Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Twój pies gryzie i goni swój ogon? Sprawdź, dlaczego
  3. Twój pies gryzie i goni swój ogon? Sprawdź, dlaczego

Gonienie za ogonem to dość częste zachowanie u psów, szczególnie u szczeniąt. O ile zazwyczaj nie wiąże się ono z niczym groźnym i wygląda dość zabawnie, o tyle w niektórych przypadkach może zwiastować poważne problemy behawioralne lub zdrowotne. Sprawdź, dlaczego psy gryzą swój ogon i czym to może skutkować. 

Dlaczego pies gryzie swój ogon?

Przyczyn gonienia i gryzienia ogona możemy wymienić kilka. U młodych psów kręcenie się w kółko i próby złapania własnego ogona mogą być objawem nudy. W takich sytuacjach warto po prostu poświęcić chwilę na zabawę z pupilem. Kiedy gryzienie ogona powinno nas zaniepokoić?

Psy mogą gryźć swój ogon, gdy cierpi z powodu alergii, zapalenia skóry lub w sytuacjach, gdy zaczynają mu dokuczać pasożyty. Największe swędzenie pojawia się wtedy zazwyczaj w okolicy ogona – pies będzie gryzł się w tamtym miejscu (może przy tym piszczeć). 

Gryzienie ogona przez psa może być spowodowane rozwijającą się infekcją/chorobą, która wiąże się z dużym bólem. Mimo, że może rozwijać się ona w zupełnie innym miejscu na ciele psa, ten z bezradności może podgryzać swój ogon. 

Twój pies może borykać się z problemem, jakim jest zapalenie tarczki ogonowej. Dochodzi do niego, gdy organizm psa produkuje zbyt dużo hormonów płciowych. W takiej sytuacji tarczka ogonowa rozrasta się - pojawia się świąd, obrzęk, zaczerwienienie, a skóra na ogonie zaczyna się łuszczyć. Zapalenie tarczki ogonowej leczy się m.in. za pomocą leków przeciwzapalnych, ważne jest również utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny psa. W skrajnych przypadkach gruczoł należy usunąć. 

Jeśli zobaczysz, że Twój pies notorycznie gryzie ogon w jednym miejscu – czasem do krwi lub wygryza sierść, najprawdopodobniej oznacza to, że ma problemy zdrowotne. 

Powodem gryzienia ogona przez psa mogą być też problemy behawioralne. Psy, które są narażone na ciągły stres mogą próbować rozładować swoje emocje uciekając się to tzw. zachowań kompulsywnych. W takiej sytuacji konieczne jest wyeliminowanie źródła stresu, być może zmienienie nawyków i wypracowanie stałego rytmu dnia. Dzięki temu pies będzie czuł się bardziej komfortowo, a codzienne rytuały pomogą mu w opanowaniu emocji. 

Nerwowe podgryzanie i gonienie za ogonem jest dość częstym zachowaniem wśród psów, które cierpią na depresję. W ich przypadku konieczne jest rozpoczęcie leczenia farmakologicznego. Jeśli przyniesie ono pożądane efekty, możemy rozpocząć pracę z behawiorystą, który pomoże psu wrócić do zdrowia. 

Pies gryzie ogon – jak mu pomóc?

Jeśli widzisz, że Twój pies coraz częściej zaczyna gryźć swój ogon, koniecznie poświęć mu więcej uwagi. Jeśli jest to objaw nudy, powinieneś zapewnić pupilowi więcej rozrywki. Psy, które nie mają dostępu do różnorodnych aktywności w pewnym momencie przestaną radzić sobie ze swoimi emocjami i potrzebami. W efekcie ich zachowanie będzie coraz bardziej uciążliwe i trudne do opanowania. 

Jak już wiesz, gryzienie ogona przez psa może być również objawem problemów zdrowotnych. W takiej sytuacji nie zwlekaj i nie podejmuj leczenia na własną rękę. W ten sposób możesz tylko pogorszyć stan pupila i narażasz go na jeszcze większe cierpienie. Tylko specjalista jest w stanie prawidłowo rozpoznać problem i rozpocząć odpowiednie kroki, aby jak najszybciej go wyeliminować. Jeśli Twój pies boryka się z alergią, infekcją czy pasożytami, wizyta u weterynarza jest konieczna. 

Może okazać się, że powodem gryzienia ogona przez psa jest alergia pokarmowa. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić, który ze składników diety uczula Twojego pupila i zmienić karmę. O tym, jak poradzić sobie z alergią pokarmową u psa pisaliśmy tutaj

Po wyeliminowaniu zdrowotnych przyczyn gryzienia ogona warto skupić się na profilaktyce. Swojego pupila w prosty sposób możesz zabezpieczyć przed pasożytami. Przede wszystkim pamiętaj o regularnym odrobaczeniu zwierzaka (działanie “od wewnątrz”). Wszystkie psy, nawet te, które na co dzień żyją w bloku, są potencjalnie narażone na kontakt z pchłami czy innymi pasożytami, które mogą atakować je “od zewnątrz”. Wystarczy jeden spacer i nieszczęście gotowe. 

Aby uniknąć zarażenia, warto zaopatrzyć psa w specjalną obróżkę przeciw pasożytom. Dobrym pomysłem jest również korzystanie ze specjalnych preparatów, które nakładamy zazwyczaj w okolicy szyi lub innych, strategicznych miejscach. Pamiętaj, aby stosować wyłącznie te specyfiki, które są przeznaczone dla psów. Są one w pełni bezpieczne i skutecznie ochronią Twojego pupila przed niechcianymi gośćmi. 

Zadbaj o zdrowie swojego pupila razem z karmami Wataha

W naszym sklepie internetowym KarmaWataha.pl mamy szeroki wybór karm dla psów i kotów. Oferujemy produkty dla pupili różnych ras i w różnym wieku – z całą pewnością znajdziesz u nas najlepszą karmę dla swojego pupila!

Wcześniej wspominaliśmy o alergiach pokarmowych. Mogą one być przyczyną gryzienia ogona u psów. Aby wyeliminować ten problem i oszczędzić zwierzakowi cierpienia, warto zmienić jego dietę. To tego celu najlepiej sprawdzają się karmy bezzbożowe - niestety, to właśnie zboża często są winowajcami alergii pokarmowych u psów i kotów. Taką karmę możesz bez obaw podawać pupilowi profilaktycznie. Karmy bezzbożowe Wataha są pewłnowartościowe - mimo braku zbóż zawierają pełną gamę najpotrzebniejszych składników odżywczych. 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?                     

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki                     
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso                     
  • Jasny i przejrzysty skład                     
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości                     
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)                     
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Karmy Wataha charakteryzują się naturalnością - nie dodajemy konserwantów, sztucznych barwników i innych zapychaczy. Wiemy, że te substancje nie zawierają wartości odżywczych, a mogą jedynie zaszkodzić zdrowiu pupili. Zamiast nich, w naszych karmach znajdziesz wysokiej jakości surowce: mięso, warzywa, owoce, przyprawy czy zioła, które tworzą smakowite kompozycje. Nawet najbardziej wybredne psy i koty nie mogą oprzeć się karmom Wataha. 

Poza karmami oferujemy przysmaki dla psów, które świetnie sprawdzają się podczas tresury, spaceru czy podróży. Możesz je też podawać pupilowi jako przekąskę między posiłkami. 

Przysmaki Wataha występują w różnej formie: suszonych plastrów mięsa lub skóry (WATAHA NATURE FOOD 100% MIĘSA PRZYSMAK DLA PSA WOŁOWINA), smakowitych paluchów (WATAHA HUNT PALUCHY Z KANGURA 7 SZT) i groszków z dodatkiem owoców, warzyw i ziół (WATAHA HUNT TRAINING SNACK JELEŃ Z GRUSZKĄ 300 G). Są przygotowywane z dokładnie wyselekcjonowanych surowców - tak aby były zdrowe, smaczne i w pełni bezpieczne dla Waszych pupili. 

Jeśli poszukujesz dobrych karm i przysmaków dla swojego pupila, zajrzyj do naszego sklepu. Wypróbuj produkty marki Wataha i podziel się swoją opinią. Każda uwaga jest dla nas na wagę złota!

Na naszym blogu regularnie publikujemy ciekawostki na temat psów i kotów. Jeśli szukasz przydatnych informacji, przeczytaj nasze ostatnie wpisy:

1. Psie zmysły - jak pies postrzega świat?

2. Jakiego zapachu nie lubią psy?

3. Jak pomóc psu podczas upałów? 

4. Paszport dla psa i kota - wszystko, co powinieneś wiedzieć



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!