Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Ucho psa – co trzeba o nim wiedzieć?
  3. Ucho psa – co trzeba o nim wiedzieć?

Nie jest tajemnicą, że nasi czworonożni przyjaciele mają zmysł słuchu znacznie lepiej rozwinięty niż my. Zdaniem naukowców ucho psa słyszy aż 4 razy lepiej niż ucho człowieka. Co jeszcze warto wiedzieć?

Węch i słuch to dwa najsilniej rozwinięte zmysły psów. Ucho psa posiada mięśnie, dzięki czemu zwierzak może nim poruszać. Stanowi to bardzo istotny element w psiej komunikacji. Chyba większość właścicieli widzi, jak inaczej układają się uszka pupila, kiedy do niego mówimy, albo jego nastrój się zmienia.

Jak zbudowane jest ucho psa?

Na pierwszy rzut oka ucho psa jest podobne do naszego. Składa się z ucha wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego, ale dokładna budowa jest już inna. W części zewnętrznej jest małżowina i znacznie dłuższy niż u ludzi kanał słuchowy. W tej części ucha są gruczoły łojowe. Dalej jest błona bębenkowa i ucho środkowe. To tutaj znajduje się jama bębenkowa, a także kosteczki słuchowe i trąbka Eustachiusza.

Kontrola stanu uszu czworonoga

Z racji tego, że uszy naszych pupili wyglądają inaczej i są znacznie delikatniejsze, powinniśmy je odpowiednio pielęgnować. Jeżeli rozwinie się stan zapalny, będzie dla psa bardzo bolesny. Zdrowe uszy u psa powinny być suche i mieć bladoróżowy kolor. Dotyk nie powinien powodować bólu. Nie może też być żadnego nieprzyjemnego zapachu ani wydzieliny.

Pamiętajmy o tym, by co jakiś czas zaglądać do uszu na przykład podczas czesania lub w trakcie kąpieli. W uszach jest mnóstwo zakończeń nerwowych, więc pies nie tylko nie powinien uciekać i się stresować, ale będzie to dla niego przyjemny zabieg.

Kiedy do weterynarza?

Przede wszystkim, jeżeli nasz pies ucieka uszami, a nasz dotyk sprawia mu ból, powinniśmy się uszom nieco bliżej przyjrzeć. Oprócz tego skontaktujmy się z weterynarzem, kiedy obserwujemy takie symptomy jak drapanie uszu, ocieranie głowy o podłogę, zaczerwienienie, wyższą temperaturę ciała czy opuchliznę. Pamiętajmy także o wspomnianej wyżej wydzielinie z ucha i zapachu. Przyczyny chorób uszu mogą być różne, ale im szybciej pójdziemy do lekarza, tym szybciej nasz zwierzak będzie mógł wrócić do zdrowia.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!