Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. W jaki sposób pomóc pupilowi przetrwać upalne dni?
  3. W jaki sposób pomóc pupilowi przetrwać upalne dni?

Lato to zawsze ciężki okres dla naszych czworonogów, zwłaszcza wtedy, gdy temperatura powietrza znacząco przekracza 30 stopni. Psy, tak samo jak ludzie, są bardzo podatne na przegrzanie i odwodnienie, dlatego niezwykle istotne jest, aby zapewnić im odpowiedzialną opiekę w trakcie najgorętszych dni. Warto bowiem wiedzieć, że odczuwalna wysoka temperatura przez nas, jest nieco inna niż dla naszych pupili – dla nich jest jeszcze wyższa. Spowodowane jest to tym, iż przy powierzchni wszystko jest dużo bardziej nagrzane, a do tego nasz zwierzak nie nosi przecież butów, które dają bezpieczną ochronę przed rozgrzanym chodnikiem. W poniższym artykule omówimy zatem skuteczne metody ochrony zwierząt przed skutkami wysokich temperatur oraz przedstawimy kilka łatwych sposobów na ochłodę, które warto wprowadzić do codziennej wakacyjnej rutyny.  

Dlaczego upał jest tak niebezpieczny? 

Upał jest szczególnie niebezpieczny dla psów z kilku kluczowych powodów. Po pierwsze, psiaki mają ograniczoną zdolność do regulacji temperatury ciała. W przeciwieństwie do ludzi, którzy mogą się pocić na całej powierzchni skóry, psy chłodzą się głównie poprzez dyszenie i niewielką ilość potu wydzielanego przez poduszki łap. To bardzo utrudnia im ochłodzenie organizmu, a co za tym idzie, są bardziej narażone na przegrzanie. Drugim powodem jest fakt, iż psy są podatne na udar cieplny, który może wystąpić, gdy ich temperatura ciała przekroczy bezpieczny poziom. Udar cieplny jest stanem zagrażającym życiu, który może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w najgorszych przypadkach do śmierci. 

Warto także wiedzieć o tym, że czworonogi posiadające krótkie pyszczki, takie jak np. buldogi czy mopsy, mają znacznie większe trudności z oddychaniem i chłodzeniem się w ciepłe dni. Szczenięta, starsze psy oraz te z różnymi problemami zdrowotnymi, również są znacznie bardziej narażone na negatywne skutki upałów. 

Nadmierne nasłonecznienie może prowadzić nie tylko do udarów cieplnych, ale również do poparzeń, zwłaszcza u psów o jasnej skórze i cienkiej sierści. Dodatkowo, gorące nawierzchnie, takie jak asfalt czy beton, mogą powodować oparzenia łap. 

Jak pomóc pupilowi w upalny dzień? 

Istnieje kilka skutecznych metod, które pomogą Twojemu pupilowi przetrwać wysokie temperatury. Przede wszystkim, zapewnij dostęp do świeżej i chłodnej wody przez cały czas. Możesz również umieścić w kilku miejscach miski z wodą, aby pies zawsze miał do nich łatwy dostęp. Ciekawym pomysłem będzie także dodanie do nich kostek lodu, które mogą zaciekawić psa i zachęcić go do picia. 

Stwórz w domu chłodne legowisko, w którym zwierzak łatwo schroni się przed słońcem i ciepłem. Najlepiej sprawdzą się klimatyzowane pomieszczenia, miejsca z wentylatorami lub po prostu zaciemnione miejsce. Idealnie nadadzą się także specjalne maty chłodzące, wypełnione żelem mającym na celu utrzymanie chłodnej temperatury.  

Ważne jest również, aby unikać spacerów i intensywnych zabaw w najgorętszych porach dnia, czyli zazwyczaj między 10:00 a 16:00. Planuj spacery wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy temperatura jest już znacznie niższa. Zwróć także uwagę na nawierzchnię, po której chodzi Twój zwierzak – gorący asfalt lub beton mogą poparzyć jego łapy! 

Na koniec pamiętaj o regularnym szczotkowaniu, zwłaszcza jeśli pupil ma długą sierść. Usunięcie martwych włosów i kołtunów pozwoli skórze lepiej oddychać. Niektóre rasy mogą również skorzystać na skróceniu sierści na lato, rozważ więc wizytę u groomera.  

Łatwe sposoby na ochłodę 

Wiemy już jak pomóc pupilowi w ten ciężki letni okres, wyszczególnijmy to jednak w kilku krótkich i łatwych do zapamiętania podpunktach: 

  • Świeża, chłodna woda: zapewnij stały dostęp do świeżej i chłodnej wody. Możesz dodać do niej także kostki lodu. 

  • Chłodne miejsce: stwórz zacienione, chłodne miejsce, w którym pies może się schronić przed słońcem i upałem.  

  • Mata chłodząca: dobrym pomysłem jest zakup specjalnej maty chłodzącej, zawierającej żelowe wypełnienie gwarantujące stały chłód. Maty te dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu każdy właściciel znajdzie coś idealnego dla swojego zwierzaka. 

  • Zaplanowane spacery: planuj je wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy temperatura jest znacznie niższa. Unikaj spacerów w najgorętszych porach dnia, chyba że jest to konieczne! 

  • Chłodzące przekąski: zamiast podawać karmę klasycznie, możesz w okresie wakacyjnym mrozić ją chwilę w zamrażarce i podawać jako zimną przekąskę. 

  • Strzyżenie: korzystasz z usług groomera? W okresie wakacyjnym możesz dopytać go, czy Twój pies może być przystrzyżony jeszcze krócej niż zazwyczaj. 

  • Ogranicz aktywność: w upalne dni zmniejsz intensywność zabaw i ćwiczeń lub przełóż je na późniejsze i chłodniejsze pory dnia. 

  • Ochrona łap: upewnij się, że Twój pupil nie chodzi po gorących nawierzchniach. Unikaj spacerów po rozgrzanym chodniku, a po powrocie do domu nałóż na poduszki łap balsam dla psów, który idealnie je nawilży i ochłodzi. 

Objawy udaru cieplnego u psa 

Udar cieplny to groźny i zagrażający życiu stan, dlatego tak ważne jest, aby znać jego objawy i szybko na nie reagować.  

  • Ciężkie i szybkie dyszenie, które jest dużo bardziej intensywne niż zwykle 

  • Nadmierne ślinienie, czasem też z pianą 

  • Apatia, pies może być ospały, słaby i niechętny do ruchu 

  • Wymioty i biegunka 

  • Problemy z utrzymaniem równowagi i chwiejny chód 

  • Podwyższona temperatura ciała 

  • Drżenie i drgawki 

  • W skrajnych przypadkach pies może także stracić przytomność 

Jeśli zauważysz u swojego czworonoga którykolwiek z tych objawów, natychmiast podejmij kroki, mające na celu ochłodzenie jego oranizmu, następnie jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem. Przeniesienie psa w chłodne miejsce, oferowanie mu wody do picia oraz zastosowanie chłodnych i wilgotnych ręczników na jego ciało, może pomóc szybko obniżyć temperaturę i zapobiec dalszym komplikacjom. 

Karmy premium dla psów i kotów              

Wataha to polska marka karm premium dla psów i kotów. W naszej ofercie znajdziesz karmy dla pupili różnych ras i w każdym wieku. Oprócz samych karm, znajdziesz u nas również szczotki do pielęgnacji sierści, drapaki i żwirki dla kotów czy różnego rodzaju zabawki.  

Produkty marki Wataha powstają wyłącznie z wysokiej jakości surowców, pozyskiwanych od zaufanych dostawców. Wiemy, jak dużą rolę w życiu zwierząt odgrywa ich dieta, dlatego szczególną uwagę zwracamy na standardy produkcji. Nie używamy zatem żadnych sztucznych dodatków i ulepszaczy. Stawiamy na naturę i prostotę - wszystkie nasze karmy powstają zgodnie z potrzebami żywieniowymi Waszych podopiecznych. Wataha to prosty sposób na zdrowie i szczęście Twojego czworonoga!             

Karma mokra dla psa 

Karma sucha dla psa  

Przysmaki   

Zabawki i szczotki

Sprawdź nasz blog o zwierzętach   

Zaciekawił Cię ten artykuł, a może pomógł Ci rozwiązać jakiś problem? Sprawdź też inne nasze wpisy! Może akurat któryś z poniższych Cię zaciekawi:        

Nosework – czym jest i jak zacząć? 

Czy pies może jeść chleb i inne rodzaje pieczywa?  

Czy pies może jeść wiśnie? 

Truskawki w diecie psa – tak czy nie? 

Agility dla psa – na czym to polega?  

Jak oduczyć psa wymuszania jedzenia? 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!