Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Z psem na górskim szlaku - o czym pamiętać?
  3. Z psem na górskim szlaku - o czym pamiętać?

Wspólne wyprawy z pupilem po górskich szlakach, to nie tylko świetna forma aktywności na łonie natury, ale również doskonały sposób na zacieśnienie waszych więzi. Wspólne wędrówki pozwalają odkrywać nowe miejsca, cieszyć się przyrodą oraz zdobywać masę nowych wspomnień. Jednak zanim wyruszysz na szlak, zwróć najpierw uwagę na kwestie bezpieczeństwa i komfortu Twojego zwierzaka. Istotne jest niezbędne wyposażenie, wybór odpowiedniej trasy oraz znajomość zasad postępowania w trakcie samej wędrówki. W poniższym artykule przedstawiamy zatem najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas planowania górskiej wyprawy, aby przebiegła ona w pełni bezpiecznie i satysfakcjonująco dla obu stron.  

Co zabrać ze sobą na szlak? 

Planując górską wycieczkę z pupilem, warto najpierw solidnie się do niej przygotować, aby uniknąć wszelkich niepożądanych zdarzeń. Przygotowaliśmy zatem krótką listę rzeczy, o które warto zadbać przed samą wyprawą: 

  • Woda i miska: pamiętajcie, aby zawsze mieć ze sobą wystarczającą ilość świeżej wody oraz miseczkę, do której w każdym momencie będziecie mogli ją dolać. 

  • Jedzenie i przekąski: długa wyprawa może okazać się bardzo wyczerpująca, dlatego zadbaj o wystarczającą ilość karmy, jak również o smakołyki, które dostarczą odpowiednią dawkę energii na dalszą podróż.  

  • Szelki i smycz: dobrze dopasowane szelki są dużo bardziej komfortowe, a ponadto bezpieczniejsze niż zwykła obroża. Natomiast solidna smycz pozwoli Ci w łatwy sposób kontrolować pupila podczas trudniejszych odcinków. 

  • Kaganiec: w niektórych miejscach jest on wymagany, a dodatkowo może być potrzebny w sytuacjach awaryjnych. 

  • Apteczka: nigdy nie wiesz, jakie niepożądane zdarzenia mogą się wydarzyć, dlatego też bardzo ważne jest posiadanie apteczki pierwszej pomocy, w której znajdować powinny się takie akcesoria jak: bandaże, środki odkażające, leki na biegunkę, pęseta, nożyczki, środki na ugryzienia i przede wszystkim książeczka zdrowia. 

  • Płaszcz przeciwdeszczowy: pogoda w górach może być bardzo nieprzewidywalna, dlatego też warto mieć ze sobą coś, co ochroni psa przed wilgocią i wyziębieniem. 

  • Woreczki na odchody: nawet w na górskich szlakach zadbajmy o wspólną czystość i komfort wszystkich turystów. 

  • Ochrona łap: na rynku dostępne są specjalne buty ochronne dla psów lub balsamy ochronne wspomagające ochronę łap przed urazami i podrażnieniami, szczególnie na kamienistych i ostrych odcinkach lub gorących nawierzchniach. 

  • Zabawka lub gryzak: zabierz po prostu coś, co pozwoli psu zrelaksować się podczas przerw. 

Pamiętaj, aby zawsze prawidłowo dostosowywać listę niezbędnych rzeczy do specyficznych potrzeb Twojego czworonoga oraz do warunków panujących na szlaku. Dobre przygotowanie do wędrówki zawsze zapewni odpowiedni komfort i brak obaw o potencjalne niebezpieczeństwa. 

Pies na szlaku – co mówią o tym przepisy? 

Podróżowanie z psem po górskich szlakach wiąże się nie tylko z odpowiednim przygotowaniem, ale także z przestrzeganiem przepisów prawnych, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno turystom, jak i występującej tam dzikiej przyrodzie. 

W wielu Parkach Narodowych oraz rezerwatach przyrody obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania psów. Przed wyruszeniem na dany szlak, koniecznie sprawdź zatem regulamin danego obszaru i obostrzenia odnośnie wprowadzania tam czworonogów. Często zdarza się bowiem tak, że dyrekcja PN nie ma z tym żadnego problemu. Natomiast nie powinniśmy być źli w momencie, gdy w dane miejsce wejdziemy tylko bez naszego pupila. Psy pozostawiają po sobie zapachy, które są obce dla dziko żyjących tam zwierząt i mogą zachwiać ich terytorialnością. W psich odchodach mogą znajdować się również groźne pasożyty, które także mogą zagrażać innym gatunkom. Jeżeli jednak znajdziecie miejsce, w którym czworonogi są mile widziane, to często jednym ze spotykanych obostrzeń jest wymagana smycz, a nawet kaganiec.  

O czym warto pamiętać  

  1. Dobierz trasę dostosowaną do możliwości i kondycji pupila. Unikaj bardzo stromych, długich i trudnych szlaków, w szczególności jeśli Twój pies nie jest do nich przyzwyczajony. 

  1. Upewnij się, że szlak, który wybierasz, jest dostępny dla psów. Niektóre Parki Narodowe oraz rezerwaty przyrody mają bowiem ograniczenia lub wręcz zakazy wprowadzania zwierząt. 

  1. Przed wyruszeniem w trasę, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Unikaj ekstremalnych warunków - nie tylko deszczu i burz, ale także upałów.  

  1. Zaplanuj trasę w taki sposób, aby nie zabrakło na niej miejsc na odpoczynek i prawidłowe nawodnienie pupila. 

  1. Zadbaj o prawidłowe wyposażenie, w tym: woda, jedzenie, smycz, kaganiec, apteczka, płaszcz przeciwdeszczowy, woreczki na odchody, czy preparat na kleszcze. 

  1. Dbaj o czystość - zawsze sprzątaj po swoim podopiecznym. 

  1. Upewnij się, że Twój czworonożny przyjaciel jest dobrze wychowany i nie będzie przeszkadzał innym turystom na trasie. Unikaj także konfliktów z innymi psami, a już na pewno z dzikimi zwierzętami. 

  1. Na koniec zwracaj uwagę na jego stan zdrowia i reaguj od razu, jak tylko zobaczysz jakieś nieprawidłowości. 

Niebezpieczeństwa podczas upałów

Planując górską wycieczkę z pupilem w naprawdę upalny dzień, pamiętaj o tym, aby nie spędzać na wyczerpującym szlaku najgorętszych godzin, w których słońce pali nas najmocniej. W skrajnych wypadkach doprowadzić to może do niebezpiecznego odwodnienia, a nawet do udaru słonecznego. Pamiętaj, jeśli zauważysz u swojego zwierzaka którykolwiek z poniższych objawów, natychmiast podejmij kroki, mające na celu ochłodzenie jego organizmu, a następnie jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem. Jak najszybciej i najłatwiej ochłodzić pupila? Przenieś go w chłodne i zacienione miejsce, daj mu do picia zimną wodę oraz zastosuj okład z wilgotnych ręczników. Szybkie obniżenie temperatury ciała może zapobiec dalszym komplikacjom! Jakie są zatem objawy udaru? 

  • Apatia, pies może być ospały i bardzo osłabiony  

  • Ciężkie i szybkie dyszenie 

  • Problemy z utrzymaniem równowagi i chwiejny chód 

  • Drżenie i drgawki 

  • Podwyższona temperatura ciała   

  • Nadmierne ślinienie 

  • Wymioty i biegunka   

  • W skrajnych przypadkach pupil może także stracić przytomność 

Karmy premium dla psów i kotów                  

Wataha to polska marka karm premium dla psów i kotów. W naszej ofercie znajdziesz karmy dla zwierząt różnych ras i w każdym wieku. Oprócz samych karm, znajdziesz u nas również inne akcesoria, takie jak: szczotki do pielęgnacji sierści, drapaki, żwirki czy różnego rodzaju zabawki.      

Produkty marki Wataha powstają wyłącznie z wysokiej jakości surowców, pozyskiwanych od zaufanych dostawców. Wiemy, jak dużą rolę w życiu zwierząt odgrywa ich dieta, dlatego szczególną uwagę zwracamy na standardy produkcji. Nie używamy zatem żadnych sztucznych dodatków i ulepszaczy. Stawiamy na naturę i prostotę - wszystkie nasze karmy powstają zgodnie z potrzebami żywieniowymi Waszych podopiecznych. Wataha to prosty sposób na zdrowie i szczęście Twojego czworonoga!       

Karma mokra dla psa

Karma sucha dla psa

Przysmaki

Zabawki

Sprawdź nasz blog o zwierzętach       

Zaciekawił Cię ten artykuł, a może pomógł Ci rozwiązać jakiś problem? Sprawdź też inne nasze wpisy! Może akurat któryś z poniższych Cię zaciekawi:       

Nosework – czym jest i jak zacząć?   

Czy pies może jeść wiśnie? 

Bezpieczne plażowanie z pupilem  

Agility dla psa – na czym to polega?  

Wakacje z pupilem - o czym warto pamiętać?

W jaki sposób pomóc pupilowi przetrwać upalne dni? 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!