Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Czesanie psa – czy warto, jak często i czym to robić?
  3. Czesanie psa – czy warto, jak często i czym to robić?

Czesanie psa ma na celu utrzymanie jego atrakcyjnego wyglądu jak i zadbanie o jego zdrowie. Liniejąca sierść może stanowić problem dla domowników, a mieszkanie w tym czasie wymaga dodatkowego sprzątania. Systematyczne czesanie psa pomaga w zapanowaniu nad wypadającą sierścią i zapewnia wygodę zwierzęciu.

 

Dlaczego warto czesać psa?

Czesanie psa pozwala przede wszystkim zadbać o stan skóry zwierzaka. Ma to również wpływ na stan jego sierści, która regularnie się zmienia, a wyczesywanie jej zapobiega nadmiernemu wypadaniu. Wpływa też pozytywnie na krążenie krwi. Zadbana sierść stanowi ochronę przed bakteriami i drobnoustrojami. Zadbana sierść to jeden z elementów zdrowia psa. Mycie i czesanie zapobiega sklejaniu się sierści oraz pomaga zachować higienę czworonożnego zwierzaka.

Czesanie psa to również moment, w którym można sprawdzić stan jego skóry. Należy oglądać co jakiś czas stan naszego psa, sprawdzić czy nie pojawiły się rany, ugryzienia albo kleszcze.

Jak często czesać psa?

Częstotliwość szczotkowania to bardzo indywidualna kwestia. Zależy przede wszystkim od rasy psa, ale także jego wielkości, pory roku czy typu sierści. Zdecydowanie więcej czesania będą potrzebowały psy krótkowłose, w przypadku których już czesanie raz w tygodniu może być satysfakcjonujące i wystarczające. Te psy nie mają problemu z plątaniem się sierści i nie wymagają nadmiernej pielęgnacji.

Psy długowłose to bardziej wymagające osobniki. Zaleca się czesanie ich kilka razy w tygodniu, najlepiej co drugi dzień. Pozbycie się nadmiaru sierści jest szczególnie ważne u długowłosych psów, trzeba zrobić miejsce na nową.

Czym czesać psa?

Narzędzie do pielęgnacji może mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia rytuału czesania. Nie może być za twarde, aby nie zranić psa, ani za miękkie – musi przecież wyczesać sierść. Do czesania wystarczy szczotka, których wybór na rynku jest znaczący. Mamy szczotki na rączce, zakładane na dłoń, zamykane, plastikowe i metalowe. Kształt i materiał z jakiego jest wykonana powinny odpowiadać osobistym preferencjom właściciela. Metalowe szczotki będą bardziej wytrzymałe niż te z plastiku czy włosia naturalnego. Mogą też odrobinę mocnej czesać i drapać. Przy zakupie szczotki należy zwrócić uwagę na rasę, wielkość i potrzeby psa. Mała szczotka z krótkimi ząbkami sprawdzi się u małego buldoga, a niekoniecznie u bernardyna. Dla dużych psów potrzebna będzie duża szczotka. Im grubsza sierść tym szerszy powinien być rozstaw igieł.

A może grzebień dla psa?

Grzebień również będzie dobrym wyborem, szczególnie dla psów długowłosych. Jest to jednak wolniejsze w pracy narzędzie, wykorzystywane głównie przez groomerów, którzy potrzebują tak precyzyjnych przyrządów do strzyżenia pupili.

Od czego zacząć czesanie psa?

Jeżeli już mamy narzędzie to czas wdrożyć działanie. Może to wcale nie być takie proste i trzeba się liczyć z oporem ze strony czworonożnego domownika. Najbardziej korzystną sytuacją jest zaznajomienie ze szczotką psa, który jest jeszcze szczeniakiem. Uczy się pierwszych sztuczek i komend, poznaje otoczenie i wyrabia swoje nawyki. Ważne jest zaufanie psa do właściciela. Jeśli będzie czuł się bezpiecznie nie powinien unikać szczotki – jest to przecież przyjemny zabieg, nie wyrządzający mu krzywdy. Jeżeli od pierwszych miesięcy życia pies pozna przyjemność czesania wymagana będzie konsekwencja ze strony właściciela. Przyłożenie szczotki do ciała psa, spokój, delikatne ruchu, żadnych krzyków i agresywnych zachowań – to sposób na zaprzyjaźnienie pieska z narzędziem do czesania sierści.

Jak zacząć czesać dorosłego psa?

Jeżeli z jakiś przyczyn Twój pies nie był dotychczas czesany, a chciałbyś wprowadzić ten rytuał w jego życie nic nie stoi na przeszkodzie. Będzie to jednak trudniejszy proces. Zwabienie psa pod włosy szczotki i czesanie może się spotkać z oporem. Warto oswajać psa stopniowo, od krótkiego i delikatnego przeczesywania. Możesz zachęcić swojego psa nagrodą, obiecać spacer albo zaoferować jakiś smakołyk. Każda przynęta uraduje Twojego psa, a z czasem pozna, że takie czesanie sprawia mu frajdę i przynosi ulgę dla skóry.

Jak czesać psa?

Przede wszystkim delikatnie i z wyczuciem. Pies to bardzo czułe zwierzę, a skóra pod sierścią jest wrażliwa. Nie wskazane są żadne gwałtowane ruchu, szarpnięcia czy mocne przyciskanie szczotki do ciała. Zaleca się płynne przejścia. Najlepiej zacząć od karku psa i razem z włosem kierować się szczotką do ogona. Nie przeskakiwać gwałtownie na inne części ciała. To sprawia, że pies się denerwuje i nie jest w stanie przewidzieć następnego ruchu. W sytuacji kołtunów zapewne będzie potrzebne bardziej precyzyjne narzędzie czy grzebień, może trochę więcej precyzji. Nie należy używać jednak siły. To może nie tylko zranić zwierzę, ale również je wystraszyć i sprawić, że nie będzie już takie chętne do tego zabiegu pielęgnacyjnego.

Karma Wataha dla Twojego psa

Każdy zwierzak potrzebuje indywidualnego podejścia, odpowiedniej pielęgnacji jak i żywienia. Zdajemy sobie sprawę, że Twój pupil potrzebuje pełnowartościowych posiłków, które dostarczą mu energii. Dobre odżywianie wpływa również na stan sierści Twojego psa, a ona na całą jego prezentację.

Karma Wataha w swojej ofercie ma różnego rodzaju karmy dla psów, które zadbają o odżywienie Twojego psa. Ich skład jest czysty i łatwy do odczytania, składniki potrzebne do ich przygotowania są najwyższej jakości, a mięsa pochodzą ze sprawdzonych hodowli.

Opornego na czesanie pupila mogą szczególnie zainteresować przysmaki dla psów. Mają formę paluchów z wysoką zawartością mięsa, a także suchych kulek z mięsa, warzyw i owoców.

Co odróżnia karmy Wataha od innych?              

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki              
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso              
  • Jasny i przejrzysty skład              
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości              
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)              
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat 

Odpowiednie odżywianie oraz nawodnienie to podstawy funkcjonowania zwierzęcego organizmu. Zadbaj o to, żeby Twojemu pupilowi nigdy nie zabrakło jedzenia i miski z czystą wodą.

Najlepszy wybór karmy dla kotów i psów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma mokra dla psa Karma sucha dla psa

Więcej informacji ze zwierzęcego świata znajdziesz na naszym blogu. Oto kilka ostatnich wpisów, które dla Ciebie przygotowaliśmy:

DLACZEGO KOT BIEGA PO DOMU?

KUWETA DLA KOTA – JAKĄ WYBRAĆ?

SPACER Z KOTEM? DOBRY POMYSŁ CZY NIEKONIECZNIE? 

JAK PODAĆ KOTU TABLETKĘ?



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!