Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Czyszczenie uszu psa – jak powinna wyglądać pielęgnacja psich uszu w domu?
  3. Czyszczenie uszu psa – jak powinna wyglądać pielęgnacja psich uszu w domu?

Ostatnio przyglądaliśmy się uszom psa i wiemy, że anatomia psiego ucha wygląda zupełnie inaczej niż u człowieka. Dzisiaj przyjrzymy się im od nieco innej strony, a mianowicie pielęgnacji. Wielu właścicieli czworonogów boi się samodzielnego czyszczenia, w końcu uszy są bardzo wrażliwe. Jednak jeśli nie będziemy robić nic, zwierzak z czasem może mieć problemy zdrowotne. Kiedy i jak wykonywać czyszczenie uszu psa?

Jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji weterynaryjnych są właśnie problemy z uszami, nie można tego więc bagatelizować. Czyszczenie uszu psa jest ważne u każdego czworonoga, ale szczególnie istotne jest u psów z oklapłymi uszami, które mają większe predyspozycje do rozwoju stanów zapalnych.

Jak sprawdzać stan uszu?

W trakcie czesania i po kąpieli powinniśmy zaglądać do psich uszu. Częściej powinniśmy to robić u psiaków z oklapłymi uszkami, tymi, które mają większą skłonność do infekcji lub mają w uszach sierść. Aby sprawdzić ucho, wystarczy je lekko chwycić i wywinąć na zewnątrz. Zwracamy uwagę na zapach, temperaturę, kondycję skóry i poziom zabrudzenia. U zdrowego psa nie powinno być żadnych wydzielin, nieprzyjemnego zapachu, a skóra ma być blada. Jeżeli obserwujemy coś innego, powinniśmy iść do weterynarza, bo najpewniej rozwija się jakiś stan zapalny. Tak samo unikanie dotykania uszu, drapanie i piszczenie.

Bezpieczne czyszczenie uszu psa

Przede wszystkim musimy to robić, kiedy pies jest spokojny i zrelaksowany. Nie wolno czyścić uszu na siłę. Raczej należy go przyzwyczaić do czyszczenia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy jest wyraźne zalecenie lekarza.

Zakładając, że chodzi o zwykłe profilaktyczne czyszczenie, to pies ma być spokojny. Wybierzmy ciche miejsce, rozłóżmy ręcznik i załóżmy ubranie, które może być brudne. Do czyszczenia będziemy używać specjalnego płynu, a zwierzak będzie trzepał uszami, więc musimy się liczyć z plamami.

Płyn do płukania uszu ogrzejmy w naczyniu z ciepłą wodą, przez co zabieg będzie mniej uciążliwy dla zwierzaka. Następnie łapiemy kciukiem, palcem środkowym i serdecznym elastyczną część ucha i za pomocą aplikatora wlewamy płyn do ucha. Następnie ucho delikatnie uciskamy i masujemy ku górze. Najlepiej robić to wielokrotnie po kilkanaście sekund. Płyn wraz z wydzieliną będzie się przesuwać do małżowiny, powinniśmy słyszeć chlupotanie. Na koniec pozwólmy psu się otrzepać i zabrudzenia delikatnie usuwamy gazą.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!