcji wirusowych. Niektóre z objawów ukazują się nawet kilka tygodni po ugryzieniu, ale gdy tylko zauważysz któryś z tych objawów niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem. 

  • Gorączka 

  • Osłabienie organizmu 

  • Krwawienie z nosa 

  • Wymioty i biegunka 

  • Niechęć do zabawy i ogólna apatia 

  • Obniżka masy ciała 

  • Utrata apetytu 

  • Drgawki 

  • Utrata świadomości 

  • Obecność krwi w moczu 

  • Niedowład kończyn 

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami? 

Preparaty odstraszające: na rynku dostępne są różne preparaty odstraszające kleszcze, dostępne w postaci kropli na skórę, sprayów lub specjalnej obroży. Produkty te zawierają substancje aktywne, które utrudniają przyleganie kleszczy do skóry pupila lub zabijają je po kontakcie.  

Szczepionka: w Polsce dostępna jest już szczepionka dla psów przeciwko boreliozie. Stosować ją można od 3 miesiąca życia naszego psiaka. Niestety szczepionki na inne choroby powodowane przez ugryzienie kleszczy nie są dostępne w naszym kraju. 

Tabletki: dużą skutecznością w walce z kleszczami cieszą się także tabletki. Stosowane zgodnie z przeznaczeniem wchłaniają się do krwioobiegu psa, dzięki czemu przy kontakcie z kleszczem pajęczak szybko obumiera. 

Regularne oglądanie psa: pamiętaj o regularnym sprawdzaniu futra swojego pupila po każdym spacerze. Kleszcze znajdują się nie tylko w lasach czy na łąkach, ale także w parkach czy nawet w trawie przy naszym domu, dlatego tak ważne jest sprawdzanie całego psa. Kleszcze najczęściej możesz znaleźć za uszami i przy pachwinach.  

Jak usunąć kleszcza? 

Wiemy już jakie choroby przenoszą kleszcze i jak je zdiagnozować, wiemy także jak zapobiegać ugryzieniom, ale wciąż istnieje szansa na kontakt kleszcza z naszym pupilem. Co zatem zrobić, gdy zobaczymy insekta na ciele naszego psa? 

Pamiętaj, że ryzyko choroby jest tym większe im dłużej pajęczak żeruje na naszym zwierzęciu, dlatego do usuwania zabierz się od po zdiagnozowaniu problemu. Przede wszystkim użyj do tego pęsety kosmetycznej lub specjalnych przyrządów do usuwania kleszczy. Gdy już przygotujesz odpowiednie narzędzie chwyć kleszcza jak najbliżej skóry, a następnie energicznym ruchem wyciągnij ku górze. Uważaj także żeby nie zacisnąć pęsety na ciele pajęczaka, gdyż może to doprowadzić do jego wymiotów, które uwolnią do krwi naszego pupila różne patogeny. Ważne jest również, aby nie urwać samego odwłoku kleszcza, jeśli zostały po nim jakieś fragmenty, je także koniecznie usuń. Po całym zabiegu zdezynfekuj ranę.  

Pamiętaj, że jeśli nie czujesz się na siłach i nie chcesz tego robić samemu, zawsze możesz udać się do weterynarza. 

Karmy premium dla psów i kotów     

Wataha to marka karm premium dla psów i kotów. W naszej ofercie znajdują się karmy dla pupili różnych ras i w każdym wieku. Produkty Wataha powstają wyłącznie z wysokiej jakości surowców pozyskiwanych od zaufanych dostawców. Wiemy, jak dużą rolę w życiu zwierząt odgrywa ich dieta, dlatego szczególną uwagę zwracamy na standardy produkcji. Nie używamy sztucznych dodatków i ulepszaczy. Stawiamy na naturę i prostotę - wszystkie nasze karmy powstają zgodnie z potrzebami żywieniowymi psów i kotów. Wataha to prosty sposób na zdrowie i szczęście Twojego pupila!         

Karma mokra dla psa    

Karma sucha dla psa    

Przysmaki    

Podobał Ci się ten artykuł? Te także mogą Cię zaciekawić! 

Długowieczne rasy psów - które psy żyją najdłużej 

Największe rasy psów  

Pies dla alergika - jaką rasę wybrać?  

Psi fitness – co to takiego? 

Żywienie małych psów - porady 

Psie choroby – jak zadbać o pupila 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!