Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Dlaczego koty grzebią w śmieciach?
  3. Dlaczego koty grzebią w śmieciach?

Koty mają nietypowe upodobania. Jednym z nich jest np. grzebanie w śmieciach. Mogłoby się wydawać, że mruczki, które przecież bardzo dbają o swoją higienę, będą stronić od zabawy resztkami ze śmietnika. Rzeczywistość okazuje się być inna – koty darzą kosze na śmieci dużym zainteresowaniem, a rozrzucanie papierków po całym domu staje się najlepszą zabawą. Jaki jest właściwie powód takiego zachowania? 

Dlaczego koty grzebią w śmieciach?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Kosze na śmieci są pełne folii, papierków i innych błyszczących materiałów, które dodatkowo wydają różne dźwięki. Koty są bardzo ciekawskie, a takie znaleziska są dla nich lepszymi zabawkami niż te kupione przez właściciela. Resztki jedzenia, które wyrzucasz do śmietnika również są kuszące dla Twojego mruczka. Nawet jeśli nie będzie chciał ich zjeść, na pewno zaciekawi go ich zapach. 

Grzebanie w śmieciach jest też spowodowane instynktem – ukryte w koszu śmieci są dla kota zagadką. Nie możemy zapominać, że nasi pupile to tak naprawdę drapieżnicy, którzy w naturalnym środowisku samodzielnie poszukują jedzenia i polują na inne zwierzęta. 

Kosze na śmieci są interesujące dla kotów również przez ich kształt. Przypominają karton lub pudło, do którego można wejść. Każdy właściciel mruczka wie, że karton jest jedną z najlepszych atrakcji. Można się w nim bawić, chować, spać... lub pogryźć. 

Jeśli Twój kot grzebie w śmieciach, może mu się po prostu nudzić, zwłaszcza, jeśli nie ma dostępu do ogródka. Postaraj się poświęcić swojemu pupilowi więcej czasu i pobawić się z nim. Koty uwielbiają zabawę z wędką czy bieganie za laserem. Wiemy, że nie zawsze może Ci się udać wygospodarować więcej czasu na zabawę z pupilem. Tutaj z pomocą przyjdą różne interaktywne zabawki dla kotów, którymi kot może bawić się sam, np. tunele z piłeczkami (kot porusza je łapką). 

Jak oduczyć kota grzebania w śmieciach?

Oduczenie kota grzebania w śmietniku może być trudne. Pewne zachowania naszych pupili są spowodowane ich instynktem, którego nie zmienimy. Najlepszym sposobem jest niedawanie kotu okazji do rozrabiania.  

Staraj się nie wyrzucać do kosza resztek jedzenia - będą one kusiły mruczka swoim zapachem. Jeśli już będziesz to robić, zadbaj o to, aby kosz stał w szafce. Dobrze by było, gdyby śmietnik miał pokrywę, która ograniczy rozprzestrzenianie się zapachu. Dla dodatkowego zabezpieczenia możesz używać specjalnych blokad, które uniemożliwiają otwieranie szafek. 

Nie zostawiaj worka luzem, np. pod drzwiami. Kot łatwo go rozerwie i rozbebeszy śmieci. Najlepiej od razu wynieść worek do zewnętrznego śmietnika i nie zostawiać tego na później. Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym, również odradzamy zostawianie worków ze śmieciami poza śmietnikiem. Bezdomne koty, psy lub dzikie zwierzęta zachęcone zapachami będą przychodzić na Twoją posesję w poszukiwaniu jedzenia. Śmieci najlepiej wrzucać do specjalnych koszy zewnętrznych z pokrywami, które trudno jest zrzucić. Dzięki temu nawet najbardziej uparte zwierzaki nie będą miały możliwości zrobienia bałaganu. 

Śmietnikowe niebezpieczeństwo

W koszu na śmieci mogą kryć się przedmioty potencjalnie niebezpieczne dla kotów. Folie, gumki, potłuczone szkło - mogą doprowadzić do skaleczenia czy zakrztuszenia. Co gorsze, zjedzone, mogą utknąć gdzieś w przewodzie pokarmowym. Jeśli kotu nie uda się wydalić takiego przedmiotu, może okazać się, że konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu. 

Resztki jedzenia również bywają niebezpieczne. Jeśli będą nieświeże, mogą spowodować rozstrój żołądka lub poważne zatrucie. 

Jeśli Twój kot uparcie grzebie w śmietniku, mimo że na wszelkie sposoby próbujesz temu zapobiec, możesz wypróbować jeszcze jedno rozwiązanie. Zapewnij pupilowi śmietnikową alternatywę. Potrzebny będzie ci większy karton (taki, w którym Twój kot swobodnie się zmieści) wypełniony czymś szeleszczącym, czego mruczek nie będzie w stanie pogryźć czy zjeść. Najprawdopodobniej Twój kot zapomni o grzebaniu w koszu, a karton stanie się jego ulubionym miejscem do odpoczynku i zabawy. 

Zadbaj o zdrowie swojego kota

Zdrowy kot to szczęśliwy kot! Jeśli widzisz, że Twój pupil jest ospały, zagubiony i wydaje się smutny, prawdopodobnie coś mu dolega. W takiej sytuacji warto udać się z nim do weterynarza i sprawdzić, jakie są przyczyny jego złego samopoczucia. 

W utrzymaniu pupila w pełnym zdrowiu pomocna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Posiłki Twojego kota powinny być dla niego źródłem wszystkich najpotrzebniejszych składników odżywczych. Bez Twojej pomocy mruczek nie będzie miał do nich dostępu. 

Niedobory poszczególnych witamin, minerałów i innych składników prowadzą nie tylko do pogorszenia nastroju. Na początku zaczną pojawiać się drobne problemy zdrowotne, które później mogą przerodzić się w poważne choroby. Jesteś tym, co jesz – to powiedzenie sprawdza się również w przypadku zwierząt. 

Jeśli zależy Ci na zdrowiu i szczęściu Twojego mruczka, koniecznie zwracaj uwagę na to, co podajesz mu do jedzenia. Informacje na temat tego, co znajduje się w wybranej karmie powinieneś znaleźć na etykiecie opakowania. O tym, jak czytać składy karm dla psów i kotów pisaliśmy tutaj. 

Najlepsza karma dla Twojego kota

Najlepsza karma dla Twojego kota to taka, która będzie zawierała jak najwięcej najpotrzebniejszych składników odżywczych. Karma powinna opierać się przede wszystkim na mięsie - koty są naturalnymi mięsożercami i potrzebują białka pochodzenia zwierzęcego. Ważne jest, aby mięso, z którego jest robiona karma było jak najlepszej jakości i było pozyskiwane ze sprawdzonego źródła. Wtedy będziesz mieć pewność, że jest pełnowartościowe i nie pochodzi od zwierząt, którym podawano antybiotyki. 

W karmie dla kota powinny znaleźć się też warzywa, które są źródłem witamin. Witaminy wspierają układ odpornościowy, ale też wzrok, serce, skórę i sierść mruczków. Warto wybierać takie karmy, które zawierają błonnik, zdrowe tłuszcze i oleje. Te składniki wspierają pracę całego organizmu i mogą okazać się pomocne podczas walki z chorobami lub zapaleniami. 

Karma Wataha dla Twojego kota

W naszym sklepie internetowym KarmaWataha.pl znajdziesz nie tylko karmy dla psów, ale też dla kotów. Oferujemy karmy mokre i suche, które świetnie się uzupełniają. Spokojnie możesz karmić swojego kota tymi dwoma rodzajami karm równocześnie. W ten sposób zapewniasz mruczkowi różnorodność konsystencji i smaków. Ponadto, karmy mokre są bardzo wilgotne - mogą stanowić dla kota dodatkowe źródło nawodnienia. Niestety, koty nie przepadają za piciem wody z miski i trudno je do tego zachęcić. 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?                     

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki                     
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso                     
  • Jasny i przejrzysty skład                     
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości                     
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)                     
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat
     

W asortymencie mamy też karmy specjalistyczne. Jesteśmy świadomi tego, że niektóre koty borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi i mają specjalne potrzeby żywieniowe. Jeśli jesteś właścicielem takiego kota, Twojej uwadze polecamy nasze karmy bezzbożowe. Ponadto, w naszym sklepie znajdziesz też karmy dla kociąt, szczeniąt i seniorów. 

Wybierając karmy Wataha, stawiasz na zdrowie swojego pupila. Przetestuj nasze produkty – zobaczysz, jak Twój zwierzak zajada się ze smakiem!

Więcej porad i ciekawostek na temat kotów i psów pojawia się na naszym blogu. Ostatnio pisaliśmy o: 

1. Pchły u kota - jak się ich pozbyć?

2. Dlaczego koty śpią tak długo?

3. Owady niebezpieczne dla kota - na te insekty należy uważać

4. Czy pies może jeść lody?


 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!