Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Dlaczego kot biega po domu?
  3. Dlaczego kot biega po domu?

Koty są znane z tego, że przesypiają większą część swojego życia. Jednak każdy właściciel mruczka dobrze wie, że w końcu przychodzi pora na harce. Zastanawiasz się, dlaczego Twój kot w jednej chwili leży na kanapie, a za sekundę zaczyna biegać po całym domu? Na pewno ma swoje powody. Jakie? Wyjaśniamy. 

 

Twój kot biega jak zwariowany? Nie martw się, to normalne 

Koty niewychodzące, czyli takie, które nie mają dostępu do ogródka, poprzez bieganie po mieszkaniu wyładowują swój nadmiar energii. Ich jedyną rozrywką jest oglądanie świata przez okno lub zabawa z właścicielem, jednak nie zawsze to wystarcza.  

Podczas biegania po domu, koty często zaczynają wydawać charakterystycznie dźwięki, które możesz zazwyczaj usłyszeć podczas ich szaleństwa. Mamy wtedy do czynienia z “kocią głupawką”, która profesjonalnie nazywa się FRAP lub cat zoomies. W tym czasie najlepiej nie wchodzić kotu w drogę i pozwolić mu się wyszaleć lub spróbować się z nim pobawić, np. laserem bądź wędką. Szczególnie ciekawie zaczyna się robić wtedy, gdy w domu mamy więcej niż jednego kota – pupile zaczynają wygłupiać się razem, co często doprowadza właścicieli do łez (oczywiście ze śmiechu).  

 

Przyczyny kociej głupawki  

Główną przyczyną FRAP jest nadmiar energii u kotów, którą muszą jakoś spożytkować. Zazwyczaj robią to w ciągu dnia - często o tej samej porze – lub w nocy. Co jeszcze może wpływać na to, że Twój kot zaczyna biegać jak szalony? 

Nagłe zrywy mruczków mogą być spowodowane naśladowaniem zachowania drugiego kota, który z nami mieszka – mruczki mogą nakręcać siebie nawzajem. Takie zachowanie możemy zaobserwować też, gdy pupil rozpoczyna gonitwę za muchą lub innym robakiem. Nocne harce najczęściej są spowodowane nudą lub wstaniem właściciela z łózka - koty nagle pojawiają się znikąd i polują na nasze stopy w ciemności.  

Inną przyczyną kociego szaleństwa mogą być również problemy na tle nerwowym. Jeśli zauważysz niepokojące symptomy u swojego pupila, koniecznie udaj się do weterynarza. Możesz też zasięgnąć rady behawiorysty.

FRAP – kiedy zacząć się martwić?  

Nadpobudliwość u kota może pojawić się wtedy, kiedy zwierzak jest zestresowany. Przyczyn takiego stanu może być wiele, dlatego bardziej uważnie przyjrzyj się zachowaniu pupila i sytuacjom, w których zaczyna szaleć. Do jednych z najpopularniejszych przyczyn stresu u kota zalicza się m.in.: pojawienie się nowego członka rodziny, towarzystwo drugiego kota, zmiana otoczenia, częste pojawianie się obcych ludzi (gości), nieobecność osoby, z którą kot jest mocno zżyty, w przypadku kociąt - zbyt szybkie odebranie malucha od matki.  

 

Jak pomóc zestresowanemu kotu? 

Najlepszym sposobem na pomóc zestresowanemu mruczkowi jest wyeliminowanie stresujących go bodźców. W niektórych sytuacjach może to być bardzo trudne, np. kiedy w rodzinie pojawia się dziecko. W takich przypadkach radzimy skorzystanie z porad behawiorysty, który indywidualnie oceni sytuację i pomoże Wam rozwiązać problem. Co jeszcze możemy zrobić? 

Spróbujmy pokazać kotu, że to, czego się boi i co go stresuje, wcale nie jest takie straszne. Możemy powoli oswajać pupila z nową sytuacją, zapoznawać z nią w miarę jego chęci i możliwości. Możemy wykorzystywać do tego przysmaki i mówić do kota łagodnym głosem.  

To, w jaki sposób przystosowałeś swoje mieszkanie dla kota również ma znaczenie. Koty lubią się chować, kiedy znajdują się w niekomfortowej dla nich sytuacji. Sprawdź, czy zapewniłeś swojemu pupilowi odpowiednie do tego warunki. Dobrze sprawdzą się tutaj półki zamontowane na ścianie na bezpiecznej wysokości, skąd mruczek będzie mógł obserwować to, co dzieje się dookoła niego. Warto też zainwestować w koci domek lub zaaranżować go własnoręcznie - średnich rozmiarów karton zrobi robotę. W środku możesz położyć poduszkę, kocyk lub inny miękki materiał. Dzięki temu kot będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo.  

W skrajnych sytuacjach mogą Wam się przydać specjalne kocie feromony, o których więcej pisaliśmy tutaj. Działają one uspokajająco na kota i sprawiają, że ten nie odczuwa tak dużego stresu.  

 

Najedzony kot to szczęśliwy kot 

Na samopoczucie i zdrowie Twojego kota ma wpływ nie tylko otoczenie, w którym przebywa, ale również jego dieta. Posiłki są dla niego głównym źródłem energii i substancji odżywczych, dzięki którym jest zadowolony i zdrowy. Miej to na uwadze, kiedy wybierasz karmy dla swojego mruczka. Niedobory poszczególnych składników mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem i do poważnych chorób, które mogą pojawić się nawet po dłuższym czasie.  

 

Dobra karma dla kota – czyli jaka? 

Dobra karma dla kota to taka, która nie tylko jest smaczna. Taka karma przede wszystkim powinna zawierać jak najwięcej różnorodnych składników odżywczych, których Twój mruczek najbardziej potrzebuje. Mowa tu głównie o białku, minerałach oraz witaminach – to właśnie one wspierają pracę całego kociego organizmu.  

Jakość karmy dla kota również jest ważna. To, że produkt będzie zawierał sporo mięsa, trochę warzyw i owoców nie gwarantuje dobrego źródła składników odżywczych. Istotne jest przede wszystkim to, skąd pochodzą surowce wykorzystane do produkcji karmy, w jaki sposób zostały przetworzone i co tak właściwie trafiło do opakowania. Takie informacje możesz znaleźć na etykiecie karmy, gdzie zawsze jest podany skład produktu.

O tym, jak czytać składy karm, aby czegoś się z nich dowiedzieć przeczytasz tutaj.

Karma Wataha dla Twojego kota 

Dobrej jakości karmy dla kotów, które są przygotowywane wedle specjalnych receptur, z przemyślanymi (i czytelnymi składami) znajdziesz w naszym sklepie internetowym KarmaWataha.pl. Oferujemy również karmy i przysmaki dla psów. W asortymencie posiadamy karmy odpowiednie dla zwierząt różnych ras i w różnym wieku, znajdziesz u nas też specjalistyczne karmy bezzbożowe.  

 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?             

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki             
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso             
  • Jasny i przejrzysty skład             
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości             
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)             
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat  

Zależy nam na zdrowiu i dobrym samopoczuciu Waszych ukochanych pupili, dlatego szczególną uwagę zwracamy na to, co trafia do opakowań z naszymi karmami Wataha. Wybieramy wyłącznie dobrej jakości surowce, które pozyskujemy od sprawdzonych lokalnych dostawców.  

 

Swojego mruczka możesz karmić zarówno mokrą jak i suchą karmą. Te dwa rodzaje karm dla kotów bardzo dobrze się uzupełniają i zapewniają zwierzakom dostęp do różnych smaków i konsystencji. Jeśli zdecydujesz się na podawanie kotu suchej karmy, pamiętaj, aby zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody.  

Karmienie mruczka wyłącznie suchą karmą nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ koty rzadko piją wodę z miski, przez co w takim przypadku narażasz pupila na odwodnienie. Dietę kota najlepiej uzupełniać “mokrymi” przysmakami, które są wilgotne i stanowią dla niego dodatkowe źródło nawodnienia. 

 

Zajrzyj do naszego sklepu – z całą pewnością znajdziesz tam pyszną i zdrową karmę dla swojego kota! 

 

Najlepszy wybór karmy dla kotów i psów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma mokra dla kota Karma sucha dla kota

Regularnie publikujemy różne ciekawostki na temat życia psów i kotów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie odwiedź naszego bloga. Ostatnio pisaliśmy o:

1. Kuweta dla kota - jaką wybrać?

2. Te rośliny są niebezpieczne dla Twojego kota. Zobacz, czy masz je w swoim domu

3. Warzywa dla psa - jakie wybrać?

4. Psy z włosami - 5 najpopularniejszych ras



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!