Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Jak oduczyć psa wymuszania jedzenia?
  3. Jak oduczyć psa wymuszania jedzenia?

Adopcja psa to nie tylko wielka przyjemność i radość dla wszystkich domowników, ale również duża odpowiedzialność. Jednym z często spotykanych problemów, z jakimi borykają się właściciele tych uroczych czworonogów, jest wymuszanie jedzenia przy stole. Pupil doskonale wie, jak zrobić słodkie oczy, aby przekonać nas do podania mu chociaż małego kawałeczka z naszego stołu. To uporczywe i nagminne żebranie, może z upływem czasu stać się bardzo irytujące. Chcesz dowiedzieć się jak poradzić sobie z tym problemem? Koniecznie czytaj dalej! 

Czy można podawać psu reszki ze stołu? 

Podawanie psu resztek ze stołu to temat, który budzi w nas wiele kontrowersji. Warto rozważyć więc kilka istotnych kwestii, zanim zdecydujemy się na taki krok. Choć podawanie resztek może być postrzegane jako sposób na minimalizowanie marnotrawstwa jedzenia i dostarczanie psu różnorodnych składników odżywczych, niesie ze sobą również poważne ryzyko. Wiele pokarmów spożywanych przez ludzi, jest bowiem bardzo niebezpiecznych dla zwierząt i nawet małe ilości mogą okazać się bardzo toksyczne. Ponadto jedzenie, które spożywamy, często jest bogate w tłuszcze, cukry, sól i inne przyprawy, które łatwo mogą doprowadzić do problemów z nadwagą, cukrzycą czy sercem.  

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na podawanie psu resztek, ważne jest, aby były one zdrowe i bezpieczne. Unikaj przyprawionych i tłustych potraw - podawaj tylko niewielkie ilości i upewnij się, że jedzenie nie zawiera żadnych niebezpiecznych składników. Mimo to, najlepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie zwierzakowi zbilansowanej i zdrowej diety, w postaci suchej lub mokrej karmy. Pupil powinien być przyzwyczajany tylko do takiej formy jedzenia już od wieku szczenięcego. Tylko w ten sposób będziesz miał 100% pewność na to, że podopieczny je tylko to, co właściwe.  

Dlaczego pies wymusza jedzenie? 

Jednym z głównych powodów, dla których pies wymusza jedzenie, jest przyzwyczajenie. Jeżeli w przeszłości pupil otrzymał od któregoś z domowników pokarm podczas posiłku, to szybko nauczył się, że proszenie lub czekanie przy stole przynosi smaczne nagrody. Kojarzy zatem obecność przy stole, z możliwością otrzymania łatwego ponadprogramowego poczęstunku. Psy mają także niezwykle wyczulony węch, a zapach jedzenia przygotowywanego lub spożywanego przez ludzi, jest dla nich po prostu bardzo kuszący - nawet jeśli zwierzak jest w pełni najedzony, aromat jedzenia może go skusić do proszenia o więcej. Dla wielu psiaków proszenie o jedzenie jest także sposobem na zwrócenie uwagi. Chcą atencji lub po prostu się nudzą. Nasi czworonożni przyjaciele są zwierzętami społecznymi, dzięki czemu dążą do stałej interakcji z członkami swojej ludzkiego stada. 

Pamiętaj o tym, że gdy pies się do czegoś przyzwyczai, to będzie to robił notorycznie, aż nie dostanie przysmaku. W skrajnych przypadkach pupil sam może się obsłużyć, wskakując na stół i zjadając wszystko co zobaczy. Ważna jest zatem właściwa socjalizacja, która zminimalizuje takie zachowania.  

Jak oduczyć psa wymuszania jedzenia? 

Ignorowanie - najważniejszym krokiem jest konsekwentne i stanowcze ignorowanie momentów, w których pies prosi o nasze jedzenie. Nie dawaj mu żadnych resztek, ani nie zwracaj uwagi, gdy ten próbuje coś wymusić. Nawet negatywna uwaga, taka jak karcenie, może wzmocnić to zachowanie, ponieważ pies zauważa wtedy, że jego próby przynoszą jakieś reakcję. Pamiętaj, że jeśli wciąż chociaż jedna osoba w domu będzie podawała mu jedzenie przy stole, to cały proces zakończy się niepowodzeniem.  

Alternatywne zajęcie - podczas naszych posiłków warto zapewnić pupilowi alternatywne zajęcie. Możemy dać mu ulubioną zabawkę lub gryzak. Ciekawym pomysłem będzie też zabawka z otworami na przysmaki – idealnie zajmie jego czas, a na dodatek nagrodzi smakołykiem. 

Trening komendy "na miejsce" - w momencie, gdy nauczymy psa tej komendy, zwierzak automatycznie będzie wiedział, że ma udać się w wybrane miejsce w domu, np. do swojego legowiska. Nagradzaj go, za jego posłuszeństwo, a na pewno wzmocnisz te zachowanie. 

Cierpliwość i konsekwencja - proces oduczania psa jakichkolwiek zachowań może zająć sporo czasu, więc cierpliwość i konsekwencja są tutaj kluczowe. Nawet jeśli początkowo nie widzisz rezultatów, ważne jest, aby nie rezygnować i kontynuować wypracowane metody. 

Jak oduczyć psa zjadania ze stołu?   

Proszenie i wymuszanie jedzenie to jedno, ale co w sytuacji, gdy nasz pupil wskakuje i zjada wprost ze stołu? Jest to bardzo uciążliwe, gdyż nie możemy spuścić go z oczu nawet na moment, a ten robi to dlatego, że nie zdaje sobie sprawy, iż jest to coś złego - po prostu przywiódł go ładny zapach. Ważna jest zatem odpowiednia nauka tego co wolno, a czego kategorycznie nie wolno robić. Pomocna tu będzie komenda “zostaw”, wymówiona w zdecydowany i kategoryczny sposób. Pupil znając domową hierarchię powinien szybko odpuścić.  

Inną przyczyną takiej chytrej kradzieży ze stołu, może być prozaiczna chęć zwrócenia naszej uwagi. Zwierzak szybko ukradnie coś ze stołu i ucieknie z nastawieniem, że będziemy go gonić. Nigdy tego nie rób, a w zamian zawołaj go i poproś o oddanie. Jeżeli pies będzie stawiał opór, obróć się i odpuść. Zwierzak sam zainteresuje się Twoim “dziwnym” zachowaniem i wróci z własnej woli.  

Sposoby na psie żebranie 

Oduczenie psa żebrania o jedzenie pozornie nie jest trudne, jednak wymaga konsekwentnego stosowania kilku sprawdzonych metod.  

  • Ignorowanie prośby - jednym z najważniejszych kroków jest konsekwentne ignorowanie psa, kiedy ten zaczyna prosić o jedzenie. Nie dawaj mu żadnych resztek ani żadnej uwagi, nawet tej negatywnej. Może to tylko wzmocnić zachowanie, ponieważ pupil zauważa, że jego próby przynoszą jakąś reakcję. 

  • Ustalenie jasnych zasad - ustal jasne zasady, które będą przestrzegane przez wszystkich domowników. Jeśli choć jedna osoba wciąż będzie podawała psu jedzenie, cały proces może się nie powieść. Wszyscy muszą być zatem zgodni i konsekwentni w swoich działaniach. 

  • “Na miejsce” - nauczenia pupila tej prostej komendy może okazać się kluczowe w rozwiązaniu problemu. Pies automatycznie będzie wiedział, że ma udać się w wybrane miejsce, z reguły z dala od obiadowego stołu. Pamiętaj tylko o tym, aby zawsze nagradzać za posłuszeństwo, na pewno wzmocni to prawidłowe reakcje. 

  • Unikanie karmienia przy stole – zawsze unikaj karmienia bezpośrednio przy stole, nawet podczas swoich posiłków. Jeśli chcesz podać psu jakieś smakołyki, zrób to po posiłku i w innym miejscu. Zwierzak musi nauczyć się rozgraniczać swoje pożywienie, od naszego. 

  • Konsultacja behawiorystyczna - jeśli problem z żebraniem jest na tyle poważny i trudny do rozwiązania, warto skonsultować się z psim behawiorystą. Specjalista pomoże zidentyfikować konkretne przyczyny niechcianego zachowania i zaproponuje spersonalizowany plan działania. 

Prawidłowa dieta Twojego psa  

Zdrowa dieta Twojego pupila wymaga zbilansowanego podejścia i dostosowania do jego unikalnych potrzeb. Ważne jest, aby pamiętać o właściwym doborze pożywienie - ma to kluczowe znaczenie dla zdrowia i rozwoju naszego czworonożnego przyjaciela. Dieta powinna zawierać zrównoważoną ilość białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Białko jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, iż psy są naturalnymi mięsożercami. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, począwszy od klasycznych suchych i mokrych po te bardziej specjalistyczne, przeznaczone m.in. dla zwierząt z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Wybór właściwego rodzaju powinien być zależny od wieku, rasy, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Warto również pamiętać, o wszystkich szkodliwych pokarmach, takich jak chociażby czekolada, winogrona, cebula, czosnek czy awokado. Kluczowe jest także dostosowanie wielkości porcji do wieku, wagi i poziomu aktywności pupila, aby uniknąć problemów z nadwagą lub niedożywieniem. Regularne karmienie o stałych porach każdego dnia to klucz do zdrowej diety. Pomaga utrzymać rutynę, co jest korzystne dla zdrowia i równowagi. Nie możesz zapomnieć, że równie istotne jest zapewnienie ciągłego dostępu do świeżej wody. Pamiętaj, że każdy pies jest wyjątkowy i dieta odpowiednia dla jednego może nie być idealna dla drugiego. W razie wątpliwości dotyczących diety zawsze warto skonsultować się z weterynarzem lub zwierzęcym dietetykiem. 

Karmy premium dla psów i kotów             

Wataha to marka karm premium dla psów i kotów. W naszej ofercie znajdują się karmy dla pupili różnych ras i w każdym wieku. Produkty Wataha powstają wyłącznie z wysokiej jakości surowców pozyskiwanych od zaufanych dostawców. Wiemy, jak dużą rolę w życiu zwierząt odgrywa ich dieta, dlatego szczególną uwagę zwracamy na standardy produkcji. Nie używamy sztucznych dodatków i ulepszaczy. Stawiamy na naturę i prostotę - wszystkie nasze karmy powstają zgodnie z potrzebami żywieniowymi psów i kotów. Wataha to prosty sposób na zdrowie i szczęście Twojego pupila!                

Karma mokra dla psa 

Karma sucha dla psa  

Przysmaki   

Sprawdź nasz blog o zwierzętach  

Zaciekawił Cię ten artykuł, a może pomógł Ci rozwiązać jakiś problem? Sprawdź też inne nasze wpisy! Może akurat któryś z poniższych Cię zaciekawi:       

Nosework – czym jest i jak zacząć? 

Czy pies może jeść chleb i inne rodzaje pieczywa?  

Czy pies może jeść wiśnie? 

Truskawki w diecie psa – tak czy nie? 

Agility dla psa – na czym to polega?  



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!