Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Jak podać kotu tabletkę?
  3. Jak podać kotu tabletkę?

Nie zawsze podanie leku wiąże się z jakąś poważną chorobą, czasem jest to na przykład preparat na odrobaczanie. My wiemy, że to dla zdrowia naszego pupila, ale on nie. Tym samym niekoniecznie będzie chciał go przyjąć. Jak podać kotu tabletkę?


Każdy, kto choć raz próbował podać kotu tabletkę, wie, że to wcale nie jest proste. Wydawałoby się, że wystarczy ją wymieszać z kocią karmą. Niestety, w większości przypadków to nie przejdzie. Koty są zwierzętami o bardzo czułym węchu i od razu zauważą, że jedzenie pachnie inaczej. Co w takim razie możemy zrobić? Jak podać kotu tabletkę szybko i bez większego stresu?


Tabletka trafia bezpośrednio do pyszczka

Części leków nie można rozdrabniać, więc nie pozostaje nam nic innego, jak włożyć tabletkę do pyszczka. Jedna osoba musi przytrzymać kociaka, druga otwiera mu pyszczek, po czym wkłada preparat do gardła po linii języka. Musimy przytrzymać zamknięty pyszczek tak długo, aż będziemy mieć pewność, że zwierzak połknął lekarstwo. Następnie podajemy zwierzakowi wodę albo mokrą karmę. W ten sposób zapobiegamy utknięciu tabletki w przełyku.

Jeśli tabletkę można rozdrabniać, to też możemy ją podać do pyszczka, ale wcześniej rozdrabniamy, mieszamy z wodą i podajemy strzykawką. Strumień ma trafić na policzek, aby kociak się nie zakrztusił.


Jak podać kotu tabletkę w mokrej karmie?

O ile mieszanie z suchą karmą na niewiele się zda, to połączenie tabletki z karmą mokrą może pomóc. Jeżeli lek ma naturalny zapach i smak, to możemy go zostawić w całości. W przypadku innych musimy tabletkę rozdrobnić i bardzo dokładnie wymieszać z jedzeniem, najlepiej sięgnijmy po ulubiony koci przysmak. Ponieważ jednak i w takiej wersji wiele kotów wyczuwa obecność leku, poleca się włożenie tabletki w mięsną kulkę i wciśnięcie jej do kociego pyszczka.

Niektórzy opiekunowie stosują jeszcze jedną metodę. W przypadku, kiedy tabletkę można rozdrobnić na pył, środek można wymieszać z ulubionym jedzeniem. Następnie smarujemy łapki kota, a ponieważ są to zwierzęta wyjątkowo dbające o higienę, z pewnością pupil będzie chciał się umyć.

 

Dlaczego kot nie chce przyjąć tabletki? 

Koty to zwinne i cwane “bestie”, które bardzo trudno oszukać. Ich silnie rozwinięty instynkt pozwala im na szybkie zbadanie sytuacji i zrozumienie, że coś się święci. W większości przypadków, kiedy chcemy podać kotu tabletkę, choćbyśmy starali się ze wszystkich sił, może nam to się nie udać. Koty, gdy poczują się zagrożone, od razu przyjmują postawę obronną. Będą się wywijać i próbować uciec, symulować połknięcie tabletki lub nawet drapać i gryźć. Jest to naturalne zachowanie, które koty mają wypisane w genach i nie jesteśmy w stanie go zmienić. Co zrobić, kiedy żaden ze sposobów nie zadziałał, a musimy podać kotu tabletkę?   

Inne sposoby na podanie kotu tabletki 

Próbowaliście już podać kotu tabletkę z jedzeniem, z ulubionym przysmakiem, wkładaliście ją bezpośrednio do pyska, próbowaliście też kiedyś rozpuszczania tabletki w wodzie i wiecie z doświadczenia, że żaden z tych sposobów nie zadziała?  

Z pomocą mógłby przyjść wam specjalny aplikator do podawania tabletek zwierzętom, który przypomina strzykawkę - jest on łatwo dostępny w sieci. Zdajemy sobie sprawę, że możecie być w sytuacji, że tabletka powinna być podana zwierzakowi jak najszybciej. Tutaj ostatnią deską ratunku będzie wizyta u weterynarza i poproszenie go o pomoc. Lekarze mają większe doświadczenie, w końcu codziennie przyjmują pacjentów z różnymi dolegliwościami i łatwiej im będzie podać kotu tabletkę.  

Podawanie kotu tabletki nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, zarówno dla pupila jak i właściciela. Zwierzak stresuje się, ponieważ zmuszamy go do przyjęcia czegoś, czego on nie chce, a my denerwujemy się i martwimy o zdrowie i samopoczucie kociaka. Musimy jednak pamiętać, że takie zabiegi jak np. odrobaczanie są bardzo ważne, szczególnie w przypadku kotów wychodzących. Koty, które mieszkają wyłącznie w domu również powinno się odrobaczać, ponieważ niektóre bakterie możemy przynieść do domu na butach i w ten sposób zarazić kota.  

 

Zbilansowana dieta kluczem do zdrowia kota  

Ogromny wpływ na stan zdrowia twojego pupila ma jego dieta. Jedzenie jest dla kota nie tylko źródłem energii, ale również składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowej pracy organizmu każdego kota.  

Dieta kota powinna opierać się przede wszystkim na mięsie. Mruczki to naturalni mięsożercy, którzy potrzebują białka pochodzenia zwierzęcego. Jest ono podstawowym budulcem i odpowiada za wiele ważnych funkcji w organizmie zwierząt, np. transportowanie tlenu. Ponadto, posiłki każdego kota powinny zawierać np. warzywa, które są źródłem witamin i minerałów.  

 

Karma Wataha dla twojego kota 

Prowadzimy sprzedaż karm suchych i mokrych dla kotów oraz psów. Oferujemy karmy dopasowane do pupili różnych ras i w różnym wieku. Produkty na stronie internetowej KarmaWataha.pl są podzielone według kategorii, dzięki czemu szybko znajdziesz to, czego szukasz.  

 

Co charakteryzuje karmy Wataha?  

  • karmy są przygotowywane według specjalnie opracowanych receptur, dzięki czemu są pełnowartościowe i dostosowane do potrzeb żywieniowych kotów  
  • nie zawierają szkodliwych składników takich jak konserwanty, sztuczne barwniki czy polepszacze smaku  
  • do produkcji wykorzystujemy wyłącznie wysokiej jakości surowce, które pochodzą od sprawdzonych lokalnych dostawców  
  • nasze karmy mają jasny i przejrzysty skład – łatwo możesz dowiedzieć się, co znajduje się w danym produkcie  
  • szczelne opakowania na dłużej zatrzymują świeżość produktu 

 

Najczęściej polecaną karmą dla kotów jest karma mokra. To wszystko przez wzgląd na to, że koty piją mało wody i trudno zachęcić je do picia z miski. Mokre karmy charakteryzują się wysoką wilgotnością, dzięki czemu nie trzeba ich popijać.  

Posiłki swojego pupila możesz spokojnie uzupełniać karmą suchą. Ważne jest, aby karmy, które podajesz swojemu kotu, miały jak najlepszy skład. Unikaj produktów ze zbożami (są to potencjalne alergeny), konserwantami, polepszaczami smaku i sztucznymi barwnikami. Najlepsza karma dla kota powinna zawierać jak najwięcej mięsa.  

Karmy Wataha są przygotowywane wedle specjalnie opracowanych receptur. Zależy nam, aby nasze produkty jak najlepiej spełniały wymagania zwierząt i ich właścicieli, dlatego szczególną uwagę zwracamy na to, co trafia do opakowań z naszymi karmami. Wybieramy tylko te surowce, które pochodzą od sprawdzonych lokalnych dostawców. W roli konserwantów wykorzystujemy zioła i przyprawy, które dodatkowo wzbogacają smak karm.  

 

Na naszym blogu znajdziesz więcej ciekawostek na temat psów i kotów: 

  1. Jak przygotować kota na dziecko? 
  2. Skąd się bierze czkawka u psa? 
  3. Opis rasy terier walijski  
  4. Opis rasy Devon rex – charakter, wymagania, pielęgnacja  


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!