Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kociostrada, kotyfikacja – na czym polega i dlaczego jest potrzebna?
  3. Kociostrada, kotyfikacja – na czym polega i dlaczego jest potrzebna?

Zanim wprowadzimy pupila do domu, zazwyczaj odpowiednio się do tego przygotowujemy – kupujemy karmę, kompletujemy wyprawkę, szukamy podstawowych informacji na temat rasy kota czy opieki nad nim. Czasem zapominamy o tym, że przygotować należy również nasze mieszkanie. Kot, wbrew powszechnie panującej opinii, nie jest samowystarczalnym pupilem, który nie potrzebuje zaangażowania ze strony właściciela. Kot to zwierzę terytorialne i ciekawskie. W jego naturze leży eksplorowanie, wskakiwanie i obserwowanie otoczenia z wyżej położonych punktów. Tutaj z pomocą przychodzi kotyfikacja i kotostrada. 

Kotyfikacja – co to?

Kotyfikacja polega na przystosowaniu mieszkania według potrzeb kota. Chodzi w tym o to, aby kot mógł poruszać się nie tylko po podłodze, ale również wspinać się i wskakiwać na różne wysokości. Dzięki temu ma więcej miejsc, w których może schować się, odpocząć czy bawić. 

Do procesu kotyfikacji zalicza się też zabezpieczenie mieszkania – zamontowanie siatki na balkonie i oknach, aby uchronić kota przed wypadnięciem. W przypadku okien poleca się zamontowanie dodatkowych kratek od góry – kiedy okno będzie uchylone, kot nie będzie miał możliwości próbowania przeciskania się przez nie. Utknięcie w uchylonym oknie naraża kota na urazy łap oraz narządów wewnętrznych, zwłaszcza jeśli w porę nie uda nam się uratować pupila. 

Podczas przygotowywania mieszkania trzeba zwrócić uwagę, czy nie mamy potencjalnie niebezpiecznych dla kota roślin. Mruczki lubią podgryzać rośliny i kopać w doniczkach. Niestety, część kwiatów zawiera toksyczne związki, które po spożyciu wywołują zatrucie. W niektórych przypadkach spożycie dużej ilości takiej substancji może zakończyć się śmiercią pupila. Jakie rośliny są toksyczne dla kotów?

- Dracena
- skrzydłokwiat
- zamiokulkas
- aloes
- tulipany
- monstera
- fikus i inne.

Jeśli masz takie rośliny w swoim domu, nie zawsze musisz się ich pozbywać. Postaraj się ustawić je w miejscach niedostępnych dla kota, np. w pokoju, który jest zawsze zamknięty czy na półce, na którą pupil nie ma jak wejść. 

Ważne jest również to, gdzie ustawimy podstawowe kocie akcesoria: kuwetę, miski na jedzenie i wodę, posłanie oraz drapak. Większość kocich opiekunów stara się schować kuwetę lub ustawić ją w niewidocznym miejscu. Niestety, zazwyczaj rozwiązanie, które jest dobre dla nas, negatywnie wpływa na kota. 

Koci behawioryści odradzają umieszczanie kuwety w zamkniętych szafkach, nawet jeśli je do tego specjalnie przystosujemy. We wnętrzu takiej skrytki jest ciemno, wentylacja też nie jest najlepsza. To stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Ponadto, korzystanie z takiej kuwety nie jest wygodne dla pupila – może on zacząć strajkować i załatwiać się poza kuwetą. Jeśli zależy nam na tym, aby kocia toaleta była ukryta, można wybrać kuwetę krytą. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy mruczek będzie chciał z takiej korzystać. Jeśli nie będzie z tym problemu warto wymontować drzwiczki dla lepszej wentylacji. Zaleca się, aby długość kuwety wynosiła minimum 1,5 długości kota, aby mógł się on w niej swobodnie poruszać. Kuwety dla kota nie należy stawiać blisko głośnych urządzeń (np. pralka) i w miejscach przechodnich – w korytarzu lub przy drzwiach. Kocia kuweta powinna być łatwo dostępna dla pupila, umieszczona w spokojnym miejscu. 

Twój kot w ogóle nie chce pić wody? Sprawdź, czy miska lub fontanna nie stoją za blisko jedzenia. Koty w naturalnym środowisku nigdy nie piją wody w tym samym miejscu, w którym jedzą z obawy przed zanieczyszczeniami, które mogą spowodować u nich chorobę. Miskę z wodą warto zatem postawić w zupełnie innym miejscu – na szafce, blacie, stole czy w drugim pomieszczeniu. 

Znaczenie ma też naczynie, w jakim podajesz kotu wodę. Zbyt wąskie lub głębokie może podrażniać kocie wąsy, które są bardzo czułe i tym samym powodować dyskomfort. Nie jest to oczywiście reguła – wiele kotów woli pić wodę ze zwykłej szklanki niż z miski :) 

Kociostrada

Kociostradą nazywamy instalację na ścianie złożoną z półek, budek, mostków czy hamaków ułożoną tak, aby kot mógł na nią łatwo wskoczyć, chodzić po niej, bawić się oraz odpoczywać. Kociostradę można zamontować na jednej ścianie, ale jeśli tylko mamy taką możliwość, warto wykorzystać przestrzeń tak, aby umożliwić kotu obejście pokoju bez konieczności schodzenia na podłogę. 

Gotowe elementy do budowy kociostrady można kupić w sklepach. Jeśli czujesz się na siłach – koci plac zabaw możesz wykonać samodzielnie. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, pamiętaj o bezpieczeństwie pupila. Podczas montażu uwzględnij też wagę pupila. Każdy element powinien być stabilny i odpowiednio duży, aby kot mógł zarówno po nim chodzić, siedzieć, jak i wylegiwać. 

Podsumowanie

Dostosowanie przestrzeni w domu do potrzeb kota jest bardzo ważne. W ten sposób zapewniamy mu możliwość swobodnego eksplorowania, biegania i skakania, jednocześnie zapobiegając niepożądanym zachowaniom pupila – wskakiwaniu na półki i parapety, co zazwyczaj skutkuje zrzucaniem kwiatków, książek czy bibelotów. Półki i hamaki na podwyższeniu dają kotu kontrolę nad jego terytorium, a także dają schronienie, kiedy kot chce uciec przed hałasem czy gośćmi. Kotyfikacja to nie tylko montaż kociostrady, ale również zrozumienie kociej natury – właściwe umiejscowienie kuwety czy wybór odpowiednio dużego drapaka. Prawidłowa kotyfikacja może rozwiązać wiele problemów behawioralnych i uczynić wspólne życie z mruczkiem znacznie prostszym i przyjemniejszym dla obu stron. 

Najlepsza karma dla Twojego kota

Jeśli wciąż poszukujesz zdrowej i pełnowartościowej karmy dla swojego kota, koniecznie sprawdź naszą ofertę. Wataha to marka karm premium dla mruczków, ale też dla psów. Wiemy, że dieta jest niezbędna do utrzymania czworonoga w pełni zdrowia i szczęścia, dlatego szczególną uwagę zwracamy na standardy produkcji naszych karm. Nie używamy zbóż, konserwantów i sztucznych dodatków. Wybieramy surowce pochodzące wyłącznie od zaufanych dostawców. Wypróbuj nasze karmy dla kotów – zobacz, jak Twój pupil każdy posiłek zjada ze smakiem!

sucha karma dla kota

mokra karma dla kota



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!