Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Bezpieczne przewożenie psa w samochodzie - wszystko, co powinieneś wiedzieć
  3. Bezpieczne przewożenie psa w samochodzie - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jak bezpiecznie przewozić psa samochodem? To pytanie pojawia się w głowie każdego właściciela. Niestety, prawo jasno tego nie reguluje, dlatego samodzielnie musimy znaleźć jak najbardziej optymalne rozwiązanie. Sposób bezpiecznego przewożenia psa samochodem zależy w dużej mierze od jego wielkości. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zadbać o bezpieczeństwo psa w czasie podróży autem, przeczytaj dalszą część tego artykułu. 

Przewożenie psa samochodem według polskiego prawa 

Polskie przepisy ruchu drogowego niewiele mówią na temat przewożenia zwierząt ogólnie. W ramach przepisów odnośnie transportu zwierzęta są traktowane jako rzecz - ładunek. Bagaż powinien być zabezpieczony przed przemieszczaniem się po samochodzie, nie może też stanowić zagrożenia dla kierowcy i przeszkadzać w prowadzeniu pojazdu. Co z tego wynika?

Podsumowując powyższe wytyczne: pies nie może dowolnie poruszać się po samochodzie podczas jazdy i nie może przeszkadzać kierowcy. Zwierzę powinno być odpowiednio zabezpieczone - najlepiej przypięte lub umieszczone w transporterze czy klatce. Pies pod żadnym pozorem nie może siedzieć na kolanach kierowcy - stanowi to duże zagrożenie. Nie powinien mieć też wystawionej głowy przez okno - istnieją przypadki, gdzie pies wyskoczył z samochodu w trakcie jazdy. 

Jak przewozić psa samochodem?

Pies w trakcie jazdy musi być zabezpieczony i czuć się bezpiecznie. Wybierając odpowiedni sposób przewożenia kierujemy się przede wszystkim wyobraźnią i rozsądkiem. Pod uwagę należy brać każdy scenariusz, począwszy od przymusowego ostrego hamowania, drobnej stłuczki czy wypadku drogowego. Pies, tak samo jak człowiek, jest narażony na różne urazy. 

To, jak powinieneś zabezpieczyć swojego psa na czas jazdy samochodem zależy przede wszystkim od wielkości pupila. Pod uwagę bierzemy też wielkość samochodu. 

Jak przewozić małego psa?

Szczenięta i psy ras małych z powodzeniem możesz przewozić w transporterze. Zadbaj o to, aby miał on odpowiednią wielkość, tak, aby pies mógł się w nim wygodnie ułożyć. Transporter nie może być jednak zbyt duży - w tej sytuacji istnieje większe ryzyko urazu podczas stłuczki czy wypadku. Na dnie transportera możesz położyć koc, aby pupilowi było wygodniej. Na wszelki wypadek możesz też umieścić w nim matę chłonną. 

Taki transporter oczywiście musimy odpowiednio zabezpieczyć. Jeśli postawisz go na siedzeniu, koniecznie przypnij go pasami. Innym sposobem jest ustawienie transportera na podłodze, za przednimi siedzeniami - w ten sposób nawet w przypadku nagłego hamowania transporter nie ruszy się z miejsca. 

Jak przewozić średniej wielkości psa?

Do przewożenia średniej wielkości psa możesz wykorzystać specjalne pasy bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że pies musi mieć ubrane szelki, nie obrożę - w przeciwnym wypadku może się udusić. 

Jeśli masz większy samochód, np. kombi lub suv, psa średniej wielkości możesz przewozić w transporterze. Transporter dla większego psa będzie zajmował dużo więcej miejsca niż dla małego pupila, dlatego umieszczenie go na kanapie w małym samochodzie będzie problematyczne lub niemożliwe. Transporter z psem średniej wielkości postawiony na tylnych siedzeniach również przypinamy pasem. 

Jak przewozić dużego psa?

Dużego psa z powodzeniem możesz przewozić na tylnych siedzeniach, również przypiętego specjalnym pasem bezpieczeństwa. Niestety, duży pies zajmie całą kanapę, a kiedy usiądzie, najprawdopodobniej zasłoni widok przez tylną szybę. Jeśli nie jest to rozwiązanie dla Ciebie, polecamy kupno klatki do przewożenia psa w bagażniku. Jest to najbezpieczniejsze dla psa rozwiązanie, nawet podczas kolizji. Klatkę dopasuj oczywiście do wielkości psa i bagażnika. 

UWAGA: rozwiązanie z klatką do przewożenia psa jest przeznaczone do samochodów typu kombi itp., które mają duży, otwarty bagażnik. 

Dużego psa możesz też przewozić “luzem” w bagażniku, oczywiście również tylko w bagażniku typu kombi, van czy suv. W tej sytuacji pies również powinien być przypięty specjalnym pasem. Poleca się również zamontowanie w bagażniku kratki, która oddziela go od reszty samochodu.

Akcesoria przydatne do przewożenia psa w samochodzie

Poza klatką, transporterem, szelkami i pasem bezpieczeństwa, możesz zaopatrzyć się w inne akcesoria, które ułatwią Ci wspólne podróżowanie samochodem z psem. Jakie?

  • mata ochronna na kanapę i fotele - dostępna w różnych wariantach, z różnymi rozwiązaniami montowania; mate dobieramy do wielkości auta i rozmiaru psa. Jej zadaniem jest ochrona tapicerki siedzeń przed zniszczeniem i pobrudzeniem, NIE zapewnienie psu bezpieczeństwa podczas jazdy - taka mata to tylko dodatek, który ułatwi utrzymanie porządku w aucie
  • wykładzina do bagażnika - spełnia podobną funkcję jak mata na kanapę i fotele - chroni bagażnik przed zabrudzeniami. Możesz wybrać wariant z osłoną na tył kanapy/foteli i boków bagażnika. Niektóre wykładziny posiadają osłonę na zderzak, aby zapobiec zarysowaniu lakieru pazurami 
  • fotelik dla psa - dobre rozwiązanie dla małych psów. Działają podobnie jak foteliki dziecięce - dla pełnego bezpieczeństwa pies musi być odpowiednio przypięty, a fotelik prawidłowo zamontowany
  • środki uspokajające i na chorobę lokomocyjną - nie każdy pies dobrze znosi podróż samochodem. Niektóre zwierzaki mają nudności, a inne przeżywają spory stres. Niestety, w niektórych sytuacjach podróż samochodem jest konieczna - aby zapewnić pupilowi jak najlepszy komfort w podróży możesz podać mu tabletkę na chorobę lokomocyjną lub środek uspokajający

Podróż z psem samochodem - nigdy luzem!

Przewożenie psa samochodem bez żadnego zabezpieczenia jest nieodpowiedzialne. Pies jest takim samym pasażerem jak człowiek i tak samo może mu się stać krzywda. W niektórych sytuacjach może dojść do tragedii - podczas nagłego hamowania niezabezpieczony pies może chociażby wypaść przez przednią szybę. Pamiętaj, że zabezpieczając pupila na czas podróży dbasz również o swoje bezpieczeństwo. Biegający po aucie pies, który Cię zaczepia i wskakuje na kolana tworzy ogromne zagrożenie! Prowadząc samochód powinieneś skupić się na drodze, mieć dobrą widoczność - roztargniony kierowca może spowodować wypadek. 

Jedzenie w podróży

Wybierając się z psem w podróż nie możesz zapomnieć przecież o jedzeniu dla pupila. Na wycieczkę warto zabrać ze sobą smakołyki, które umilą zwierzęciu podróż i zaspokoją jego głód. Staraj się podawać psu tylko zdrowe przekąski, które będą uzupełnieniem pełnoprawnej diety - bogate w białko i witaminy. 

Watahańskie przysmaki

W naszym sklepie internetowym znajdziesz wyśmienite przysmaki dla psów. Oferujemy naturalne i treningowe przysmaki, pełne wartościowych składników odżywczych. Przysmaki Wataha występują w różnej formie - paluchów, suszonych plastrów oraz chrupiących ciasteczek z dodatkiem owoców ziół i warzyw - dla każdego coś dobrego! 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?           

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso           
  • Jasny i przejrzysty skład           
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości           
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)           
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Karma Wataha dla Twojego pupila

Wataha to również karmy dla psów i kotów - mokre oraz suche, dla pupili różnych ras i w różnym wieku. Oferujemy pełnoporcjowe karmy, bogate w najważniejsze składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Karmy Wataha charakteryzuje naturalność - bez chemicznych dodatków i ulepszaczy, tylko wysokiej jakości surowce pochodzące od sprawdzonych dostawców.

Poszukujesz karmy dla swojego psa lub kota? Koniecznie zajrzyj do naszego sklepu! Wypróbuj karmy Wataha i podziel się swoją opinią.

Na naszym blogu regularnie publikujemy artykuły na temat życia i wychowywania psów oraz kotów. Ostatnio pojawiły się takie wpisy:

1. Cukrzyca u kota - zobacz, jakie sa jej przyczyny, objawy i leczenie

2. Flat coated retriever - opis rasy

3. Nietrzymanie moczu u psa. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i jak im zaradzić

4. Planujesz kupno psa lub kota? Zobacz, jak zweryfikować hodowlę


 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!