Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Czy pies może jeść chleb i inne rodzaje pieczywa?
  3. Czy pies może jeść chleb i inne rodzaje pieczywa?

Dla nas chleb i inne pieczywo to często podstawowy składnik diety, który możemy jeść niemal codziennie. Co jednak z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi, czy oni także mogą dostać od nas mały kawałek w formie przekąski, czy może jednak kategorycznie unikać tych składników w ich jadłospisie? Tego i jeszcze więcej dowiesz się z poniższego artykułu. 

Czy pies może jeść pieczywo? 

Chleb, bułki i innego rodzaju pieczywo wytwarzane jest między innymi z mąki, soli, drożdży i cukru. Nie są to składniki potrzebne w diecie naszych czworonogów, a wręcz w dużych ilościach są szkodliwe. Jednakże w sytuacji, w której pupil podkradł nam mały kawałek pieczywa i szybko zjadł, to nie powinniśmy się martwić - chleb zjedzony w małych ilościach nie jest w żadnym stopniu szkodliwy (o ile pies nie jest uczulony na zboża).  

Jakie składniki są szkodliwe? 

  • Dodatki smakowe – pieczywo często może mieć w swoim składzie dodatkowe składniki, mające na celu urozmaicenie smaku, np. cebule, czosnek czy czekoladę. Dla nas to pyszny dodatek, a dla psów toksyczny. 

  • Wysoka zawartość węglowodanów - chleb zawiera dużą ilość węglowodanów, co może być problematyczne dla psów, które mają skłonność do nadwagi lub cukrzycy.  

  • Gluten - zdarza się, że nasz pupil nie toleruje glutenu, a co za tym idzie szybko może wywołać u niego problemy żołądkowe i problemy z trawieniem. 

  • Sól - składnik, którego pies nie może w łatwy sposób wydalić z organizmu, gdyż po prostu się nie poci. Duże ilości soli mogą więc zatruć naszego zwierzaka. 

A może suchy chleb? 

Każdy właściciel psa, wie jak te zwierzęta lubią gryźć i przeżuwać, czy zatem suchy chleb będzie dobrym rozwiązaniem? Niestety nie, tak samo jak w przypadku świeżego pieczywa, nie jest ono po prostu dobrym urozmaiceniem diety. Pieczywo właściwie w każdej formie zawsze bardziej może zaszkodzić, niż pomóc zdrowiu naszego pupila. Ważne jest także, żeby nie podawać, oraz żeby pilnować zwierzaka przed zjedzeniem surowego ciasta i pozostałości po pieczeniu. Psy nie trawią drożdży, a zjedzone ciasto może rosnąc w żołądku, aż całkowicie go zniszczą. Po zjedzeniu do krwioobiegu zostaje wydzielony także toksyczny etanol, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić do ataku padaczki, a nawet śpiączki.  

Smaczne i zdrowe naturalne psie przekąski 

Wiemy już, że właściwie wszystkie rodzaje pieczywa są złym pomysłem w menu naszych podopiecznych. Istnieje jednak szereg innych naturalnych przekąsek, które bez strachu możemy podawać. 

  • Marchewki są bogate w witaminy, minerały i błonnik, a jednocześnie są niskokaloryczne. Idealnie sprawdzą się jako naturalny gryzak. 

  • Jabłka, oczywiście pokrojone i bez pestek. 

  • Dynia dla psa jest nie tylko smaczną, ale również łatwostrawną przekąską. 

  • Gotowane mięso bez kości i przypraw, takie jak kurczak, indyk czy wołowina to również idealna psia przekąska. 

  • Kawałki gotowanej ryby, takie jak łosoś czy tuńczyk to doskonałe źródło kwasów omega-3 i białka. 

  • Gotowe i pyszne przekąski, np. ucho wieprzowe, paluchy z jelenia, noga jelenia czy kurze łapki. Te i wiele innych smaków znajdziesz na naszej stronie - Przysmaki dla psa

  • Inne owoce i warzywa: arbuz, brzoskwinia, śliwka, malina, borówka, gruszka, burak, pietruszka, seler czy papryka. 

  • Uważaj z kolei na winogrona, awokado i cytrusy. Są bardzo szkodliwe dla zwierząt!

Właściwa dieta Twojego psa 

Zdrowa dieta Twojego pupila wymaga zbilansowanego podejścia i dostosowania do jego unikalnych potrzeb. Ważne jest, aby pamiętać, że właściwie dobrane pożywienie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i rozwoju naszego czworonożnego przyjaciela. Dieta powinna zawierać zrównoważoną ilość białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Białko jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, iż psy są naturalnymi mięsożercami. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, począwszy od klasycznych suchych i mokrych po te bardziej specjalistyczne, przeznaczone m.in. dla zwierząt z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Wybór właściwego rodzaju powinien być zależny od wieku, rasy, poziomu aktywności i stanu zdrowia. 

Warto również pamiętać, o wszystkich szkodliwych pokarmach, takich jak chociażby czekolada, winogrona, cebula, czosnek czy awokado. Kluczowe jest także dostosowanie wielkości porcji do wieku, wagi i poziomu aktywności pupila, aby uniknąć problemów z nadwagą lub niedożywieniem.   

Regularne karmienie o stałych porach każdego dnia to klucz do zdrowej diety. Pomaga utrzymać rutynę, co jest korzystne dla zdrowia i równowagi. Nie możesz zapomnieć, że równie istotne jest zapewnienie ciągłego dostępu do świeżej wody. Pamiętaj, że każdy pies jest wyjątkowy i dieta odpowiednia dla jednego może nie być idealna dla drugiego. W razie wątpliwości dotyczących diety zawsze warto skonsultować się z weterynarzem. 

Karmy premium dla psów i kotów        

Wataha to marka karm premium dla psów i kotów. W naszej ofercie znajdują się karmy dla pupili różnych ras i w każdym wieku. Produkty Wataha powstają wyłącznie z wysokiej jakości surowców pozyskiwanych od zaufanych dostawców. Wiemy, jak dużą rolę w życiu zwierząt odgrywa ich dieta, dlatego szczególną uwagę zwracamy na standardy produkcji. Nie używamy sztucznych dodatków i ulepszaczy. Stawiamy na naturę i prostotę - wszystkie nasze karmy powstają zgodnie z potrzebami żywieniowymi psów i kotów. Wataha to prosty sposób na zdrowie i szczęście Twojego pupila!           

Karma mokra dla psa

Karma sucha dla psa 

Przysmaki  

Sprawdź nasz blog o zwierzętach   

Jeśli powyższy artykuł pomógł Ci rozwiązać problem lub po prostu Cię zaciekawił, to koniecznie sprawdź inne nasze wpisy! Może któryś z poniższych też Cię zaciekawi:   

Profilaktyka przeciwko kleszczom 

Szelki czy obroża - co będzie lepsze dla Twojego psa 

Lagatto romagnolo – opis rasy  

Długowieczne rasy psów - które psy żyją najdłużej 

Czy pies może jeść makaron?



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!