Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Dlaczego koty nie lubią wody ?
  3. Dlaczego koty nie lubią wody ?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego większość kotów unika wody jak ognia? Czy to tylko ich kapryśna natura, czy może tkwi w tym głębszy powód? Temat ten budzi ciekawość nie tylko wśród miłośników kotów, ale także wśród naukowców zajmujących się zachowaniem zwierząt. W poniższym artykule zgłębimy się w tę tajemnicę i postaramy się wyjaśnić niechęć mruczków do wody. 

Dlaczego kot boi się wody? 

  • Jednym z najważniejszych powodów, dla których koty domowe nie lubią wody jest utrata ciepła. Nasi podopieczni są ciepłolubni, a kontakt z wodą drastycznie obniża temperaturę ich ciała. Futerko naszych pupili pokryte jest tłuszczem, którego zadaniem jest ochrona przed zimnem. Woda jednak zmywa tą naturalną ochronę, a na dodatek mokre futro schnie wtedy znacznie dłużej. Wiedząc też doskonale, że koty to bardzo czyste zwierzęta, które myją się nawet kilka razy dziennie dochodzimy do wniosku, że woda nie jest im po prostu do niczego potrzebna. 

  • Innym powodem, dla którego koty nie lubią wody jest zmniejszenie mobilności ich ciała. Mruczki znane są ze swojej zwinności i szybkich reakcji, woda zaś zmniejsza ich fizyczne zdolności do szybkich reakcji, przez co czują się niekomfortowo, a wręcz mogą być przestraszone.  

  • Ciekawostką jest także fakt, iż koty bardzo dobrze pływają, mają do tego wręcz wrodzone predyspozycję. Jeśli kot przez przypadek wpadnie do wody to w stanowczej większości przypadków bez problemu dopłynie do brzegu.  

Woda z kranu 

Wiemy już, że koty nie lubią wody i znamy tego przyczyny, zatem dlaczego mruczki tak chętnie piją i bawią się wodą z kranu? Przede wszystkim koty wtedy czują się bezpieczne, że woda nie zmoczy ich ciała. Prawdopodobne jest, iż taka zabawa to naturalny przejaw ich łowieckiego instynktu. Możliwe jest także, że przyciąga je świetlne refleksy odbijające się w lecącej z kranu wodzie lub szum płynącej wody. 

Kot uwielbiający wodę

Jedną z nieliczny ras uwielbiających wodę, a nawet nurkowanie jest Turecki Van. Koty te musiały wykształcić w sobie tę umiejętność, żeby przetrwać. Polowały bowiem na ryby, stanowiące ich główne pożywienie. Naturalnie pochodzą one ze wschodniej Turcji a dokładniej z położonych tam terenów przy jeziorze Van. Klimat w Turcji różni się od tego w Europie, jest tam znacznie cieplej, a woda doskonale potrafiła ochłodzić te wyjątkowe koty. W ich przypadku zdawało to egzamin, gdyż naturalnie wykształciły wodoodporne futro. Więcej o tych kotach przeczytasz tutaj.

Istnieją także inne rasy słynące z miłości do kąpieli, a są nimi Chausie i koty Bengalskie. Jednakże ich fascynacja tym żywiołem wynika z ich dzikiego dziecictwa. Koty te bowiem są hybrydami powstałymi ze skrzyżowania kota domowego z dzikimi odmianami tych stworzeń. Te dzikie gatunki kotów, z którymi były krzyżowane, naturalnie lubią pływać, co zachowało się także w ich domowych odpowiednikach.

Karmy premium dla psów i kotów   

Wataha to marka karm premium dla psów i kotów. W naszej ofercie znajdują się karmy dla pupili różnych ras i w każdym wieku. Produkty Wataha powstają wyłącznie z wysokiej jakości surowców pozyskiwanych od zaufanych dostawców. Wiemy, jak dużą rolę w życiu zwierząt odgrywa ich dieta, dlatego szczególną uwagę zwracamy na standardy produkcji. Nie używamy sztucznych dodatków i ulepszaczy. Stawiamy na naturę i prostotę - wszystkie nasze karmy powstają zgodnie z potrzebami żywieniowymi psów i kotów. Wataha to prosty sposób na zdrowie Twojego pupila!   

Karma mokra dla kota

Karma sucha dla kota

Podobał Ci się ten artykuł? Te także mogą Cię zaciekawić 

Sposoby na psią nudę 

Jak długo żyją koty 

Kociostrada, kotyfikacja – na czym to polega i dlaczego jest potrzebna? 

Kocie zęby: kompletny przewodnik po ich pielęgnacji 

Żywienie małych psów - porady Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!