Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Ryby w diecie kota - wszystko, co powinieneś wiedzieć
  3. Ryby w diecie kota - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Obraz kotka, który na widok ryby ślini pyszczek na pewno nie raz ukazał się przed oczami każdego człowieka. W bajkach czy filmach często największym kocim przysmakiem była aromatyczna rybka. Czy w rzeczywistości karmienie kota rybami to racjonalny wybór? O tym i innych kwestiach dotyczących obecności ryb w kociej diecie piszemy w tym artykule.

Czy koty naprawdę lubią ryby?

Jedno jest pewne ryby to wyśmienity przysmak zarówno w diecie ludzi jak i zwierząt. Produkt należy raczej do grupy ekskluzywnych i nie każdy pozwala sobie na niego każdego dnia. Czy ten rarytas wpisuje się w gusta kotów? Odpowiedź brzmi - oczywiście.  Kotki to naturalni mięsożercy i chociaż kwestia tego czy ryba jest mięsem pozostaje sporna to mruczki przepadają za jej smakiem i zapachem. Karmy z rybą są zazwyczaj bardzo aromatyczne i pełnowartościowe. Ich wyjątkowa konsystencja, smak i aromat sprawia, że koty szybko przybiegają do miski z jedzeniem i chętnie delektują się podanym posiłkiem.
Ryby to jeden z ulubionych kocich przysmaków. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm ma inne preferencje i naturalnie Twojemu mruczkowi może nie przypaść do gustu smak ryby - to nic złego. Nikt nie będzie spożywał tego co mu nie smakuje, dlatego jeśli Twój kot na widok ryby kręci nosem po prostu spróbuj zaserwować mu inną karmę. 

Ryby w diecie kota - zalety i wartości odżywcze

Ryba to bardzo zdrowy i wartościowy pokarm. Cechują się wysoką zawartością lekkostrawnego białka, które jest niezbędne w diecie kotów. Ryby są bogate w aminokwasy, witaminy z grupy B i minerały takie jak fosfor, wapń czy selen. Ryby są też doskonałym źródłem wielonasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, które wspierają odporność kotów, uczestniczą w wielu procesach zachodzących w organizmie, a także korzystnie wpływają na stan skóry i sierści kotów. Ryby mają wiele zalet i ich spożycie niesie za sobą szereg korzyści dla zdrowia kociego organizmu. Wszystko zależy jednak od rodzaju ryby i sposobu jej przygotowania.

Ryby w diecie kota - tych należy unikać 

Nie każda ryba będzie odpowiednia dla kota. Wiele ryb zawiera tlenek trójmetyloaminy, czyli związek azotowy niebiałkowy, który może zaburzać wchłanianie żelaza, a w dalszej konsekwencji prowadzić do anemii u kotów. Kolejnym składnikiem niewskazanym w diecie kota, a bardzo często obecnym w rybach jest tiaminaza - enzym powodujący rozpad witaminy B1. Oba jednak z wypisanych składników ulegają zniszczeniu po odpowiedniej obróbce termicznej ograniczając zarazem niekorzystne konsekwencje dla kociego organizmu. Zatem ryb, które mają w swoim składzie tlenek trójmetyloaminy lub tiaminazę nie wolno podawać kotom w wersji surowej! Może to wpłynąć niekorzystnie na stan ich zdrowia. 
Do ryb nie wskazanych w diecie kota w wersji surowej zaliczamy między innymi: mintaja, morszczuka, karpia, płoci, leszcza, łupacza, suma.
Koty nie powinny jeść także ryb wędzonych. Przez specyfikę obróbki termicznej te produkty zawierają bardzo dużo soli, a jej nadmiar nie jest wskazany w diecie kota i może wpłynąć niekorzystnie między innymi na funkcjonowanie nerek. 
Naturalnie koty nie powinny jeść ryb z ościami, które mogą skutecznie narozrabiać w układzie pokarmowym kota. Ości są niebezpieczne - mogą zranić delikatnym przełyk kotów, a nawet w nim utknąć. Ich zjedzenie może doprowadzić do wymiotów, a nawet spowodować problemy z oddychaniem. Dlatego dla kotów zaleca się czyste, rybie mięso, najlepiej w zmielonej, lekkostrawnej formie. 

Ryby w diecie kota - jakie wybrać?

W diecie kota sprawdzą się ryby słonowodne - cechują się wysoką zawartością białka i wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Możemy do nich zaliczyć - łososia, dorsza, śledzia czy makrelę. Również te ryby są najpopularniejszym składnikiem gotowych kocich karm, które są dostępne na rynku. Karma ma przede wszystkim odżywiać kota, ale również sprawiać przyjemność płynącą ze smaku, dlatego należy dostosować rodzaj ryby i smak karmy do preferencji mruczka. Wszelkie ryby więcej walorów smakowych nabierać będą po obróbce termicznej. Niektóre ryby można jednak serwować kotom w wersji surowej - te, które nie zawierają  tleneku trójmetyloaminy lub tiaminazy. Będą to między innymi: łosoś, dorsz, flądra, pstrąg czy halibut.

Ryby w diecie kota - urozmaicenie, a nie jej podstawa

Mimo szeregu wartości odżywczych płynących z ryb nie powinny one stanowić podstawy kociej diety. Dieta kota powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb. Serwowanie kotu wyłącznie ryb może prowadzić do niedoborów w organiźmie, dlatego karma z ryba powinna stanowić dodatek, przekąskę lub urozmaicenie diety. Dieta kota powinna być zbilansowana, zawierać białko tłuszcze, ale także węglowodany, które są głównym źródłem energii. Jeżeli jednak do tej pory Twój kot nie spożywał wcale ryb warto spróbować wcielić je do jego jadłospisu, początkowo w formie dodatku, aby sprawdzić czy Twój mruczek przepadnie za wyjątkowym rybim smakiem i aromatem. Odpowiednie karmy niosą z rybami niosą za sobą wiele wartości odżywczych i witamin potrzebnych do utrzymania zdrowia. 

Ryby w diecie kota - podsumowanie

Ryby to bardzo wartościowe produkty, które sprawdzą się znakomicie jako urozmaicenie kociej diety. Są bogate w białko i zdrowe tłuszcze wskazane w diecie kota. Należy jednak uważać na ryby zawierające tlenek trójmetyloaminy lub tiaminazę - ich podawanie w surowej formie jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia kotów. Nie zaleza się również podawanie ryb wędzonych ani ryb z ośćmi. Jeżeli Twój mruczek przepada za smakiem ryb możesz śmiało serwować mu ten rarytas od czasu do czasu. 

Karma Wataha dla Twojego kota

W naszym sklepie internetowym znajdziesz szereg karma suchych i mokrych dla kotów. Przygotowujemy nasze karmy według specjalnej receptury mając na uwadze dobro i zdrowie tych delikatnych czworonogów. Wierzymy, że zdrowie kota zaczyna się od zdrowej karmy, dlatego unikamy zbędnych konserwantów i sztucznych polepszaczy smaku. Bazujemy na sprawdzonych produktach i tworzymy kompozycje, które przypadają do gustu futrzanym domownikom. 

Rybne karmy od Watahy

Jeśli Twój kot przepada za smakiem ryb lub chcesz wcielić ten przysmak w jego dietę wypróbuj naszych kompozycji. Oto kilka karm, które stworzyliśmy:

WATAHA NATURALS CAT ADULT RYBA Z RYŻEM 2KG CFN - sucha karma będąca kompozycją białej ryby i ryżu to idealne źródło białka, tłuszczów i węglowodanów. Duże opakowanie starczy na dłużej, a jej opakowanie i such postać sprawia, że jest łatwa do przechowywania.

WATAHA HUNT KARMA DLA KOTA DOROSŁEGO ŁOSOŚ KURCZAK 200G - mokra karma, która w swoim składzie łączy pełnowartościowe mięso z kurczaka i łososia, który jest doskonałym źródłem zdrowych tłuszczy, porządna dawka witamin i wartości odżywczych w formie wilgotnego pasztetu.

Co odróżnia karmy Wataha od innych?           

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso           
  • Jasny i przejrzysty skład           
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości           
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)           
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Wypróbuj naszych karm i sprawdź czy udało nam się sprostać oczekiwaniom Twojego czworonoga!

Po więcej ciekawych informacji ze zwierzęcego świata zapraszamy na naszego bloga! Oto kilka ostatnich wpisów, które dla Ciebie przygotowaliśmy:

1. Największe rasy kotów domowych - sprawdź czy je znasz

2. Bezpieczne przechowywanie psa w samochodzie - wszystko co powinieneś wiedzieć

3. Selkirk rex - opis rasy 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!