Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kiedy stosować feromony dla kota?
  3. Kiedy stosować feromony dla kota?

Są takie zapachy, które w szczególny sposób oddziałują na organizm. Nie bez powodu tak powszechna stała się aromaterapia. Jednak nie wszystkie zapachy musimy czuć. Wystarczy spojrzeć na feromony dla kota. Mogą działać na kota pobudzająco albo uspokajająco, a my ich nie wyczujemy.

Koty mają bardzo czuły węch, przez co czują znacznie więcej niż ludzie. Świat zapachów jest dla nich bardzo ważny i właśnie to stoi u podstawy stosowania feromonów. Czym są feromony dla kota i kiedy się je zaleca?

 

Czym są kocie feromony?

Feromony są zapachami składającymi się z wielu związków chemicznych. Wytwarzają je zwierzęta i rośliny. Zapachy te są bardzo ważne w komunikacji międzygatunkowej. U kotów za wydzielanie feromonów są odpowiedzialne gruczoły znajdujące się pod łapkami, na policzkach, przy ogonie, odbycie i obok ujść moczowo-płciowych. Koty wykorzystują je nie tylko do komunikacji z innymi kotami, ale do porozumiewania się z innymi zwierzętami.

W zależności od tego, który z gruczołów odpowiada za produkcję danych feromonów, ich zastosowanie jest inne. Przykładowo feromony obecne w moczu kot wykorzystuje do znaczenia terytorium. Jeśli kot czuje zagrożenie, zapach jest intensywniejszy. Z kolei feromony policzkowe działają uspokajająco i łagodzą agresję.

 

Po co kotom feromony?

Koty feromonów używają do komunikacji. Wspomnieliśmy o tym, że gruczoły wydzielające feromony znajdują się w kilku miejscach na ciele kota. Za co są odpowiedzialne poszczególne kocie feromony?

  • Feromony wydzielane przez gruczoły twarzowe – jest ich 5, ale znamy funkcję jedynie dwóch z nich. Feromon F3 służy do oznaczania przedmiotów, które kot już zna i czuje się wokół nich bezpiecznie. Za pomocą F4 koty oznaczają siebie nawzajem, co niweluje agresję i walkę o terytorium.
  • Feromony z gruczołów potowych – gruczoły potowe wydzielające feromony znajdują się na łapach. Zaczynają pracować, gdy kot czuje się zagrożony lub zestresowany.
  • Gruczoły znajdujące się w okolicach ogona – nie znamy funkcji feromonów wydzielanych przez te gruczoły. Przypuszcza się, że służą do odróżniania płci.
  • Feromony z gruczołów sutkowych – te feromony mają działanie uspokajające zarówno na kocięta jak i dorosłe koty.
  • Feromony w moczu i innych wydzielinach – feromony zawarte w moczu służą głównie do znaczenia terytorium, ale też do zakomunikowania gotowości płciowej.

 

Rodzaje syntetycznych feromonów

Syntetyczne feromony możemy z powodzeniem kupić w internetowych i stacjonarnych sklepach zoologicznych. Producenci oferują kilka rodzajów feromonów dla kotów. Jednymi z najpopularniejszych są feromony, które wkładamy do kontaktu – wyglądem przypominają odświeżacz powietrza. Feromony możemy rozpylać również za pomocą specjalnego dyfuzora lub sprayu. Możemy również skorzystać z obroży feromonowej, którą zakładamy kotu jak klasyczną obróżkę. Syntetyczne kocie feromony możemy aplikować również w konkretne miejsca za pomocą pipety – np. na drapak.  

 

Kiedy sięgnąć po feromony dla kota?

Co prawda nie naturalne, ale syntetyczne feromony dla kota podaje się zwierzakowi podczas różnego rodzaju terapii behawioralnych. Najczęściej odpowiadają feromonom policzkowym, a więc mają działać uspokajająco. Zaleca się je wtedy, kiedy kociak przeżywa silny stres. Jeśli czeka nas poważna zmiana jak przeprowadzka, mogą nam się przydać.  

Oprócz tego do kupienia są feromony, które pomogą nam zachęcić pupila do korzystania z drapaka, łagodzące agresję, czy wspierające budowę zaufania między dwoma kotami. W zależności od tego, po jaki preparat sięgniemy, będzie on stymulować inny obszar mózgu. Opinie na temat ich skuteczności są wśród kocich opiekunów podzielone. Prawda jest taka, że wszystko zależy od tego, z jakiego powodu zamierzamy kupić feromony i jakie są predyspozycje kota. Poza tym nie możemy ich traktować jako stały element codzienności, bo poważniejszym problemom powinien przyjrzeć się weterynarz i behawiorysta.

 

 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!