Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Spacer z kotem? Dobry pomysł czy niekoniecznie?
  3. Spacer z kotem? Dobry pomysł czy niekoniecznie?

O ile wychodzenie z psem jest oczywiste i powszechne wśród właścicieli pupili, to kwestia kota na smyczy dalej pozostaje niejasna. Jak jest w rzeczywistości? Można czy nie można? Na smyczy czy bez? Jak przygotować mruczka do spotkania ze światem zewnętrznym i czy w ogóle jest to potrzebne.  

Kot na smyczy? Tak, ale nie każdy 

W tym przypadku wiele zależy od osobowości danego osobnika. Wyjście z kotem, który do tej pory życie spędził w m2 mieszkania to nie lada wyzwanie i może spotkać się z oporem. Samo przygotowanie do spaceru wymaga zorganizowania. Należy zaopatrzyć się w szelki, których założenie zwierzęciu już może naruszyć jego strefę komfortu. Jeżeli takie ograniczenie powoduje stres i ewidentne niezadowolenie naszego pupila to mała szansa, że spacer w ogóle dojdzie do skutku. Wtedy warto po prostu odpuścić – nic na siłę, kot pozostając w swoim ulubionym, komfortowym środowisku to szczęśliwy kot. 

Możliwe, że  jednak Twojemu pupilowi spodoba się nowe wdzianko i od rana będzie drapał w drzwi, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Jeśli już poczuje się komfortowo i odnajdzie potrzebę korzystania  z trawników spoczywa na Tobie duży obowiązek. Przyzwyczajenie go do spacerów sprawi, że będzie chciał wychodzić codziennie, a Ty - chcą czy nie chcąc razem z nim. 

Jak przygotować zwierzaka do nowej przygody? 

Przede wszystkim nie wszystko na raz. Wpadnięcie do domu z nową smyczą, szybkie zapięcie i wyjście w plener na pewno spotka się z oporem, a także zestresuje kociaka. Warto zacząć od powolnego przyzwyczajania, na początek zakładanie szelek na kilka minut dziennie, później wdrożenie smyczy i spacerów po korytarzu. Jeżeli pupil przyzwyczai się do przywiązanego gadżetu można stopniowo wdrażać wyjścia na łono natury. Możesz spróbować różnych form stosowania przynęt. Nowa zabawka czy smakołyk z pewnością zainteresują twojego kota i skłoni go ku wędrówce do drzwi wyjściowych.  

W ofercie naszego sklepu KarmaWataha.pl znajdziesz wiele przysmaków wykonanych z surowców o wysokiej jakości, których smakowitość zachęci twojego pupila do spaceru. Jeżeli już spacer dojdzie do skutku i zakończy się sukcesem również warto wynagrodzić kota miską jedzenia, które zapewni mu odpowiednie wartości odżywcze, witaminy, będzie pozbawione konserwantów i ucieszy go pysznym smakiem. Nasze karmy dla kotów znajdziesz tutaj

Co odróżnia karmy Wataha od innych? 

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki 
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso 
  • Jasny i przejrzysty skład 
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości 
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw) 
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat 

Chcemy wyjść z kotem na spacer – jaką smycz wybrać? 

Odpowiednie akcesoria zapewnią Twojemu kotu bezpieczeństwo. Warto wybrać smycz, która będzie wystarczająco długa, aby Twój kot w otwartej przestrzeni, gdy nie zagrażają mu żadne obiekty czy inne zwierzęta miał dużo swobody. Zbyt krótka smycz ogranicza zabawę i nie przynosi relaksacji, jaką ma za zadanie spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dobrą opcją będzie smycz regulowana, która rozwija się i zwija w zależności od ruchu zwierzaka. Zazwyczaj posiada plastikową obudowę i wygodny dla właściciela uchwyt. Trafny wybór akcesoriów obniży poziom stresu kota i umożliwi czerpanie przyjemności ze spaceru, również panu. 

Smycz dla kota jest – to teraz obroża czy szelki? 

Naturalnie smycz trzeba do czegoś przypiąć. O ile w kwestii psa obroża jest najczęstszym wyborem, tak dla kota może nie być to bezpieczne. W tym przypadku bardziej racjonalnym będzie ubranie kota w szelki, które zapewnią lepszą stabilizację, a siła spowodowana pociągnięciem smyczy rozłoży się na całe ciało zwierzaka. Obroża z racji tego, że obejmuje tylko okolice szyi może doprowadzić do większych uszkodzeń, ran czy kontuzji zwierzęcia. Wygodne szelki i długa smycz to najlepszy pierwszy krok do zaprzyjaźnienia pupila z wycieczkami na świeżym powietrzu. Nie zapominaj również o aspektach wizualnych, zawsze to przyjemniej wyjść do ludzi z kotem na smyczy w ulubionym kolorze czy ubranym w nowoczesne szelki. Te małe aspekty mogą polepszyć komfort wędrówek. 

Jeżeli nie smycz to może luzem? 

Alternatywą dla bardzo opornych kotów, a zdeterminowanych właścicieli mogą być spacery bez smyczy. Czy jest to bezpieczne? Kot wypuszczony luzem jest narażony na atak innych zwierząt, wypadek komunikacyjny czy nawet wpadnięcie do studzienki kanalizacyjnej. Brak smyczy powoduje brak kontroli nad zwierzęciem i nawet najbardziej posłuszny kot może znaleźć się w obliczu zagrożenia. Wybierając miejsce należy wziąć pod uwagę ewentualne niebezpieczeństwo. 

Ponadto jesteś odpowiedzialny za zwierzaka zarówno w domu jak i na ulicy. Za wszelkie wypadki czy zniszczenia spowodowane przez Twojego pupila musisz ponieść koszty i wszelką karę z tym związaną. 

Te koty lubią wychodzić na spacer! Top 3  

Każda rasa kota ma swoje specyficzne cechy. Wśród tych zwierząt znajdą się również takie, dla których spacerowanie będzie szczególnie przyjemne i mają większy potencjał na czerpanie przyjemności z noszenia szelek niż inne rasy. Będzie to: 

- Kot syjamski – bardzo ciekawskie zwierzę, pełne energii, ale też bardzo inteligentne. Gdy dojrzy jakiś cel z pewnością uparcie będzie dążyć do jego zbadania. Zatem właścicielu – bądź czujny i obserwuj swojego pupila. 

- Kot bengalski – chociaż wygląda drapieżnie zaliczany jest do przyjaznych i udomowionych kotów, uwielbia aktywność fizyczną, jest bardzo skoczny, bystry i chętnie uczy się nowych trików, zatem i wyzwanie jakim jest spacer może być dla tego kota dużą przyjemnością. 

- Kot burmski – potrzebuje dużo uwagi i nie opuści jakiekolwiek show, poza tym nie jest płochliwy, a więc idealnie poradzi sobie w naturalnych warunkach i spodoba mu się skupienie uwagi właściciela tylko na jego postaci. 

Spacer z kotem - podsumowanie 

Jak widać nie ma przeszkód do spacerowania z kotem, o ile on sam nie stanowi oporu. Warto spróbować wdrożyć tę rozrywkę do jego życia licząc się z tym, że może stać się to obowiązkiem właściciela. Nic na siłę, a wszystko z wyczuciem. Zarówno kot i właściciel powinien czerpać przyjemność ze spaceru, a unikać stresów z tym związanych. Wszystko w ramach rozsądku i radości. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego kota, pamiętaj o regularnych szczepieniach i odrobaczeniach, nawet jeśli nie zamierzasz z nim spacerować.  

Każdy kot to indywidualna jednostka i ma swoje upodobania, możesz spróbować i sprawdzić czy akurat Twojemu kotu spodoba się spędzanie czasu na świeżym powietrzu. 

Wpadnij na naszego bloga. Piszemy o rasach psów i kotów, publikujemy porady oraz ciekawostki na temat naszych czworonożnych przyjaciół. To kilka naszych wpisów:

1. Alergia pokarmowa u psa. Jaka dieta dla psa alergika?

2. Skąd się bierze czkawka u psa?

3.  Jak podać kotu tabletkę? 

4. Welsh Corgi Pembroke - wymagania, pielęgnacja i żywienie

Najlepszy wybór karmy dla kotów i psów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma mokra dla kota Karma sucha dla kota


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!