Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kastracja kota – po co, kiedy, za ile i gdzie?
  3. Kastracja kota – po co, kiedy, za ile i gdzie?

Kastracja stała się popularnym zabiegiem chirurgicznym i nic dziwnego – stanowi rozwiązanie dla wielu właścicieli zwierząt, którzy nie chcą powiększać swojej hodowli. Kastracja to prawidłowe określenia na zabieg usunięcia gonad, czyli jajników u samicy i jąder w przypadku samca. Rozwinięcie tej praktyki może ograniczyć liczbę bezdomnych kotów, a także przynieść inne korzyści zarówno zwierzakom jak ich właścicielom. 

Zalety kastracji 

Przede wszystkim kastracja ochroni właścicieli przed niechcianym kocim potomstwem. Jedna kotka jest w stanie urodzić nawet 8 kociąt w jednym miocie. Przy założeniu, że kocia ciąża może wystąpić 3 razy w roku daje to kilkanaście zwierząt rocznie. Taki dynamiczny proces rozrodczy u tego gatunku przyczynia się do wielu bezdomnych zwierząt, przepełnionych schronisk, a także do porzucania zwierząt przez ich właścicieli, co jest szczególnie smutnym skutkiem. 

W przypadku kotek udomowionych, gdzie nie mają one kontaktu z męskimi przedstawicielami swojego gatunku ciąża jest bardzo wątpliwa, jednak i w tym przypadku zabieg kastracji może przynieść korzyści. Ta praktyka pomoże uniknąć nowotworów jajnika i innych chorób związanych z układem rozrodczym. 

Kastracja pozwoli też okiełznać niepożądane zachowania kotki takie jak nadmierne miałczenie, drapanie czy próbowanie wydostać się z domu, które można zaobserwować podczas rui. Niedopuszczenie kotki podczas jej okresu płodności wiązać się może również ze zmianą nastroju, brakiem apetytu czy biegunką. Zabieg ten pozwoli zniwelować niechciane objawy. 

Samcom również warto wykonać ten zabieg oczywiście w celu obniżenia ilości niechcianych kotów, a także aby zmniejszyć ryzyko nowotworu jąder. Wpłynie to również korzystnie na zachowanie kota, pozbawi agresywnych działań, stanowi drogę do jego ułaskawienia i okiełznania. 

Wady kastracji  

Skutkiem ubocznym kastracji mogą być zmiany w układzie hormonalnym zwierząt co wiąże się ze zwolnieniem metabolizmu, a co za tym idzie większa tendencją do tycia kotów. Łatwiej przybierają tkankę tłuszczową, natomiast tkanka mięśniowa jest trudniejsza do utrzymania. Mogą wystąpić również schorzenia układu moczowego. Wszystkie te problemy można jednak odpowiednio okiełznać przy odpowiedniej hospitalizacji i pielęgnacji. Warto zadbać o odpowiednie nawodnienie i żywienie pupila. Regularne posiłki zapewnią szybszą regenerację twojemu zwierzęciu. Odpowiednie będzie nawoływanie do miski z wodą co jakiś czas oraz serwowanie mokrej karmy. Pełnowartościowym produktem, który zadba o odżywienie i zdrowie kota jest karma wataha cat indyk z 99% zawartością drobiowego mięsa o konsystencji pasztetu. Ta lekkostrawna forma ułatwi proces konsumpcji oraz odciąży układ pokarmowy twojego kota. 

 

Kiedy dokonać kastracji kota? 

Temu zabiegowi mogą zostać poddane koty już w wieku 3 miesięcy, a idealnym przedziałem do tak zwanej wczesnej kastracji określa się 3-6 miesiąc życia kota. Przedwczesna kastracja nie jest wskazana ani konieczna, ale ku późniejszej nie ma żadnych przeszkód. Zaletą wczesnej kastracji jest łatwiejsze przystosowanie się do środowiska, a problemy związane z okresem płodności nie mają szansy się rozwinąć. W przypadku starszego kota u którego zauważymy potrzebę dokonania zabiegu warto skonsultować się z weterynarzem. 

U samic najważniejszym wyznacznikiem możliwości dokonania zabiegu jest brak rui.  

Jak przygotować kota do kastracji? 

Wybranie się do kliniki weterynaryjnej to niemały stres dla zwierzęcia. Warto zatem go ograniczyć i uniknąć wcześniejszego wspominania o zabiegu w obecności kota, a tym bardziej straszenia go. Niewskazane będą również testy nowego jedzenia w okresie poprzedzającym kastrację czy kontakt z innymi, nieznanymi dotąd osobnikowi zwierzętami. Należy zadbać o poczucie bezpieczeństwa kota. 

Zabieg kastracji odbywa się zazwyczaj w godzinach porannych po wcześniejszym umówieniu wizyty u specjalisty. Zaleca się nie podawanie jedzenia zwierzęciu na 8 godzin przed dokonaniem zabiegu. Przywiezienie kota do kliniki weterynaryjnej to najważniejsza część przygotowania, pozostałe zadania leżą po stronie lekarza i personelu kliniki. Z pewnością u weterynarza zostaną przekazane szczegółowe informacje na temat traktowania kota przed i po zabiegu oraz inne wskazówki medyczne. 

Gdzie dokonać kastracji? 

Zabieg powinien wykonać specjalista. Osoba odpowiednio wykształcona i doświadczona czyni lekarz weterynarii. Wszelkie inne próby dokonania zabiegu szybciej czy tańszym kosztem mogą zagrażać życiu zwierzaka. Należy zatem zrobić dokładne rozeznanie wśród lekarzy i klinik mających ten zabieg w swojej ofercie, poszukać opinii. Jeżeli zależy nam na oddaniu kota w bezpieczne ręce warto poświęcić trochę czasu i znaleźć miejsce, w którym kotu nie stanie się krzywda, a zabieg zostanie wykonany w sterylnych i humanitarnych warunkach. 

Ile kosztuje kastracja kota? 

Ceny zabiegu mogą się różnić w zależności od miast – ich wielkości, standardu życia, zarobków i różnych kwestii strukturalnych. Ponadto inaczej wygląda to również w kwestii płci zwierzaka. Koszt kastracji kotki jest dłuższym i wymagającym zabiegiem, dlatego jej cena będzie wyższa niż w przypadku samca. Istotna jest również masa ciała zwierzaka, rodzaj podawanych leków czy forma znieczulenia, na którą zdecyduje się właściciel. Trzeba jednak nastawić się na wydatek rzędu 100-200 zł. Do tego doliczyć koszt wizyty kontrolnej czy ewentualnych recept wystawionych przez lekarza. 

Kot po kastracji – jak się nim zająć? 

Kastracja to zabieg chirurgiczny, a więc chociaż jest bezpieczny to po jego wykonaniu kot wymaga szczególnej opieki. W przeciągu pierwszej doby po zabiegu odradza się podawanie jakiegokolwiek jedzenia, może to spowodować wymioty, ponieważ zwierzę jest jeszcze pod wpływem działania leków. Poleca się jednie stopniowe podawanie wody, a w późniejszych dniach podawanie delikatnego jedzenia. Po zabiegu mogą wystąpić trudności z przełykaniem, zatem zaleca się karmy o lekkiej formie najwcześniej 24 h po wykonaniu zabiegu. Mogą być to małe porcje jedzenia w przerwach 3-4 godzinnych. W ofercie naszego sklepu dostępny jest szereg karm o mokrej formie, które wyróżniają się dobrymi składnikami, przejrzystym składem pozbawionym konserwantów i bogatym w witaminy, które pozwolą Twojemu kotu wrócić do pełni sił. Należy obserwować kota, w przypadku ewentualnych wymiotów odczekać dłużej przed podaniem następnego posiłku.  

W kolejnych dniach nie należy wypuszczać kota samotnie na dwór, zadbać o odpowiednie gojenie się rany – powstrzymanie kota od drapania czy gryzienia jej, a także nie kąpać zwierzęcia minimum przez 7 dni. 

 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?   

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki   
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso   
  • Jasny i przejrzysty skład   
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości   
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)   
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat  

 

Kastracja to w pełni bezpieczny i zalecany zabieg dla Twojego kota. Płynie z niego zdecydowanie więcej korzyści niż zagrożeń, nie jest inwazyjny i nie zagraża zdrowiu Twojego pupila. Może przyczynić się do ograniczenia ilości porzuconych kotów, a także wpłynąć na potulność Twojego zwierzaka. Warto zabezpieczyć się przed niechcianym kocim potomstwem oraz odpowiednio zadbać o żywienie, zdrowie i regenerację obecnego już osobnika.  

 

Koniecznie zajrzyj na naszego bloga! Znajdziesz tam inne porady i ciekawostki z kociego świata. Sprawdź nasze ostatnie wpisy: 

1. SPACER Z KOTEM? DOBRY POMYSŁ CZY NIEKONIECZNIE? 

2. UBEZPIECZENIE KOTA I PSA – KIEDY WARTO I CO OBEJMUJE? 

3. JAK PODAĆ KOTU TABLETKĘ? 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!