Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Zęby u psa - poznaj tajemnice psiego pyska
  3. Zęby u psa - poznaj tajemnice psiego pyska

Psy słyną z mocnych i ostrych zębów. Ich nieprzyjemne działanie poznało z pewnością wielu ludzi, bo mocne zęby niesfornego psa potrafią dać się we znaki. Zęby to jeden z elementów psiego ciała, które nadają mu charakteru i są niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jak wygląda anatomia psich zębów? Jak dbać o ich stan i czystość? Co podawać psu, aby wzmacniać ich stan zdrowia? O tym i kilku innych kwestiach na temat psich zębów piszemy w poniższym artykule.

Zęby u psa – pierwsze zęby


Psy rodzą się bez zębów. Pierwsze mleczaki pojawiają się u szczeniąt w okolicach 4 tygodnia życia. Tak jak w przypadku ludzi, ząbkowanie dla psiaków może być utrapieniem, wywoływać swędzenie i dyskomfort. Miłym gestem w stronę szczeniaka będzie sprezentowanie mu gryzaka, który przyniesie mu ulgę. Ząbkowaniu może towarzyszyć niski apetyt, odsuwanie pyska oraz stany zapalne dziąseł. Obrzmienie dziąseł i ból towarzyszą ząbkującym szczeniakom, dlatego w tym okresie szczególnie należy kontrolować stan jamy ustnej pupila. Pomoże to zapobiec ewentualnym skutkom nieprawidłowego ząbkowania jak np. zapalenie dziąseł.


Zęby u psa – ile i jakie zęby ma pies?


Pierwsze zęby mleczne psa to 28 białych elementów. Są rozmieszczone równomiernie – 14 w łuku górnym i 14 w łuku dolnym. Po każdej ze stron znajdują się 3 siekacze, 1 kieł i 3 przedtrzonowce. Wśród mlecznych zębów psów nie znajdziemy trzonowców.


Zęby u psa – wymiana z mlecznych na stałe


Wymiana zębów z mlecznych na stałe zaczyna się w okolicach 4 miesiąca życia psa. Na początku wypadają mleczne siekacze, a w ich miejsce wyrastają stałe żeby. Potem następuje wymiana siekaczy, a na końcu wychodzą zęby trzonowe. Większość psów jest posiadaczami stałych zębów przed ukończeniem 1 roku życia. Procesowi wymiany zębów u psa mogą towarzyszyć podobne objawy jak ząbkowaniu – apatia, brak apetytu, intensywne ślinienie się, a nawet biegunka.
Zębów stałych u psa jest więcej, bo 42. Ich rozłożenie nie musi być tak równomierne jak w przypadku zębów mlecznych. 20 zębów znajduje się w szczęce, a 22 zęby mają swoje miejsce w żuchwie psa. Taki układ uzębienia psa pozwala mu lepsze rozdrabnianie i łatwiejsze spożywanie pokarmu.

Zęby u psa – jakie zęby ma dorosły pies?


Psi aparat zębowy wyposażony jest w różne zęby odpowiadające za różne funkcje. W psim pysku znajdziemy:


Siekacze – płaskie zęby o wyjątkowej ostrości, pełnią funkcję przede wszystkim cięcia i odrywania pokarmu. Szczególnie ważne dla psów, które muszą polować na swój pokarm – potrzebne w dawnych pokoleniach psów. Psy domowe teraz walczyć o pożywienie nie muszą, jednak siekacze jako najostrzejsze z zębów są niezbędne do rozdrabniania pokarmów.
Kły – to najdłuższe z psich zębów. Są bardzo pomocne w przenoszeniu przedmiotów – ułatwiają chwycenie piłki czy patyka. Pomagają stabilnie utrzymać przedmiot w pysku. Pomagają również uporać się z bardziej twardym jedzeniem i większymi kawałkami pokarmu. 
Przedtrzonowce – mają za zadnie miażdżyc i rozdrabniać jedzenie. Odpowiadają za ostateczny proces rozkruszania jedzenie, które następnie przenoszone jest do dalszej części układu pokarmowego.
Trzonowce – mają również za zadanie rozdrabniać pokarm na miazgę w ostatecznym procesie konsumpcji, są jednak znacznie twardsze niż zęby przedtrzonowe.
Łamacze – zęby drapieżne ssaków. Są to żeby trzonowe i przedtrzonowe o szczególnym znaczeniu. To najtwardsze i najsilniejsze zęby w całym aparacie szczękowym – w górnej części szczęki będą to czwarte zęby przedtrzonowa, a w dolnej szczęce pierwsze zęby trzonowe.


Zęby psa – czyszczenie i higiena


Profilaktyka jamy ustnej i aparatu zębowego jest niezbędna do utrzymania zdrowia psa. Konieczne jest regularne mycie zębów psa za pomocą narzędzi i past do tego przeznaczonych. Niewskazane jest używanie ludzkich past, z pewnością spotkają się one z oporem ze strony czworonoga. Poza codziennym myciem zębów wskazane są również przekąski stomatologiczne czy gryzaki, które pomogą zadbać o kondycję zębów. Regularne gryzienie pozwala psom wyostrzać zęby. Potrzebne są również wizyty kontrolne u weterynarza, który sprawdzi stan jamy ustnej pupila, sprawdzi czy nie doskwierają mu żadne zapalenia, pasożyty czy inne infekcje zagrażające życiu psa. 


Zęby psa – dieta poprawiająca kondycję psich zębów


Zęby są niezbędne do przyjmowania pokarmów przez psy. Ich główną funkcją jest odgryzanie, miażdzenie i rozdrabnianie pokarmu. Wraz ze spełnianiem tej roli powinno iść dostarczanie witamin, które będą umożliwiały jej wykonanie. W diecie wspierającej kondycję psich zębów powinny znaleźć się przede wszystkim witamina A i D – wspierają prawidłowy rozwój zębów i kości. Konieczne jest również dostarczanie witamin z grupy B, których niedobór może prowadzić między innymi do zapalenia jamy ustnej. Wartościowa dieta, bogata w wartości odżywcze jest niezbędna dla zdrowia jamy ustnej i całego organizmu.

Zęby psa – przekąski na wzmocnienie


Zęby psa czasami potrzebują treningu. W szczególności w okresie ząbkowania u szczeniaków czy w okresie wymiany zębów, gdy dziąsła swędzą pies potrzebuje się na czymś wyżyć. Tutaj z pomocą może przyjść smakowita przekąska, nad którą pies będzie mógł się na chwilę skupić. Propozycją od KarmaWataha.plWataha Nature Food – przysmaki w formie suszonej skóry, które cieszą się powodzeniem wśród czworonogów. Ta forma przekąski jest wygodna do zabrania nawet w podróż czy na spacer.


Zęby psa wspierać będzie również karma sucha, która zazwyczaj ma formę twardych groszków. Pies do jej pogryzienia potrzebuje trochę czasu, a to wspomaga ostrzenie zębów. Z naszych karm proponujemy:

Ta karma składa się w 80% z mięsa niezbędnego w diecie psa. Wsparciem dla solidnej porcji zwierzęcego białka są warzywa, owoce, minerały i witaminy takie jak witamina A, D3 czy witamina E. Na naszej stronie internetowej sprawdzić możesz dokładnych skład karmy z wyróżnieniem wszystkich witamin i pierwiastków w niej zawartych. Przeczytasz również informację o odpowiednim dawkowaniu. 


Zdrowe zęby są niezbędne do funkcjonowania zwierzęcego organizmu. Należy o nie regularnie dbać i wspierać ich kondycję dobrze zbilansowaną dietą. Konieczna jest profilaktyka i kontrolowanie stanu jamy ustnej. Szczęśliwy pies to zdrowy pies, a to szczęście może być ukazywane tylko przez zdrowe i zadbane zęby.


Karma Wataha dla Twojego pupila


W naszym sklepie internetowym KarmaWataha.pl poza przysmakami znajdziesz też szeroki wybór karm suchych i mokrych dla psów. Oferujemy karmy dla zwierzaków różnych ras, wieku i wagi – z pewnością znajdziesz produkty odpowiednie dla Twojego czworonożnego przyjaciela.
 
Co odróżnia Karmy Wataha od innych?

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki                
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso                
  • Jasny i przejrzysty skład                
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości                
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)                
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat  

Po więcej ciekawostek ze świata czworonogów zapraszamy na naszego bloga. Oto wpisy, które mogą Cię zainteresować:

1. Jak rozpoznać płeć kota?

2. Dlaczego koty śpią tak długo?

3. Czy pies może jeść nabiał?



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!