Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Długość życia kota – jak długo żyje kot?
  3. Długość życia kota – jak długo żyje kot?

Każdy z nas chce, by jego pupil jak najdłużej cieszył się dobrym zdrowiem i dożył późnej starości. Czasem zastanawiamy się, jaka jest długość życia kota i co możemy zrobić, by nasz zwierzak żył dłużej. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Na długość życia kota wpływa tak naprawdę wiele czynników. Jedne koty żyją zaledwie 2 lata, inne dożywają nawet 18 lat. Wszystko zależy od tego, czy mowa o kocie dziko żyjącym, czy z domowym, czy pochodzi z dobrej hodowli, jak dba o niego opiekun.

Długość życia kota domowego i żyjącego na wolności

Jeżeli byśmy mieli przeanalizować, jak długo żyje kot dziko żyjący, wynik nie byłby imponujący, bo przeciętnie jest to 4 lata. Zdarza się, że kot żyjący na wolności żyje dłużej, ale przez różne choroby nie osiąga wieku 8 lat. Natomiast w przypadku kotów domowych z reguły osiągają wiek między 14 a 18 lat. Wynika to z większej opieki, minimalizacji ryzyka wypadku, regularnych szczepień.

Nie dotyczy to wszystkich kotów, bo dużą rolę ogrywają takie czynniki jak choroby genetyczne, odporność, aktywność i rasa. Z pewnością większe ryzyko przedwczesnej śmierci jest u kotów domowych, ale wychodzących. Poza chorobami zagrożeniem dla nich mogą być ludzie, samochody, trutki lub inne zwierzęta.

Co z kotami z pseudohodowli?

Osobną kwestią jest to, jaka jest długość życia kota pochodzącego z pseudohodowli. Jeżeli decydujemy się na kota rasowego, to koniecznie zweryfikujmy, czy ma rodowód potwierdzający, że wśród przodków były tylko koty rasowe w kilku pokoleniach. Muszą być wszystkie podpisy i pieczątki. Ponadto hodowla musi należeć do odpowiedniej organizacji. Młode kotki mogą opuścić hodowlę wtedy, kiedy mają 12 tygodni.

Jeśli rodowód jest niepełny, może to oznaczać, że koty są ze sobą zbyt blisko spokrewnione, a to z kolei potęguje problemy zdrowotne. Często dochodzi do wad genetycznych. Tak samo pseudohodowcy oddają kotki znacznie wcześniej i bez obowiązkowego odrobaczania, co również wiąże się nieraz z poważnymi konsekwencjami. W dalszej perspektywie to także może mieć wpływ na długość życia kota.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!