Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kot kartuski - opis rasy
  3. Kot kartuski - opis rasy

Kot kartuski jest uznawany za najstarszą rasę kotów w Europie. Wywodzi się z terenów dzisiejszej Syrii, jednak jej ojczyzną została Francja. Według legendy, hodowlą kotów kartuskich mieli zajmować się średniowieczni mnisi z zakonu Kartuzów. Jak było naprawdę? Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej na temat rasy kot kartuski. 

Kot kartuski - historia

Przodkowie kotów kartuskich przybyli do Europy najprawdopodobniej w czasach wypraw krzyżowych. Według popularnej legendy, koty kartuskie miały być hodowane przez mnichów z zakonu Kartuzów. Okazuje się, że to nie do końca prawda. Mnisi zajmowali się produkcją likieru - Elixir de Vegetal de Chartreuse oraz sprzedażą kociego futra o nazwie chartreux

Hodowla współcześnie znanych nam kotów kartuskich miała być prowadzona na wyspach bretońskich. Krzyżowano ze sobą tamtejsze na wpół dziko żyjące koty, o wyjątkowej, niebiesko-szarej sierści. W czasach II wojny światowej koty kartuskie niemal całkowicie wyginęły. Aby uratować rasę, żyjące osobniki krzyżowano m.in. z krótkowłosymi kotami brytyjskimi. Obecnie takie krzyżówki są zakazane. Co ciekawe, n początku lat 70. XX wieku te dwie odrębne dziś rasy występowały pod jedną nazwą. Dopiero dzięki krzyżówkom z kotami perskimi udało się przywrócić pierwotne cechy kotów kartuskich i w 1977 roku FIFe uznały koty kartuskie za odrębną rasę pod nazwą Chartreux. 

Charakter kota kartuskiego 

Chartreux cieszą się opinią najbardziej przyjaznych wobec ludzi i najbardziej inteligentnych kotów wśród wszystkich ras. Koty tej rasy bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli, a swoim usposobieniem przypominają psy. Podobno umieją aportować! Z powodzeniem można nauczyć ich różnych sztuczek.

Koty kartuskie są znane ze swojego posłuszeństwa, pogodności i spokoju. Chartreux potrafią szybko oswoić się z otoczeniem, mogą żyć zarówno w mniejszym mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Koty tej rasy są aktywne: lubią przeróżne zabawy i wspinaczki, dlatego warto zaopatrzyć się w zabawki oraz wysoki drapak, z którego kot będzie mógł obserwować otoczenie. 

Koty kartuskie nie są agresywne czy strachliwe - wręcz przeciwnie! Są ciekawskie, ale opanowane (raczej nie pakują się w kłopoty) i bezproblemowe w kontaktach z nowymi osobami. Chartreux są niezwykle czułe - cenią sobie dobrą zabawę, ale też odpoczynek na kolanach właściciela.  

Wygląd i budowa ciała

Koty kartuskie mają umięśnione i dobrze zbudowane ciało. Głowa ma trapezowy kształt - szeroka u podstawy i węższa w okolicach czoła. Chartreux mają charakterystyczne “policzki”, które nadają im uroczego i puszystego wyglądu. Uszy są proste i wysoko osadzone. Oczy mają zawsze wyrazisty kolor, od żółtego po miedziany. 

Wzorzec rasy:

  • wysokość: średni do dużego, kotki są znacznie mniejsze od samców
  • waga: 3-4,5 kg samice, 6-8 kg samce 
  • sierść: gęsta, gruba, miękki podszerstek, włosie okrywowe wodoodporne, 
  • umaszczenie: odcienie niebieskiego, szare, preferowane niebiesko-szare, jednolite 

Pielęgnacja i żywienie

Kot kartuski nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jeśli kot jest niewychodzący, jego futerko wystarczy wyczesywać raz w tygodniu, a w okresie linienia - dwa do trzech razy. Jeśli pupil będzie wychodził na dwór, zaleca się częstsze wyczesywanie. Odradzamy używanie furminatora. Chartreux są znane ze swojego wyjątkowego podszerstka, który jest niezwykle ceniony. Zbyt częste i mocne wyczesywanie go może doprowadzić do uszkodzenia. Do wyczesywania kota kartuskiego lepiej używać rękawic, które delikatnie usuwają martwe włosie. 

Jeśli Twój kot jest nie ma możliwości ścierania pazurków, możesz mu je regularnie przycinać. Regularnie kontroluj stan uzębienia kota - na jego kłach może pojawić się kamień lub nawet próchnica. 

Kot kartuski nie ma specjalnych wymagań żywieniowych. Może być karmiony suchą lub/i mokrą karmą. Nie ma przeciwwskazań do stosowania diety BARF, trzeba jednak pamiętać o odpowiednich proporcjach składników i suplementach. 

To, co je Twój kot ma ogromne znaczenie. Posiłki są dla niego źródłem składników odżywczych, które są mu potrzebne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Idealna karma powinna dostarczyć kotu energię, ale też wspierać jego zdrowie i gwarantować dobre samopoczucie. Niedobory poszczególnych witamin czy minerałów mogą doprowadzić do poważnych chorób oraz schorzeń. Zadbaj o swojego pupila i wybieraj wyłącznie pełnowartościowe karmy. 

Karma Wataha dla Twojego kota

Nasz sklep internetowy oferuje karmy mokre i suche dla psów oraz kotów różnych ras, w różnym wieku. Z powodzeniem znajdziesz taką karmę, która będzie odpowiadać na potrzeby Twojego pupila. 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?           

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso           
  • Jasny i przejrzysty skład           
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości           
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)           
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Zdajemy sobie sprawę z tego, że właściciele szukają dla swoich zwierząt jak najlepszych karm. Dlatego szczególną uwagę zwracamy na jakość naszych produktów oraz na to, jakie surowce są wykorzystywane do produkcji. Wybieramy wyłącznie te, które zapewnią Waszym zwierzakom źródło najważniejszych składników odżywczych. Wszystkie surowce pochodzą od sprawdzonych lokalnych dostawców. 

Szukasz karmy dla kota kartuskiego? Twojej uwadze poświęcamy te karmy

Przysmaki dla psów marki Wataha

W naszym sklepie znajdziesz też naturalne i treningowe przysmaki dla psów. Mogą być podawane pupilom wszystkich ras, niezależnie od wieku. Przysmaki Wataha świetnie sprawdzają się podczas tresury, treningu czy na wyjeździe. Pamiętaj, aby smakołyki wliczać w dzienne zapotrzebowanie kaloryczne swojego pupila - dzięki temu unikniecie problemów z nadwagą. 

Więcej informacji na temat żywienia psów znajdziesz w tych artykułach: 

1. Ile powinien jeść pies?

2. Jaka jest najlepsza karma dla szczeniaka?

Zajrzyj do naszego sklepu i wybierz najlepszą karmę dla swojego pupila!

Na naszym blogu regularnie pojawiają się nowe wpisy dotyczące życia i wychowania psów i kotów. Ostatnie artykuły: 

1. Długość życia psa - zobacz, które rasy żyją najdłużej

2. Pot u kota - czy jest możliwy i kiedy się pojawia?

3. Czy kot może jeść psią karmę?


 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!