Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Czy pies może jeść wiśnie?
  3. Czy pies może jeść wiśnie?

Wiśnie to pyszne sezonowe owoce, które przez najbliższy czas będą często gościły w naszych domach, jako mała i orzeźwiająca przekąska. Nasuwa się jednak jedno ważne pytanie - czy nasz pupil także może skosztować tego kwaśnego przysmaku? Okazuje się, że odpowiedź nie jest jednoznaczna i wymaga dokładniejszego zrozumienia ich wpływu na zdrowie naszego podopiecznego. W poniższym artykule przeanalizujemy potencjalne korzyści i zagrożenia związane z podawaniem tych owoców, a także wskażemy, na co należy zwrócić uwagę, aby zapewnić bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszych czworonogów. 

Wiśnie - skład i wartości odżywcze 

Wiśnie to owoce bogate w różne składniki odżywcze, które mogą przynieść nam sporo korzyści zdrowotnych, np. wspierając prace serca i układu trawiennego. Są także niskokaloryczne, gdyż w 100 gramach zawierają jedynie 50 kcal. Co zatem znajdziemy w ich składzie? 

  • Witamina C: silny antyoksydant, wspomagający układ odpornościowy i zdrowie skóry. 

  • Witamina A: ważna dla zdrowia oczu i skóry. 

  • Witamina K: pomaga w krzepnięciu krwi oraz wspiera zdrowie kości. 

  • Potas: minerał kluczowy do prawidłowego funkcjonowania serca, mięśni i układu nerwowego. 

  • Magnez: wspiera funkcje mięśni i nerwów oraz pomaga w utrzymaniu stabilnego rytmu serca. 

  • Antocyjany: mają silne właściwości przeciwzapalne. 

  • Melatonina: naturalny hormon, który reguluje cykl snu i czuwania. 

Oprócz wyżej wymienionych składników, wiśnie mogą przyczyniać się także do: 

  • Redukcji stanów zapalnych: wpływa na to obecności antyoksydantów i związków przeciwzapalnych. 

  • Poprawy jakości snu: w składzie wiśni znajduje się melatonina, która walnie wpływa na jakość snu.  

  • Wsparcia układu trawiennego: błonnik w tych owocach pomaga w utrzymaniu prawidłowego zdrowia układu trawiennego oraz zapobiega zaparciom. 

Czy pies może jeść wiśnie?  

Wiśnie choć pyszne i zdrowe mogą być potencjalnie bardzo niebezpieczne dla naszych czworonogów. Mimo iż sam miąższ wiśni nie jest toksyczny, to istnieją elementy, które już takie są. Mowa tu o pestkach - zawierają cyjanowodór (cyjanek), który jest silnie toksyczny. Połknięcie pestek może prowadzić zatem do zatrucia, a nawet śmierci. Łodygi i liście wiśni także zawierają ten składnik, przez co są równie niebezpieczne. Objawy zatrucia cyjanowodorem obejmują trudności w oddychaniu, wymioty, rozszerzone źrenice, jasnoczerwone dziąsła i ogólne osłabienie. Pestki wiśni mogą stanowić także spore ryzyko zadławienia, zwłaszcza wśród mniejszych ras. Nie licząc samej pestki, spożycie większej ilości miąższu wiśni może powodować bóle brzucha, biegunkę lub wymioty, ze względu na wysoką zawartość cukru oraz błonnika. 

Jeżeli chcesz jednak podać psu ten przysmak, koniecznie pamiętaj o tym, żeby pozbyć się najpierw pestek, a sam miąższ powinny być tylko okazjonalnym przysmakiem serwowanym w małych ilościach.  

Objawy zatrucia wiśniami    

Objawy zatrucia wiśniami u naszych psów są związane głównie z obecnością niebezpiecznego glikozydu – amigdaliny, z której pod wpływem enzymów uwalnia się silnie trujący cyjanowodór. Jakie są zatem widoczne objawy zatrucia? 

  • Trudności w oddychaniu 

  • Rozszerzone źrenice 

  • Wymioty 

  • Jasnoczerwone dziąsła: cyjanek może doprowadzić do tego, że dziąsła staną się jasnoczerwone, co jest jasnym objawem niedotlenienia. 

  • Letarg i osłabienie 

  • Drgawki 

  • Niestabilny chód 

  • Ślinotok  

Co zrobić w przypadku podejrzenia zatrucia? 

Jeżeli podejrzewasz, że Twój pupil źle się czuje, ze względu na zjedzone wiśnie wraz z pestkami, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Szybka interwencja jest bowiem kluczowa, aby zminimalizować ryzyko poważnych skutków zdrowotnych! Pamiętaj także: 

  • Nie wywołuj wymiotów: nie próbuj samodzielnie wywoływać wymiotów u psa bez konsultacji z weterynarzem. 

  • Zachowaj spokój: utrzymuj psa w spokojnym miejscu i obserwuj jego zachowanie, Twój spokój wpłynie także na zachowanie pupila. 

  • Przygotuj się do podania weterynarzowi szczegółowych informacji na temat ilości i rodzaju spożytych części wiśni. 

Aby uniknąć ryzyka zatrucia wiśniami, upewnij się, że Twój pies nie ma dostępu do świeżych lub opadłych wiśni, zwłaszcza w miejscach, gdzie rosną ich drzewa. Zebrane lub kupione owoce przechowuj zawsze w miejscu niedostępnym dla czworonoga oraz pamiętaj, aby edukować wszystkich członków rodziny o potencjalnych zagrożeniach. 

Bezpieczne i zdrowe owoce w psiej diecie

Wiemy już, że wiśnie nie są do końca najlepszym możliwym przysmakiem dla naszych czworonogów, jakie zatem inne owoce możemy podać, nie martwiąc się przy tym żadnymi konsekwencjami? 

  • Jabłka: bogate są w witaminy z grupy A i C oraz błonnik. Przy podaniu pamiętaj o usunięciu ogryzka oraz pestek. 

  • Banany: są doskonałym źródłem potasu, witamin z grupy B i C, błonnika oraz biotyny. Pamiętajmy jednak o umiarze ze względu na ich wysoką zawartość cukru. 

  • Truskawki: w ich składzie znajdziemy potrzebne antyoksydanty, błonnik i witaminy. 

  • Arbuz: jest niskokaloryczny oraz jest doskonałym źródłem witamin A, B6, C oraz potasu. Świetnie także ochładza i nawadnia organizmy naszych podopiecznych. 

  • Ananas: owoc ten jest bogaty w witaminy C i B6, tiaminę oraz błonnik. Pamiętaj tylko o tym, aby podawać go pupilowi zawsze bez twardej skórki! 

  • Borówki amerykańskie: są pełne antyoksydantów i błonnika. 

Pamiętaj, że owoce powinny stanowić tylko niewielką część diety pupila, a ich nadmiar może prowadzić do poważnych problemów żołądkowych. Zawsze przed podaniem upewnij się, że owoce są dokładnie umyte i pozbawione pestek, które mogą być potencjalnie bardzo szkodliwe. Nowo wprowadzane owoce staraj się podawać stopniowo, aby dokładnie obserwować reakcje psa, gdyż może być  na nie uczulony.  

Prawidłowa dieta Twojego psa 

Zdrowa dieta Twojego pupila wymaga zbilansowanego podejścia i dostosowania do jego unikalnych potrzeb. Ważne jest, aby pamiętać o właściwym doborze pożywienie - ma to kluczowe znaczenie dla zdrowia i rozwoju naszego czworonożnego przyjaciela. Dieta powinna zawierać zrównoważoną ilość białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Białko jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, iż psy są naturalnymi mięsożercami. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, począwszy od klasycznych suchych i mokrych po te bardziej specjalistyczne, przeznaczone m.in. dla zwierząt z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Wybór właściwego rodzaju powinien być zależny od wieku, rasy, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Warto również pamiętać, o wszystkich szkodliwych pokarmach, takich jak chociażby czekolada, winogrona, cebula, czosnek czy awokado. Kluczowe jest także dostosowanie wielkości porcji do wieku, wagi i poziomu aktywności pupila, aby uniknąć problemów z nadwagą lub niedożywieniem. Regularne karmienie o stałych porach każdego dnia to klucz do zdrowej diety. Pomaga utrzymać rutynę, co jest korzystne dla zdrowia i równowagi. Nie możesz zapomnieć, że równie istotne jest zapewnienie ciągłego dostępu do świeżej wody. Pamiętaj, że każdy pies jest wyjątkowy i dieta odpowiednia dla jednego może nie być idealna dla drugiego. W razie wątpliwości dotyczących diety zawsze warto skonsultować się z weterynarzem lub zwierzęcym dietetykiem. 

Karmy premium dla psów i kotów            

Wataha to marka karm premium dla psów i kotów. W naszej ofercie znajdują się karmy dla pupili różnych ras i w każdym wieku. Produkty Wataha powstają wyłącznie z wysokiej jakości surowców pozyskiwanych od zaufanych dostawców. Wiemy, jak dużą rolę w życiu zwierząt odgrywa ich dieta, dlatego szczególną uwagę zwracamy na standardy produkcji. Nie używamy sztucznych dodatków i ulepszaczy. Stawiamy na naturę i prostotę - wszystkie nasze karmy powstają zgodnie z potrzebami żywieniowymi psów i kotów. Wataha to prosty sposób na zdrowie i szczęście Twojego pupila!               

Karma mokra dla psa 

Karma sucha dla psa  

Przysmaki   

Sprawdź nasz blog o zwierzętach 

Zaciekawił Cię ten artykuł, a może pomógł Ci rozwiązać jakiś problem? Sprawdź też inne nasze wpisy! Może akurat któryś z poniższych Cię zaciekawi:      

Nosework – czym jest i jak zacząć? 

Czy pies może jeść chleb i inne rodzaje pieczywa?  

Szelki czy obroża - co będzie lepsze dla Twojego psa?  

Truskawki w diecie psa – tak czy nie? 

Agility dla psa – na czym to polega?  



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!