Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Biały owczarek szwajcarski - najważniejsze informacje
  3. Biały owczarek szwajcarski - najważniejsze informacje

Biały owczarek szwajcarski - piękny pies o majestatycznym wyglądzie, który może stać się twoim najlepszym przyjacielem i wiernym towarzyszem. Zazwyczaj pełni rolę psa rodzinnego, ale czasem pracuje też w służbach mundurowych. Czy biały owczarek szwajcarski to pies dla Ciebie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

Biały owczarek szwajcarski - historia 

Biały owczarek szwajcarski (Berger Blanc Suisse) to odmiana owczarka niemieckiego. Co ciekawe, na początku białe psy zaliczano do tej rasy. Za białe umaszczenie owczarków jest odpowiedzialny gen recesywny. Aby szczenię urodziło się z futrem w tym kolorze, oboje rodziców musi posiadać ten gen. Za przodka białych owczarków uznaje się psa o imieniu Horand von Grafrath - pierwszego zarejestrowanego owczarka niemieckiego, którego dziadek miał białe umaszczenie. 

Obecny wzorzec rasy owczarek niemiecki nie dopuszcza psów o białym futrze. Zmiany te zaszły w pierwszej połowie XX wieku. Uznawano wtedy, że krzyżowanie kolorowych psów z białymi sprawia, że rudy odcień sierści u szczeniąt blednie. Krążyła też plotka, że białe owczarki są albinosami, w dodatku głuchymi i ślepymi. Część hodowców była zdania, że psy o tym umaszczeniu nie nadają się do wypasania owiec, ponieważ trudno je od nich odróżnić. 

Białe owczarki szwajcarskie były bardzo popularne m.in. w USA i Kanadzie, dopiero z czasem zaczęły pojawiać się w Europie. W latach 60. XX wieku rasa o mały włos nie wyginęła, ponieważ zakazano jej hodowania. Próbę odrodzenia rasy podjęli Szwajcarzy - stąd obecna nazwa rasy. 

Charakter białego owczarka szwajcarskiego 

Biały owczarek szwajcarski to po prostu najlepszy przyjaciel człowieka. Jest niezwykle inteligentny, posłuszny, łagodny i przyjacielski. Szybko się uczy, nawet trudnych komend i sztuczek, uwielbia sport i wszelkiego rodzaju aktywności. W związku z tym nie poleca się tej rasy dla osób zapracowanych i starszych. 

Berger Blanc Suisse pierwotnie był psem pasterskim. W jego krwi wciąż płynie chęć do pracy, dlatego chętnie będzie wykonywał różne zadania. Biały owczarek szwajcarski jest dobrym stróżem - będzie bronił swojego terytorium, a o pojawieniu się gości (lub intruzów) będzie alarmował szczekaniem. Mimo to, pamiętajmy, że biały owczarek szwajcarski to nie pies stróżujący, a rodzinny. Potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem. 

Berger Blanc Suisse nie ma problemów w kontaktach z innymi zwierzętami, zarówno psami, jak i kotami. To łagodny pies, który dobrze dogaduje się z dziećmi, nawet tymi młodszymi. Białego owczarka szwajcarskiego cechuje wysoka wrażliwość, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie mu bezpieczeństwa, nie podnoszenie głosu i unikanie agresywnych zachowań. 

Jak już wspomnieliśmy, Berger Blanc Suisse jest towarzyskim i aktywnym psem. Nie powinien zostawać na długo sam w domu, a jeśli zachodzi taka konieczność, powinien mieć dostęp do różnych zabawek, które umilą mu oczekiwanie na właściciela. Jeśli będziesz stopniowo przyzwyczajać pupila do tego, że będzie sam (na przykład kiedy wychodzisz do pracy), bez problemu powinien znosić rozłąkę. 

Wygląd i budowa ciała

Berger Blanc Suisse jest bardzo podobny do owczarka niemieckiego. Cechą charakterystyczną rasy jest oczywiście białe futro, które występuje w dwóch wariantach: krótkim i długim. Sylwetka białego owczarka szwajcarskiego przypomina prostokąt - psy tej rasy mają mocną budowę ciala. Oczy w kształcie migdałów mogą mieć odcień od brązowego do ciemnobrązowego. Uszy są spiczaste, ale delikatnie zaokrąglone, wysoko osadzone. Ogon jest długi, puszysty, delikatnie zwęża się ku dołowi. 

Wzorzec rasy:

  • wysokość: 60-66 cm pies, 55-61 cm suka
  • masa ciała: 30-40 kg pies, 25-35 kg suka
  • sierść: owczarek krótkowłosy: średnia długość, gęsta; owczarek długowłosy: dłuższa, tworzy pióra na łapach, brzuchu i ogonie; gęsty podszerstek
  • umaszczenie: wyłącznie białe

Pielęgnacja i żywienie

Berger Blanc Suisse nie wymaga specjalnej i skomplikowanej pielęgnacji, niezależnie od typu sierści. Nie można oczywiście zapominać o regularnym wyczesywaniu (1-2 razy w tygodniu), a po każdym spacerze warto sprawdzić, czy we włosie nie wplątały się np. gałązki czy trawa. W okresie linienia warto czesać psa częściej. W ten sposób pomagamy mu pozbyć się martwego włosia, a dodatkowo łatwiej jest utrzymać porządek w mieszkaniu. Sierści białego owczarka szwajcarskiego nie przycina się i nie trymuje.

Warto zwracać uwagę na to, czy pazury psa nie wymagają podcięcia. Jeśli tak, możesz zrobić to specjalnymi obcinaczkami lub zabrać psa do groomera czy weterynarza. Berger Blanc Suisse kąpiemy wyłącznie wtedy, gdy jest taka potrzeba, np. gdy pies mocno się pobrudzi błotem lub wytarza w czymś śmierdzącym. 

To, jak powinna wyglądać dieta białego owczarka szwajcarskiego dużo zależy od jego wieku, zdrowia i poziomu aktywności. Jeśli nie jesteś pewny, ile powinien jeść Twój pies, możesz poprosić o pomoc weterynarza. 

Warto pamiętać o tym, że dieta każdego psa ma ogromny wpływ na jego zdrowie. Posiłki Twojego pupila powinny być bogate w białko, witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze. Aby tak było, staraj się wybierać jak najlepsze karmy, z jak najlepszym składem. W misce psa powinno znaleźć się przede wszystkim mięso, ale też warzywa i owoce. Ogólne informacje na temat tego, ile powinien jeść pies znajdziesz w tym artykule

Najlepsza karma dla Twojego psa

W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór karm dla psów i kotów. Oferujemy karmy mokre oraz suche, dla zwierząt różnych ras i w różnym wieku. Karmy Wataha powstają w zgodzie z naturą, są zdrowe i w pełni bezpieczne dla brzuszków Waszych pupili. 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?           

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso           
  • Jasny i przejrzysty skład           
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości           
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)           
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Wiemy, że właściciele zwierząt szukają dla swoich pupili jak najlepszych karm. Dlatego szczególną uwagę zwracamy na to, co trafia do opakowań z naszymi karmami. Surowce wykorzystywane do produkcji pochodzą wyłącznie od sprawdzonych lokalnych dostawców. Do karm nie dodajemy konserwantów, sztucznych barwników i aromatów, dzięki czemu są one zdrowe i pyszne. 

Jeśli poszukujesz najlepszej karmy dla białego owczarka szwajcarskiego, Twojej uwadze polecamy te produkty

W ofercie naszego sklepu KarmaWataha.pl znajdziesz też naturalne i treningowe przysmaki dla psów. Charakteryzują się one wysoką zawartością mięsa i naturalnym aromatem, któremu trudno się oprzeć. Posiadamy też przysmaki w formie ciasteczek, z dodatkiem warzyw i owoców. Smakołyki w formie suszonych plastrów mięsa lub skóry możesz podawać psu jako przekąskę lub gryzak. Nie musisz obawiać się, że pies zje kawałek plastikowej/gumowej zabawki, która może mu zaszkodzić. 

Zajrzyj do naszego sklepu i wypróbuj produkty marki Wataha!

Na naszym blogu znajdziesz więcej przydatnych informacji oraz ciekawostek na temat życia psów i kotów. Te wpisy mogą Cię zainteresować:

1. Długość życia psa - zobacz, które rasy żyją najdłużej

2. Pies chrapie - przyczyny, objawy i jak mu pomóc?

3. Czy pies może osiwieć?

4. Dlaczego koty grzebią w śmieciach?

 
 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!