Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Suchy czy mokry nos u kota – jaki powinien być nos zdrowego kota?
  3. Suchy czy mokry nos u kota – jaki powinien być nos zdrowego kota?

Utarło się przekonanie, że kwestia nosa dotyczy przede wszystkim psów. Tymczasem koci nos też może się zmieniać, a dzisiaj zastanowimy się nad tym, kiedy powinniśmy się niepokoić. Suchy czy mokry nos u kota, który z nich jest oznaką zdrowia?

Właściciele kotów raczej nieczęsto zastanawiają się nad nosem swoich zwierzaków. Z reguły dokładnie przyglądamy się całemu ciału i zachowaniu pupila, kiedy dzieje się z nim coś niepokojącego.

Czy powinien być suchy, czy mokry nos u kota?

Najczęściej nasz pupil ma nosek chłodny i lekko wilgotny. Jeśli automatycznie podejdziemy do zwierzaka, by to sprawdzić i okaże się, że jest suchy, nie wpadajmy w panikę. Suchy nos świadczy o wyższej temperaturze ciała, co nie znaczy, że kot ma gorączkę. Są czworonogi, które najzwyczajniej w świecie lubią się wygrzewać na grzejniku albo na słońcu. W przypadku, gdy oprócz tego jest niska wilgotność powietrza, to suchy nos jest normalny. Jednak jeśli oprócz tego obserwujemy jakieś inne niepokojące symptomy jak wymioty, biegunka, kaszel – skontaktujmy się z weterynarzem.

Teraz spójrzmy na to z drugiej strony. Normalny jest lekko mokry nosek. Nie jest natomiast normą, to kiedy jest bardzo mokry, czemu towarzyszy kichanie, łzawienie, katar, czy kaszek. Wtedy prawdopodobnie mamy do czynienia z infekcją dróg oddechowych, więc czym prędzej umówmy się do lekarza, by ten wdrożył odpowiednie leczenie.

Suchy czy mokry nos u kota – jaka jest norma?

W pewnym sensie trochę już na to pytanie sobie odpowiedzieliśmy. Optymalnie powinien być nieco chłodny i wilgotny, ale temperatura i poziom wilgotności mogą się zmieniać w zależności od panujących w otoczeniu warunków. Nie musimy niepokoić się suchym nosem, jeśli zwierzak jest w pomieszczeniu ze słabą cyrkulacją powietrza. Jednak przy dodatkowych objawach przyjrzyjmy się zwierzakowi. Natomiast zbyt mokry nos wiąże się z chorobą.

Przyglądając się kociemu nosowi, zwróćmy także uwagę na to, jaki jest jego kolor. Naturalnie kocie nosy są różne, ale kiedy nagle kolor się zmienia, może to być sygnał, że w jego organizmie dzieje się coś niepokojącego.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!