Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Temperatura ciała kota - jaka powinna być?
  3. Temperatura ciała kota - jaka powinna być?

Prawidłowa temperatura ciała zwierzaka to podstawa jego zdrowia. Gdy kot ma gorączkę lub przeciwnie zbyt niską temperaturę ciała należy przyjrzeć się jego zachowaniu i samopoczuciu. Może to być pierwszą oznaką tego, że w kocim organizmie nie wszystko funkcjonuje prawidłowo. Koty to zwierzęta ciepłolubne, pokryte futerkiem, które wspiera termoregulację. Jaka powinna być temperatura ciała kota? Kiedy należy się niepokoić i kiedy można mówić o kociej gorączce? Odpowiadamy!

Temperatura ciała kota - jaka powinna być?

Temperatura ciała kota zależy od różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Naturalnie będzie uzależniona od pory roku i temperatury na zewnątrz. Podczas upałów ciało bardziej się nagrzewa, a podczas mrozów temperatura ciała może być nieco obniżona. 

Ponadto temperatura kota zależy od jego cech indywidualnych. Istotna będzie grubość i długość sierści, a także wiek zwierzęcia. 
Prawidłowa temperatura ciała kota jest wyższa niż temperatura ciała człowieka. Dlatego nasze pupile są tak doskonałym termoforem i uwielbiamy je przytulać. Dla dorosłych osobników jest to wynik od 38°C do 39,2°C. U kociąt może być to trochę wyższy wynik i jako górną granicę wyznacza się 39,5°C. Warto zaznaczyć, że mówiąc o temperaturze ciała kota mamy zawsze na myśli temperaturę narządów wewnętrznych. 

Jak zmierzyć temperaturę ciała kota?

Nie jest to wcale proste zadanie. Nie wystarczy przyłożyć termometru do czoła tak jak w przypadku mierzenia temperatury u ludzi. Taki pomiar u zwierząt nie daje miarodajnych wyników. Ciało kota pokrywa sierść, która skutecznie zaburza wyniki badania.

Aby skutecznie zmierzyć temperaturę ciała kota należy zaopatrzyć się w termometr kliniczny do odbytu kota. Najlepiej wybrać taki z elastyczną końcówką, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzeń mechanicznych i obrażeń. W razie trudności z umieszczeniem termometru w odbycie można skorzystać z wazeliny. 

Najlepiej robić to we dwie osoby, samodzielne próby mogą na nic się nie zdać. Nie jest to proces przyjemny dla kota, będzie się bał i zapewne uciekał. Dlatego warto mieć wsparcie, które utrzyma kota nieruchomo, a druga osoba może spokojnie umieścić termometr w odbycie kota. Należy wsunąć termometr na głębokość około 2 cm i dokonywać pomiaru przez około 1 minutę. Takie badanie temperatury jest najskuteczniejsze.
Jeśli nie jesteś w stanie dokonać takiego pomiaru w warunkach domowych, martwisz się, że uszkodzisz narządy kota lub zwierzak skutecznie stawia opór możesz pozostawić to zadanie weterynarzowi. Udaj się do kliniki, a tam zostawisz kota w odpowiednich rękach i dowiesz się jaka jest temperatura jego ciała.

Kiedy kota ma gorączkę?

Temperatura ciała każdego kota to indywidualna sprawa i może się czasami wahać. Istnieje natomiast granica, w której podwyższona temperatura ciała stwarza powody do niepokoju. O gorączce u kota mówić można, kiedy urządzenie pomiarowe wskazuje wynik powyżej 39,3°C. W pojawieniu się temperatury o wysokości 41°C mówimy już o wysokiej gorączce, a 41,5°C może zagrażać życiu zwierzęcia. Pojawienie się u kota takiej wysokiej temperatura jest oznaką ewidentnego zaburzenia funkcjonowania organizmu. Gorączka jest objawem choroby, infekcji, zakażeń i tym podobnych dolegliwości. To ewidentny znak, że należy zbadać stan zdrowia pupila. W chwili jej wystąpienia należy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem. 

Gorączka u kota - co może na nią wskazywać?

Gorączka rzadko kiedy występuje sama w sobie. Towarzyszą jej zazwyczaj inne oznaki złego samopoczucie pupila. Gorączce bardzo często towarzyszą:

  • obniżony apetyt,
  • drgawki,
  • apatia i zmniejszona aktywność,
  • wzmożone pragnienie i spożycie wody,
  • szybkie oddychanie i przyśpieszone bicie serca.

Te objawy powinny nam dać na myśl sprawdzenie temperatury ciała zwierzęcia. Należy pamiętać, że gorączka jest również jednym z objawów innych chorób.

Gorączka u kota - przyczyny

Gorączka może wskazywać na groźniejszą chorobę lub infekcję w organizmie. Może to być:

  • uczulenie,
  • reakcja alergiczna,
  • infekcja bakteryjna,
  • stan zapalny,
  • infekcja grzybicza lub pasożytnicza,
  • uszkodzenie mechaniczne narządów wewnętrznych lub zewnętrznych,
  • choroba nowotworowa,

i wiele innych. Sama gorączka nie jest podstawą do diagnozy choroby. To tylko jeden z objawów, który daje impuls do sprawdzenia stanu zdrowia pupila. Tylko lekarz weterynarii jest w stanie dokładnie zbadać i wskazać przyczynę gorączki u kota. 

Temperatura ciała u kota - jak pomóc kotu podczas gorączki?

Jeśli zauważasz pierwsze oznaki złego samopoczucie u kota postaraj się zadbać o jego komfort codziennego życia. Zapewnij mu dostęp do świeżej wody i zachęcaj do jej picia. Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne do usprawnienia procesu rekonwalescencji. Zadbaj także o dietę kota. Jego posiłki powinny być pełnowartościowe i bogate w białko. Dobrym rozwiazaniem bedzie podawanie kotu mokrej karmy, która dodatkowo nawodni jego organizm. Kiedy masz pewność, że Twój kot zmaga się ze zbyt wysoką temperaturą ciała niezwłocznie udaj się z nim do weterynarza. Tam dostaniesz dokładne wskazówki jak postępować z kotem. Nie należy samodzielnie podawać zwierzęciu żadnych leków ani środków medycznych. Niewskazane są również zimne kąpiele ani okłady. Nie jest to sposób na leczenie kociej gorączki, która może być objawem poważniejszych chorób i wymaga dokładnej diagnozy ze strony weterynarza. Samodzielne próbowanie poradzenia sobie z gorączką może zagrażać zdrowiu zwierzęcia. 

Temperatura ciała kota - podsumowanie

Prawidłowa temperatura ciała kota jest trochę wyższa niż u ludzi. Dlatego też koty to doskonałe przytulanki i grzejniki w jednym. Gdy termometr wskazuje wynik od 38°C do 39,3°C oznacza to, że kot ma prawidłową temperaturę ciała. Jest to jednak kwestia indywidualna. Dobrze jest wiedzieć jaka jest naturalna temperatura osobnika, aby mieć punkt odniesienia w razie wystąpienia objawów infekcji. Nieznacznie większa jest temperatura u kociąt - do 39,5°C. 
Pomiaru należy dokonywać za pomocą specjalistycznego termometru.
O gorączce mówimy, gdy temperatura oscyluje w okolicy 40°C, wtedy należy się niezwłocznie udać do weterynarza, ponieważ taki stan rzeczy może być oznaką poważniejszej choroby. 

Karma Wataha dla Twojego pupila

W naszym sklepie KarmaWataha.pl znajdziesz szeroki wybór karm dla psa i kota. Wiemy, że zdrowa i odżywcza dieta jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego w naszych karmach znajdują się składniki sprawdzonej jakości i wysokiej wartości odżywczej. Wśród naszych karm oferujemy produkty dla kotów w mokrej i suchej formie, a także karmy dla kotów rasowych,  podsumowując - dla każdego coś pysznego!
Dla psów oferujemy karmę z podziałem na rasę, wiek i wagę pupila - dzięki takim kategoriom dostosujesz posiłek do indywidualnych potrzeb Twojego czworonoga.
Jedzenie to także radość i zabawa, dlatego nie zapomnij o wyjątkowych przysmakach, które możesz zaserwować pieskowi podczas spacerów i tresury. Przysmaki treningowe jak i naturalne przysmaki znajdziesz w naszym asortymencie.

Co odróżnia karmy Wataha od innych?  

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki  
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso  
  • Jasny i przejrzysty skład  
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości  
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)  
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Wypróbuj naszych kompozycji smakowych i podziel się z nami swoją opinią!

Po więcej ciekawostek ze świata psów i kotów zapraszamy na naszego bloga. Ostatnio pojawiło się tam kilka ciekawych wpisów:

1. Ile powinnien jeść kot?

2. Papillon - opis rasy

3. Żwirek dla kota - jaki wybrać?

4. Ile powinnien jeść pies?



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!