Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Po co kotu ogon?
  3. Po co kotu ogon?

Ogon to ozdoba każdego kota. Miłośnicy mruczków często decydują się na daną rasę właśnie ze względu na piękny, puszysty i pokaźny ogon. Powinniśmy wiedzieć, że ta część ciała to nie ozdoba. Koci ogon pełni wiele różnych funkcji, przede wszystkim komunikacyjnych. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć swojego kota, powinieneś zacząć obserwować jego postawę ciała w różnych sytuacjach.

 

Rola kociego ogona

Ogon dla kota jest bardzo ważną częścią ciała. Przyjmuje się, że nie powinien być krótszy niż połowa długości kręgosłupa. Długość ogona mierzy się od punktu pomiędzy łopatkami do jego nasady. 

Ogon ułatwia kotom poruszanie się. Dzięki tej części ciała łatwiej jest im utrzymać równowagę, kiedy chodzą po wąskich powierzchniach. Kiedy skaczą, ogon pomaga utrzymać dobry kierunek i zapewnia bezpieczne lądowanie. Ogon jest przydatny również podczas polowania. Najłatwiej jest to zauważyć u dzikich kotów, np. gepardów. Dzięki ogonowi, w czasie pogoni za antylopą, gepard nie musi zwalniać na ostrych zakrętach.

Zauważyłeś, że gdy twój mruczek ociera się o nogi lub przedmioty w domu, używa do tego również ogona? Na tej części ciała kota znajdują się gruczoły zapachowe. Ocierając ogonem o różne przedmioty, kot zostawia na nich swój zapach.

Ogon dla kota jest też dla niego źródłem ciepła. Kiedy kot kładzie się spać, często owija ciało ogonem, aby skumulować w tym miejscu ciepło. Możemy powiedzieć, że korzysta z niego jak ludzie z kołdry.

 

Komunikacja za pomocą ogona

Ogon kota pełni również bardzo ważną funkcję komunikacyjną. Koty komunikują się pomiędzy sobą nie tylko za pomocą dźwięków, ale również poprzez ruchy ciała. Tak samo próbują „rozmawiać” ze swoimi właścicielami. Jeśli masz problemy ze zrozumieniem swojego mruczka, koniecznie zwróć uwagę na ruchy jego ciała. Dzięki dobrej obserwacji będziesz w stanie rozróżnić, kiedy kot jest głodny, chce się bawić czy jest zdenerwowany.

 

Co oznaczają ruchy kociego ogona?

Warto pamiętać o tym, że ruchy kociego ogona nie oznaczają tego samego co ruchy psiego ogona. Kiedy pies merda ogonem, oznacza to radość, jednak kiedy kot gwałtowanie macha swoim, uderza nim o podłogę, możesz być pewny, że jest poddenerwowany lub ostrzega cię przed atakiem. W takich chwilach lepiej nie próbować głaskać kota i dać mu chwilę na uspokojenie się.

Kiedy wchodzimy do domu, kot bardzo chętnie nas przywita. Będzie ocierał się o nogi, zaglądał do toreb i prowadził nas do dalszej części mieszkania. Może też drapać pionowe przedmioty. W tym czasie jego ogon będzie wyprostowany i uniesiony ku górze.

Zadowolony i spokojny kot będzie miał luźny i odprężony ogon. Kiedy coś go zainteresuje, zacznie poruszać końcówką ogona, może podnieść głowę i nasłuchiwać. W sytuacji, gdy mruczek poczuje się zagrożony, ogon będzie trzymał blisko ciała, ale zacznie nim nerwowo poruszać. Zaniepokojenie może objawiać w podobny sposób, jednak zauważymy pewną zmianę w postawi jego ciała – przykurczone łapy i obniżony zad – kot wtedy wygląda na przyczajonego. W przypadku, gdy kot spodziewa się większego zagrożenia, boi się i czeka na rozwój wydarzeń, możemy zaobserwować, że zastyga w bezruchu, szybciej oddycha, a jego oczy stają się duże i czujne. W tym czasie ogon może mieć podwinięty pod siebie lub trzymać go blisko ciała. Co oznaczają inne ruchy ogona i pozycje kota?

 

  • Machanie ogonem, gdy siedzi – może być oznaką rozdrażnienia, ale w tym czasie kot bada, co się dzieje
  • Wyprostowany, uniesiony ogon – przyjazna postawa, kot cieszy się na nasz widok (taką postawę przyjmuje witając nas, gdy wracamy do domu), mruczek jest skory do zabawy i pieszczot
  • Wolne machanie ogonem – kot może być delikatnie zdenerwowany
  • Nastroszony ogon – może oznaczać strach i obawę, ale również gotowość do ataku
  • Rytmiczne uderzanie ogonem – kot przygotowuje się do czegoś, zwykle właściciele wiedzą, co może nastąpić po takim zachowaniu ich kota
  • Wyprostowany/leżący ogon z drgającym czubkiem – pupil wyraża swoje zainteresowanie

 

To tylko podstawowe wskazówki, które pomogą ci w zrozumieniu zachowania twojego kota. Aby usprawnić waszą komunikację, staraj się go bacznie obserwować, a po krótkim czasie będziesz w stanie rozpoznać, kiedy twój kot prosi cię o jedzenie, zabawę, kiedy domaga się pieszczot, a kiedy lepiej zostawić go w spokoju.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!