Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Koty rasowe chorują częściej – prawda czy fałsz?
  3. Koty rasowe chorują częściej – prawda czy fałsz?

Przyjęło się twierdzenie, że koty mieszańce są odporniejsze i chorują rzadziej niż te rasowe. Ponieważ w każdej takiej teorii jest ziarno prawdy, warto się temu przyjrzeć nieco bliżej. Pozwoli to lepiej przygotować się na nowego domownika i jego ewentualne kłopoty zdrowotne. A zatem sprawdźmy, czy koty rasowe chorują częściej?

Obecnie na świecie jest blisko 150 ras kotów. Mało tego, wciąż powstają nowe. Gdyby spojrzeć na to z medycznego punktu widzenia, nie jest to dobre i przeczy prawom natury. Żeby uzyskać pewną cechę jak krótki ogon, niejednokrotnie kojarzy się spokrewnione ze sobą osobniki. Powstanie ras doprowadziło do tego, że pula genów znacząco się zmniejszyła, więc m.in. zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia genowych mutacji. Te z kolei objawiają się różnymi schorzeniami.

 

Koty rasowe chorują częściej niż dachowce?

Prawda jest taka, że w wielu hodowlach ważne jest nie to, by kot miał silne geny, które będą zwiększały na przeżycie. Często na pierwszym planie jest aktualna moda na daną rasę. Sytuacja wygląda gorzej w przypadku nielegalnej hodowli.

Koty rasowe chorują częściej na różne schorzenia, w zależności od rasy niż dachowce. Rodzice dachowca dobrali się ze względu na cechy sprzyjające przetrwaniu. Taki kot nie tylko przeżył narodziny, ale i kontakt z wieloma zarazkami. Jednak nawet w przypadku dachowca lub mieszańca, którego weźmiemy ze schroniska albo którego znaleźliśmy na ulicy, nie daje gwarancji, że kot będzie cały czas zdrowy. Nie możemy więc zaniedbywać wizyt u weterynarza.

 

Rasy kotów chorujące rzadko

Są takie kocie rasy, które chorują wyjątkowo dużo. Do tej grupy zwierzaków zalicza się na przykład sfinksy. Jednocześnie jest parę ras o dość dobrej odporności. Jeśli więc marzymy o rasowym kocie, a przy tym chcemy postawić na zwierzaka cieszącego się zdrowiem, warto mieć to na uwadze. Do tej grupy kociaków należą takie rasy jak towarzyski Maine Coon, czy pochodzący od azjatyckiego lamparta kot bengalski. Mniej chorują również koty brytyjskie krótkowłose, koty tajskie, syberyjskie, europejskie i kartuskie.

 

Kot rasowy czy dachowiec?

Kiedy decydujemy się na przygarnięcie kota, zastanawiamy się, jaki kot będzie do nas bardziej pasował – rasowy czy dachowiec? Na to pytanie nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od naszego budżetu i preferencji. Jeśli zależy nam na kocie rasowym z rodowodem musimy nastawić się, że za takiego kociaka będziemy musieli zapłacić kilka tys. zł. Do tego dochodzą koszty utrzymania, wizyty u weterynarza itd.

Kota rasowego możemy przygarnąć również z adopcji. Niedoświadczeni hodowcy i miłośnicy kotów decydują się na rasowe zwierzaki, którymi później nie są w stanie się zaopiekować. Przygarniając kociaka z adopcji dajemy mu szansę na nowy dom i kochającą rodzinę. Musimy jednak mieć na uwadze, że dorosły kot będzie miał swoje nawyki, które trudniej będzie nam wyeliminować.

Dachowce to poczciwe kociaki, które zazwyczaj mają podobny temperament i charakter, dlatego możemy być bardziej pewni, czego spodziewać się po pupilu. Dachowce są często łatwiejsze i tańsze w utrzymaniu ponieważ nie potrzebują aż tak wymagającej pielęgnacji.

 

Czym karmić kota rasowego, a czym dachowca?

Niezależnie od tego, czy mamy w domu kota rasowego czy dachowca, powinniśmy zadbać o odpowiednią dietę pupila. Zbilansowana dieta jest najważniejsza – to co je twój kot ma wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. W misce każdego kota powinno znaleźć się białko pochodzenia zwierzęcego, witaminy, minerały oraz tłuszcze. Bez tych składników odżywczych koty są narażone na pogorszenie stanu zdrowia, infekcje oraz poważne choroby. Skutki niedoboru poszczególnych składników mogą pojawić się nawet w późniejszym okresie życia zwierzaka.

 

Idealna karma dla twojego kota

Wybierając karmę dla swojego futrzastego kompana, kieruj się przede wszystkim jakością produktu. Unikaj karm, które zawierają konserwanty, sztuczne barwniki i polepszacze smaku. Są to „zapychacze”, które nie mają żadnych wartości odżywczych i nie służą zdrowiu kotów.

Najlepsza karma dla kota to taka, która jest bogata w mięso. Jest ono źródłem białka, podstawowego budulca organizmu. Dobrej jakości karma dla kota w większości składa się z mięsa, resztę mogą stanowić warzywa bądź owoce.

W naszym sklepie internetowym KarmaWataha.pl znajdziesz szeroki wybór karm dla kotów. Nasze produkty są podzielone według różnych kategorii: wieku, masy oraz rasy kotów, dzięki czemu bez trudu znajdziesz idealną karmę dla swojego mruczka.

 

Dlaczego warto wybrać karmę Wataha?

Nasze karmy są naturalne, nie zawierają substancji, które mogą zaszkodzić kotom. Jako producenci dbamy o środowisko naturalne – wykorzystujemy wyłącznie te surowce, które pochodzą od sprawdzonych, lokalnych dostawców.

Karmy Wataha są zamknięte w wygodnych i szczelnych opakowaniach, dzięki czemu na dłużej zachowują świeżość. Naturalny aromat oraz wyjątkowy smak zachęcają do jedzenia nawet najbardziej wybredne zwierzaki.

Nasze doświadczenie na temat potrzeb żywieniowych zwierząt jest poparte wieloletnim doświadczeniem. Składniki naszych karm są specjalnie dobierane i dopasowywane tak, aby karmy finalnie były naj najbardziej wartościowe. Zależy nam na spełnianiu oczekiwań zwierzaków, ale również ich właścicieli, dlatego szczególną uwagę przykuwamy nawet do najmniejszych szczegółów.

Koty zaleca się karmić mokrą karmą, ponieważ ta jest miękka i bardzo wilgotna. Koty są znane z tego, że nie lubią pić wody z miski i trudno jest je do tego zachęcić. Mokra karma pomoże kotu utrzymać odpowiednie nawodnienie.

Karmę mokrą warto uzupełniać suchą karmą. Podając kotu suchą karmę, pamiętajmy o stałym dostępie do świeżej wody.

 

Szukasz więcej informacji na temat kotów? Przeczytaj inne artykuły na naszym blogu. Szczególnie polecamy:

1. Kiedy stosować feromony dla kota?

2. Wąsy u kota: do czego służą?

3. Po co kotu ogon?



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!