Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Szelki czy obroża - co będzie lepsze dla Twojego psa?
  3. Szelki czy obroża - co będzie lepsze dla Twojego psa?

Stanąłeś może przed wyborem co wybrać - szelki czy obrożę? Każde z tych rozwiązań ma bowiem swoje niewątpliwe zalety, ale także wady i wybór wcale nie jest taki oczywisty. Wszystko zależy od wielkości Twojego czworonoga i jego wygody, ale również od preferencji samego właściciela. Szelki mogą być idealnym wyborem dla ras o kruchych szyjach, redukując ryzyko uszkodzenia gardła. Dodatkowo, pozwalają na lepszą kontrolę nad psem, zwłaszcza gdy ma on tendencję do ciągnięcia. Minusem takiego rozwiązania może być jednak zmniejszona mobilność naszego pupila. Obroża z kolei może być idealna na szybkie spacery i codzienne wyjścia, jest w końcu łatwa i szybka w użyciu. Warto jednak pamiętać, że może wywierać nacisk na szyję, co może prowadzić do urazów - zwłaszcza u ras o delikatnej budowie ciała. 

Obroża - wady i zalety 

Obroże są bez dwóch zdań najpopularniejszym i dostępnym w największej ilości wzorów, kolorów czy tworzyw z jakich są wykonane akcesorium dla psa. Najczęściej wykonane są ze sztucznej skóry lub nylonu. Istnieje także wariant z metalu tzw. Kolczatka, wzbudzająca jednak pewne kontrowersje. Budowa takiej obroży zawiera tępe końcówki drutu, które wrzynają się delikatnie w szyje pupila, gdy ten za mocno szarpie podczas spaceru. Obojętnie, który rodzaj obroży wybierzesz dla swojego czworonoga, przyniesie on te same korzyści: 

  • Łatwość w użytkowaniu - obroże bardzo szybko się zakłada jak i ściąga 
  • Możliwość łatwego przypięcia identyfikatora z danymi właściciela 
  • Duża wytrzymałość materiału 
  • Dobrze dobrana nie obciąża szyi pupila 
  • Większa swoboda ruchów naszego psa 
  • Duży wybór wzorów i rozmiarów 

Pomimo wielu zalet wybór obroży niesie za sobą także pewne wady, szczególnie w przypadku mniejszych psów o kruchej budowie ciała: 

  • Potencjalne uszkodzenia szyi przy szarpnięciu  
  • Możliwe problemy z oddychaniem 
  • Mniejsza kontrola nad psem podczas spaceru 

Którą obrożę wybrać? 

Wiesz już, że chcesz kupić obrożę, ale jak teraz wybrać najlepszą dla Twojego pupila? Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę wygodę czworonoga.  Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar oraz dobry i wytrzymały materiał (weterynarze zalecają, aby obroża miała szerokość dwóch kręgów szyjnych pupila). Dla dużych ras idealnie sprawdzą się nieco cięższe obroże wykonane ze skóry, z kolei dla mniejszych psiaków bardziej polecane są lżejsze nylonowe odpowiedniki. Warto także sprawdzić czy ozdobne elementy na obroży nie będą obcierały czworonoga. Ważną kwestią jest również rodzaj zapięcia - klamra lub zatrzask. Obroże w wersji z klamrą działają podobnie jak pasek do spodni, umożliwiając prawidłową i dość precyzyjną regulację. Takie rozwiązanie jest też dużo trwalsze, co zapewni większe bezpieczeństwo pupila na dłuższy czas. 

Szelki – wady i zalety 

Jeżeli szukasz innego rozwiązania niż klasyczna obroża, to szelki wychodzą na wprost Twoim oczekiwaniom. To rozwiązanie idealnie nada się dla małych psów, minimalizując nacisk na kruchą szyję. Nie jest to jednak rozwiązanie tylko dla małych czworonogów, w przypadku większych psiaków szelki dają dużo lepszą kontrole nad zwierzęciem podczas spacerów, będąc przy tym wygodniejsze od zwykłej obroży. Podstawowe zalety szelek to: 

  • Lepsza kontrola nad psem 
  • Dużo mniejszy nacisk na szyję 
  • Równomierny rozkład siły na ciele 
  • Duży wybór wzorów i rozmiarów 

Niestety szelki mają również swoje wady, które w oczach wielu właścicieli przekreślają ten system. Główną wadą jest bowiem ich wielkość i sposób założenia. Jedne psiaki chętnie w nie wejdą i będą czuły się bardzo swobodnie, jednak inne zdecydowanie nie. Ważne jest więc prawidłowe dopasowanie szelek, aby nasz pupil czuł się swobodnie i było mu po prostu wygodnie. Inne wady jakie możemy wymienić: 

  • Mniejsza swoboda ruchów naszego pupila 
  • Szelki ubiera się dłużej niż obrożę 
  • Nie każdy pies będzie się w nich dobrze czuł 

Które szelki wybrać? 

Przy wyborze właściwych szelek warto wziąć pod uwagę ich rozmiar, za ciasne mogą być bardzo niewygodne, z kolei zbyt luźne mogą spadać. Dobrze dobrane szelki nie będą także obcierały sierści naszego pupila. Przed zakup zmierz zatem pupilowi obwód klatki piersiowej, obwód szyi, odległość między obwodem szyi a obwodem klatki piersiowej oraz odległość między obwodem klatki piersiowej, a najszerszym miejscem przedpiersia. Szerokość samych pasków dla dużych psów może wynosić nawet 3-4 cm, dla mniejszych powinny być nieco cieńsze. Warto zwrócić uwagę także na materiał, dobrej jakości szelki wykonane są z miękkich i przyjemnych dla psa materiałów, takich jak: zamsz, nylon, skóra czy welur. Istotny przy wyborze jest również rodzaj zapięcia, pomocny przy mocniejszych szarpnięciach. Spacery z dobrze dobranymi szelkami będą zdecydowanie spokojniejsze i łatwiejsza w opanowaniu pupila niż w przypadku stosowania obroży. Skorzysta również sam zwierzak, który nie będzie już odczuwał bólu i dyskomfortu przy mocniejszym pociągnięciu. 

Co wybrać dla szczeniaka? 

Przy wyborze odpowiednich akcesoriów dla szczeniaka pamiętać musimy przede wszystkim o tym, że mały pies szybko rośnie oraz, że ma nieco inną budowę ciała. Ważny jest zatem odpowiedni rozmiar, zarówno w przypadku szelek jak i obroży. Źle dobrane akcesoria mogą prowadzić do bólu, dyskomfortu i w najgorszym przypadku do zniekształceń stawów lub wad postawy. Przy wyborze obroży dla szczeniaka warto zwrócić uwagę na szerokość, materiał wykonania i wagę, która nie może obciążać głowy. Nie korzystajmy również z metalowych kolczatek, które mogą skrzywdzić naszego pupila. Warto sprawdzać także co jakiś czas czy nasz mały podopieczny nie wyrósł już z dotychczasowego rozmiaru obroży. Decydując się na szelki idealnym rozwiązaniem dla szczeniaków będzie typ guard i bezuciskowe. Oba te rozwiązania nie powodują żadnych wad postawy i łatwo się je zakłada. Finalnie obojętnie czy wybierzesz szelki czy obroże, warto zakładać je tylko na spacer, aby nasz mały pupil większość czasu spędzał swobodnie. 

Podsumowanie szelki kontra obroża 

Jeśli znasz już wszystkie wady i zalety tych dwóch rozwiązań to wiesz, że wybór zależy od bardzo indywidualnych kwestii. Szelki gwarantują lepszą kontrolę nas psem, a także są dużo bezpieczniejsze dla jego szyi, co jest szczególnie ważne w przypadku małych ras. Niektóre psiaki czują się jednak mniej swobodnie w szelkach i są dla nich po prostu niewygodne. Obroża z kolei daje nam niesamowitą łatwość i szybkość w zakładaniu oraz w ściąganiu, a pupilowi znacznie większą swobodę ruchów, niestety narażając go przy tym na mechaniczne uszkodzenia szyi lub trudności w oddychaniu. Dobrym pomysłem może być zatem kupno zarówno obroży jak i szelek w celu przetestowanie tych dwóch rozwiązań samodzielnie.  

Karmy premium dla psów i kotów     

Wataha to marka karm premium dla psów i kotów. W naszej ofercie znajdują się karmy dla pupili różnych ras i w każdym wieku. Produkty Wataha powstają wyłącznie z wysokiej jakości surowców pozyskiwanych od zaufanych dostawców. Wiemy, jak dużą rolę w życiu zwierząt odgrywa ich dieta, dlatego szczególną uwagę zwracamy na standardy produkcji. Nie używamy sztucznych dodatków i ulepszaczy. Stawiamy na naturę i prostotę - wszystkie nasze karmy powstają zgodnie z potrzebami żywieniowymi psów i kotów. Wataha to prosty sposób na zdrowie i szczęście Twojego pupila!        

Karma mokra dla psa    

Karma sucha dla psa    

Przysmaki    

Sprawdź nasz blog o zwierzętach 

Jeśli powyższy artykuł pomógł Ci rozwiązać problem lub po prostu Cię zaciekawił, to koniecznie sprawdź inne nasze wpisy! Może któryś z poniższych też Cię zaciekawi: 

Długowieczne rasy psów - które psy żyją najdłużej  

Profilaktyka przeciwko kleszczom 

Największe rasy psów  

Psi fitness - co to takiego? 

Pies dla alergika - jaką rasę wybrać? 

Paszport dla psa – co musisz wiedzieć? 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!