Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Wścieklizna u kota - czym jest i jak się objawia?
  3. Wścieklizna u kota - czym jest i jak się objawia?

Wścieklizna to choroba, którą często zarzucamy agresywnym pupilom bez wcześniejszego rozeznania i diagnozy lekarskiej. Nie każdy przejaw złości czy atak ze strony kota musi oznaczać tą groźną chorobę wirusową. W rzeczywistości to bardzo poważna sprawa, która prowadzi do śmierci zwierzęcia. Więcej na temat wścieklizny, jej przyczyn, objawów i leczenia dowiesz się z tego artykułu. Zachęcamy do lektury!
 

Czym jest wścieklizna?

Wścieklizna to poważna choroba wirusowa, która może dotknąć każdego ssaka, w tym także ludzi. Jest nieuleczalna, zarażenie się nią zawsze prowadzi do śmierci. Na świecie zarejestrowano tylko kilka ozdrowieńców dotkniętych wścieklizną, dlatego uznaje się ją za chorobę całkowicie letalną. Jedyną drogą zabezpieczenia się przed zachorowaniem na wściekliznę są szczepienia. 
Wściekliznę wywołuje wirus Lyssavirus. Objawia się stanami zapalnymi w mózgu.

W jaki sposób dochodzi do zarażenia wścieklizną?

Do zarażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj poprzez kontakt ze śliną zakażonego osobnika. Może to być pozostawienie śliny na otwartej ranie lub skaleczeniu. Do zarażenia dochodzi jednak najczęściej poprzez bezpośrednie ugryzienie przez nosiciela wścieklizny. Zdarzają się również przypadki zarażenia drogą spojówkową lub poprzez transplantację narządów chorego zwierzęcia. 
Wirus nie dostaje się do krwi, dlatego też trudno jest go wykryć. Wnika w skórę, tkankę mięśniową, nerwową, a następnie w atakuje system nerwowy. 

Kto się może zarazić wścieklizną?

Szczególnie narażone na zarażenie wścieklizną są koty wychodzące. Nie jesteśmy w stanie upilnować, gdzie nasz mruczek udaje się po wypuszczeniu na wolność. Może się spotkać z innym zwierzęciem, które jest nosicielem i zarazić się wirusem. W Europie największymi siewcami wścieklizny są lisy, kuny, łasice, dziki i borsuki. To zwierzęta dzikie, które nigdy nie były szczepione, często agresywne, polujące. Pojawienie się mruczka w nieodpowiednim miejscu i czasie może skutecznie pozbawić go życia.
Dzikie koty, koty bezdomne i koty uciekinierzy to grupa, która najczęściej zostaje dotknięta wścieklizną. Ta choroba rozprzestrzenia się wśród osobników szybko i nie ma sposobu nad zapanowaniem nad tak liczną epidemią wśród zwierząt.

Wścieklizna u kota- objawy

Pierwsze objawy zarażenia wirusem mogą pojawić dopiero po 2 tygodniach, a nawet kilku miesiącach. Zależy to przede wszystkim od miejsca ugryzienia. Im jest to bliżej mózgu tym wcześniej pojawią się oznaki choroby.
Pierwszym z objawów może być gorączka, biegunka lub zaparcia, ślinotok, ewidentne złe samopoczucie kota. Często następuje przewrotna zmiana nastroju. Koty do tej pory aktywne, lubiące zabawę i psoty stają się ospałe, leniwe, wycofane. Z kolei osobniki, które wcześniej prowadziły życie w trybie leniwca zaczynają być bardziej ruchliwe, czasami agresywne i rozbrykane. Ta faza zmiennego nastroju trwa raczej krótko, 1-2 dni i jest pierwszym znakiem, że kot może być zarażony.
Wraz z rozwojem choroby uaktywnia się faza wściekła - kot może dostać szału. Charakteryzuje się silną agresją, ślinotokiem, a także dezorientacją, światłowstrętem, omamami czy samodestrukcją. Towarzyszą mu drgawki, kłopoty w poruszaniu się. Koty ze wścieklizną mogą atakować swoich właścicieli i innych ludzi. Nie pozostają też obojętne wobec innych zwierząt. Faza szału trwa około 4 dni.
W końcowej fazie choroby kotu dochodzi do porażeń nerwów i mięśni. Zanika zdolność ruchowa, oczy nie reagują na światło, z pyska wydziela się piana. Kot dusi się z powodu porażenia mięśni oddechowych. Dochodzi do porażenia całego ciała zwierzęcia, utraty wszystkich zdolności życiowych, śpiączki i śmierci. Faza porażeniowa trwa od 1 do 4 dni.

Wścieklizna u kota - profilaktyka

W przypadku nieuleczalnych chorób nie ma innej drogi jak szczepienia. Od 31 grudnia 2021 roku istnieje prawny obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie na obszarach zagrożonych wystąpieniem wścieklizny u zwierząt. Niemniej jednak to w obowiązku i interesie właściciela jest kwestia regularnych szczepień ochronnych. Zaleca się regularną kontrolę stanu zdrowia pupila, nawet tego niewychodzącego. W rzeczywistości kot może spotkać się z chorobą nawet podczas wyjścia na balkon. Zaleca się także szczepienie kotów przed wyjazdem za granicę i zwierząt wystawowych.
Do profilaktyki wścieklizny kotów używa się szczepionki przeciwko wściekliźnie z inaktywowanym wirusem. Pierwszą dawkę można już podać kotu, który ukończył 3 miesiące życia. Czynność należy powtarzać co 3 lata. 

Wścieklizna u ludzi 

Chociaż epidemii wścieklizny nie mamy to pojawienia się tej choroby u ludzi to jest to jak najbardziej możliwe. Człowiek może zarazić się poprzez pogryzienie przez zwierzę. W przypadku zarażenia się przez człowieka wścieklizną również dochodzi do szybkiego zaniku funkcji życiowych i śmierci. 
Szczepienia na wściekliznę zalecane są głównie osobom  mającym kontakt z dzikimi zwierzętami, a także podróżnikom udającym się do krajów azjatyckich i afrykańskich.
W przypadku ludzi osiedlonych na stałe w Polsce, które mogły mieć kontakt z zarażonym zwierzęciem również zalecana jest taka praktyka. 

Wścieklizna u kota - podsumowanie

Wścieklizna to groźna choroba wirusowa, która dotyk głownie dzikie ptaki i ssaki. Jej największymi nosicielami są lisy, dziki, kuny i leśne zwierzęta. Jest nieuleczalna i zarażenie się nią zawsze prowadzi do śmierci. Od zarażenia do zgonu zarażony osobnik przechodzi przez kilka faz - od początkowej zmiany nastroju, po bardzo agresywną do finalnej fazy porażeniowej. Jedynym sposobem na uchronienie zwierzęcia przed wścieklizną jest szczepienie, które powinien przyjąć kot już po skończeniu 3 miesiąca życia.

Dobre żywienie Twojego kota to podstawa do jego zdrowia

W życiu kota niezwykle ważna jest jakość posiłków i odpowiednia pielęgnacja. Zbilansowana dieta to najlpsze źródło witamin, minerałów i najlepsze suplementy prozdrowotne. W diecie kota nie powinno zabraknąć odżywczego mięsa, które jest bogate w dobrze przyswajalne białko, a także dostarcza węglowodanów i tłuszczy. Koty to naturalni mięsożercy, dlatego przepadają za mięsnym aromatem, który spotkać można szczególnie w karmach mokrych.
Wybierając karmy dla kotów kieruj się ich składem. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone. Takie, które zawierają dużo mięsa, nie posiadają konserwantów, sztucznych barwników ani ulepszaczy smaku. Jeśli dobrze zbilansujesz koci jadłospis Twój mruczek podziękuje Ci za dawkę wartości odżywczych dobrym samopoczuciem i długim życiem. W diecie kota nie powinno zabraknąć również wody - jest to produkt uczestniczący w każdym procesie życiowym i bez niej prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest niezbędne. 

Karma Wataha dla Twojego kota

W naszym sklepie internetowym KarmaWataha.pl znajdziesz karmy dla kotów mokrej i suchej postaci, które mogą przypaść do gustu Twojemu pupilowi. To zbilansowane karmy o dobrym składzie. Powstały z myślą o kocich koneserach, które uwielbiają mięsny smak i naturalny aromat. Oto co możesz u nas znaleźć - przygotowaliśmy wygodny podział na karmy ze względu na wiek:

Wyróżniliśmy również karmy ze względu na rasę kota co z pewnością ułatwi Ci znaleźć produkt przeznaczony specjalnie dla Twojego mruczka. 

Jeśli jesteś właścicielem psa to również mamy dla Ciebie coś wyjątkowego. Specjalistyczne karmy bezzbożowe, podstawowe karmy suche i mokre, a także smakowite przekąski możesz zamówić już teraz na KarmaWtaha.pl.

Co odróżnia karmy Wataha od innych?  

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki  
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso  
  • Jasny i przejrzysty skład  
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości  
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)  
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Na naszym blogu reguralnie pojawiają się artykuły dotyczące zwierząt. Zapraszamy do sprawdzenia naszych poprzednich wpisów:

1. Żwirek dla kota - jaki wybrać?

2. Dieta na piękną sierść u psa

3. Temperatura ciała u kota - jaka powinna być?

4. Springer spaniel angielski - opis rasy



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!