Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Czy koty się lubią – jaka jest relacja między dwoma mieszkającymi razem zwierzakami?
  3. Czy koty się lubią – jaka jest relacja między dwoma mieszkającymi razem zwierzakami?

Jeśli mamy w domu dwa koty, z pewnością często przyglądamy się ich zachowaniu i zabawie. Ich wesołe harce nie raz wywołają uśmiech na naszej twarzy, ale czasem możemy zaobserwować coś, co nas niepokoi. Jak możemy rozpoznać, czy koty się lubią?

Mając jednego zwierzaka, widzimy tylko to, jaki jest jego stosunek do nas. Nie widzimy natomiast jego relacji w grupie. Gdy w domu są dwa mruczki, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Pojawia się zatem pytanie, czy zachowanie zwierzaków jest normalne, czy koty się lubią, a może trzeba skonsultować się ze specjalistą?

Jak poznać, czy koty się lubią?

Zacznijmy od tego, co wskazuje na to, że kociaki darzą się wzajemną sympatią. Z pewnością jest to ocieranie się bokiem lub pyszczkiem przy podniesionym ogonku, wspólne spanie, czy wzajemne mycie. Tak samo ze wspólną zabawą – pamiętajmy tutaj, że kocia zabawa może czasem wyglądać jak walka. Podczas zabawy koty lubią się gonić, ale się nie gryzą i chowają pazury. Po tym, jak skończą swoje harce, nadal są blisko siebie i nie starają się unikać kontaktu.

Moje koty się nie lubią

W większości przypadków koty się przynajmniej tolerują, ale są też takie sytuacje, kiedy my jako opiekunowie powinniśmy zachować czujność. Najbardziej charakterystyczne jest unikanie do tego stopnia, że koty nie chcą być w tym samym pomieszczeniu. Oprócz tego nigdy nie wchodzą sobie w drogę, nie jedzą w tym samym czasie i nie korzystają z kuwety. Ponadto pojawiają się także warczenie, syczenie, czy walka, w której pazury idą w ruch.

Co można zrobić, kiedy koty za sobą nie przepadają?

W dużej mierze relacja kotów zależy od prawidłowej socjalizacji. Zatem odgrywamy ważną rolę w tym, jakie koty wykształcą zachowania. Powinniśmy przerywać agresywne zachowania. Postawmy w odległości osobne miski i kuwety. Pomyślmy o sterylizacji, być może to pozwoli zniwelować poziom agresji. Oprócz tego skontaktujmy się z dobrym behawiorystą – szybciej niż my znajdzie przyczynę niepożądanych zachowań i pomoże znaleźć rozwiązanie.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!