Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Czy pies może osiwieć?
  3. Czy pies może osiwieć?

Psy, tak samo jak ludzie, z wiekiem zaczynają siwieć. Siwizna zazwyczaj występuje w okolicach pyszczka. Co ciekawe, na jej podstawie możemy spróbować określić wiek psa – siwa sierść zaczyna pojawiać się, gdy zwierzak ma około 8 lat. Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły. Niektóre psiaki zaczynają siwieć już w młodym wieku! Jakie są tego przyczyny? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. 

Czy pies może osiwieć?

Okazuje się, że tak. I nie tylko ze starości. 

Sierść psów zmienia kolor w różnym tempie. Niektóre psiaki mogą zacząć siwieć już w wieku 2 lat! Dzieje się to niezależnie od rasy, ale może być związane z uwarunkowaniami genetycznymi. Ogólnie rzecz biorąc, siwienie u psów jest naturalnym zjawiskiem i nie powinno być powodem do niepokoju. Istnieją jednak badania, które dowodzą, że psy mogą przedwcześnie siwieć ze względu na zbyt wysoki poziom stresu. 

Wraz z wiekiem organizm psa zaczyna produkować mniej melaniny – substancji, która odpowiada za odcień sierści. W związku z tym pojedyncze włosy tracą swój pierwotny kolor i zaczynają siwieć.

Stres a siwienie psa

Badanie dotyczące wpływu stresu na siwienie psów przeprowadzono na 400 psach. Z oczywistych względów zrezygnowano z udziału psów z białą i bardzo jasną sierścią.

Właścicieli psów poproszono wypełnienia formularza. Należało podać w nim informacje dotyczące zachowania pupili w sytuacjach potencjalnie stresujących, np. piszczenie, unikanie dotyku, nadpobudliwość, popuszczanie moczu, strach przed ludźmi oraz zwierzętami itp. Do formularza właściciele mieli dołączyć zdjęcie pupila, na którym dokładnie widać pyszczek. Za pomocą tych fotografii badacze podzielili psy na kilka grup. 

Dzięki przeprowadzeniu badania i analizie wszystkich fotografii, badaczom udało się wykazać, że siwizna w młodym wieku psa wiąże się z ilością stresu. Im bardziej stresowych sytuacji doświadcza pies – tym szybciej zaczyna siwieć. Okazało się, że u samic siwizna pojawia się szybciej. 

Wyniki tego badania pomogły uwypuklić pewien problem, który wcześniej mógł być bagatelizowany lub wręcz niezauważalny. Jeśli u swojego psa obserwujesz podobne zachowania i zbyt szybkie pojawienie się siwizny, być może łatwiej będzie ci zdiagnozować problemy behawioralne pupila. Warto zwracać uwagę na takie szczegóły - jak widać, mogą one dużo mówić o zdrowiu (fizycznym i psychicznym) zwierzęcia.

Powody przedwczesnego siwienia psa

Nie tylko stres może mieć wpływ na przedwczesne siwienie psa. Może to wiązać się z uwarunkowaniami genetycznymi, ale też z nieodpowiednią dietą. 

Do depigmentacji sierści psa może dojść przez niedobór niektórych składników odżywczych. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy pupil je niewystarczająco dużo mięsa. Nie możemy zapominać, że jest ono źródłem białka, ale też minerałów i niektórych witamin. Niestety, same owoce i warzywa nie są w stanie zapewnić psu wszystkich najpotrzebniejszych składników odżywczych. Dobrze zbilansowana dieta psa powinna opierać się głównie na dobrej jakości mięsie. 

Jeśli zauważysz, że Twój pies zaczyna przedwcześnie siwieć, być może warto przyjrzeć się jego posiłkom. 

Dobra dieta dla Twojego psa

Jak widzisz, dieta Twojego psa ma ogromne znaczenie. Brak poszczególnych składników odżywczych może doprowadzić nie tylko do przedwczesnego siwienia. Jeśli nie zagwarantujesz pupilowi dobrze zbilansowanych posiłków, mogą zacząć pojawiać się inne problemy zdrowotne, np. anemia, pogorszenie samopoczucia, infekcje skórne, wypadanie sierści, pogorszenie wzroku, bóle kości i stawów oraz wiele, wiele innych. Do planowania diety każdego pupila – nie tylko psa – powinniśmy podejść na poważnie i ze szczególną starannością. 

Najlepsza karma dla Twojego psa

Zajmujemy się nie tylko prowadzeniem bloga. Naszym głównym zajęciem jest sprzedaż karm dla psów i kotów. Znajdziesz u nas wyjątkowe i smakowite produkty, które pomogą Ci ułożyć zbilansowany jadłospis dla Twojego pupila.

Nasz sklep internetowy KarmaWataha.pl oferuje szeroki asortyment karm dla psów i kotów różnych ras i w różnym wieku. Chcemy, aby jak najwięcej pupili mogło cieszyć się smakiem Karm Wataha, dlatego stale poszerzamy naszą ofertę. Poza tradycyjnymi karmami znajdziecie u nas specjalistyczne karmy bezzbożowe oraz przysmaki dla psów

Co odróżnia karmy Wataha od innych?                     

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki                     
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso                     
  • Jasny i przejrzysty skład                     
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości                     
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)                     
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Karmy Wataha charakteryzują się naturalnością i przejrzystym składem. Wszystkie informacje na temat tego, z czego składa się dany produkt, znajdziesz na etykiecie. Do naszych produktów nie dodajemy konserwantów, sztucznych barwników i polepszaczy smaku. Te substancje nie zawierają właściwości odżywczych - mogą jedynie zaszkodzić. Wiemy, że świadomi właściciele psów i kotów poszukują dla swoich pupili wysokiej jakości karm, które będą je wspierać. W związku z tym stawiamy na sprawdzone surowce pochodzące od lokalnych dostawców. 

Chcemy Was uczulić na to, abyście przyglądali się swoim pupilom i nie bagatelizowali ich niepokojących, “dziwnych” zachowań. Mogą one być objawem różnych dolegliwości i chorób. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z weterynarzem. Tylko specjalista jest w stanie stwierdzić, czy zwierzakowi nic nie dolega. Czasem konieczne okazują się dodatkowe badania, które mogą wykazać poważne problemy ze zdrowiem (jeśli takie są - mogą też potwierdzić, że Twój pupil jest zdrowy!). Działania profilaktyczne są korzystne zarówno dla zwierząt jak i właścicieli - ograniczają cierpienie związane z chorobą i nie są tak kosztowne, jak ewentualne leczenie. 

Zajrzyj do naszego sklepu i przejrzyj ofertę. Z całą pewnością znajdziesz u nas najlepszą karmę dla swojego pupila. 

Na naszym blogu publikujemy więcej porad i ciekawostek dotyczących psów i kotów. Jeśli szukasz więcej informacji, koniecznie przeczytaj nasze ostatnie wpisy:

1. Kynofobia - strach przed psami

2. Zęby u psa - poznaj tajemnice psiego pyska

3. Jaka jest najlepsza karma dla szczeniaka?

4. Skąd się bierze czkawka u psa? 
 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!